Tato žena musela podstoupit potrat a rozhodla se ukázat, jak vypadá plod po 14 týdnech. Ať o něm lékaři mluví jakkoliv, realita je taková, že se opravdu jedná o malého človíčka. Podívejte se na zveřejněné fotografie

Jak se vyrovnat s potratem? Není to zrovna záležitost, na kterou by člověk rád vzpomínal, a každý člověk by se s tím vyrovnával jinak. Příběh jedné Američanky je však velmi nezvyklý. Podívejte se na něj a také na obecné informace o potratu. Je to vždy především psychická zátěž pro ni a často i pro celou rodinu. A je to o to horší, pokud je to nucený potrat.

Stav po potratu je u každé ženy jiný

Fyzické vedlejší účinky po potratu se mohou lišit od ženy k ženě a existují potenciální vedlejší účinky a rizika, o kterých byste měli vědět. Je důležité hovořit se zdravotníkem a lékařem, který provede potrat o možných vedlejších účincích. Do dobrého fyzického stavu by se mělo tělo vrátit asi 4-6 týdnů po potratu a brzy po potratu můžete znovu otěhotnět. Pokud Vám lékař předepsal antibiotika, je důležité je užívat podle pokynů, aby se zabránilo infekci.

Čtěte také: Připravte si doma ten nejlepší dip! Hodí se jak do salátů, tak k masu, či pečeným bramborám!

Očekávané fyzické vedlejší účinky po potratu

Následuje seznam nežádoucích účinků, které se často vyskytují po potratu. Tyto nežádoucí účinky se mohou vyskytnout po dobu 2 až 4 týdnů po zákroku. Jde zejména o:

  • Bolesti břicha a křeče
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Průjem

Dále pak špinění a krvácení. Přestože se závažné komplikace vyskytují u méně než 1 ze 100 potratů v prvním trimestru a přibližně 1 z každých 50 pozdních potratů, je důležité si uvědomit následující rizika. Objevit se může těžké nebo trvalé krvácení, infekce nebo sepse, poškození děložního čípku, zjizvení dělohy, perforace dělohy ale také poškození jiných orgánů.

 

Jak se vyrovnat s potratem

Jedna z hlavních zásad je návrat k běžným činnostem. Většina žen bude fit a dost dobře se vrátí k běžným činnostem během 1 nebo 2 dnů. Ale každý je jiný. Měli byste odpočívat, dokud se nebudete cítit schopni vrátit se k normální práci. Naplánujte si 1 nebo 2 dny volna po potratu, abyste si mohli odpočinout. K potratu dojede s největší pravděpodobností v prvním trimestru, často záhy po oplodnění, nicméně se může stát, že se váš plod vyvíjí dobře, ale poté vám lékaři sdělí, že dítěti se něco stalo a zemřelo. Může být malé jen několik málo centimetrů a vyrovnat se s tím může být těžké. Když někdo zemře ve vyšším věku, lidé často pociťují útěchu a vědí, že smrt je součástí přirozeného procesu života. Není to však tak, když se jedná o náhlou smrt vašeho vlastního dítěte. Pro rodiče, kteří ztratili dítě, nemá smysl, aby život skončil v tak mladém věku. A často nezáleží na tom, jestli dítěti byl rok, nebo se ještě nenarodilo.

 

Držet pohromadě

Důležité je držet hlavně pohromadě. Stejně jako to udělala mladá Američanka, která musela jít na nucený potrat po tom, co ji lékaři sdělili, že jejímu miminku v břiše přestalo tlouci srdce. Nedokázala s tím jen tak smířit a ještě ke všemu slyšela od lékařů, že dítě zlikvidují jako „ nemocniční odpad“. Měla však na výběr a mohla ho pohřbít. Nešlo tak o klasický potrat. Byl to v podstatě vyvolaný porod a žena tak porodila malinké dítě. A jak se s ním rozloučila? Možná to bude znít zvláštně, ale malinké stvoření uložila do fyziologického roztoku a nechala si ho doma asi týden. Během té doby, si pořídila:

  • několik fotografií
  • otisk prstu nebo nožičky

Nedokázala pochopit, jak tak malinké stvoření, lze považovat za „ odpad“. To je jeden z příběhů, jak se lidé vyrovnávají s odchodem nejbližšího člověka. Pamatujte si, že ať přijdete o jakéhokoliv blízkého člověka, je třeba si tento stav „prožít“. Je tak se důstojně rozloučíte a můžete pokračovat dál. Bez toho to bohužel nejde. I když se vám zmíněná mladá žena může zdát při nejmenším divná, důstojně asi po týdnu své dítě pohřbila a může tak žít s vědomím, že její dítě nebylo odpadem. Je opravdu důležité se svým nejbližším rozloučit.