David Hampl
28 června, 2019

Asi polovina domácností v naší zemi má nějaký druh domácího mazlíčka. Většinou jsou to psi, nebo kočky. Domácí mazlíčci stojí čas a peníze a v současné době přinášejí jen málo materiálních výhod. Pro většinu majitelů domácí zvířata nejsou luxusem, ale nedílnou součástí rodiny. Podívejte se, proč tomu tak je.

Co dokáží domácí mazlíčci‘?

Někteří lidé chtějí nějakého domácího mazlíčka, zatímco jiní prostě nemají zájem. Proč je tomu tak? Je velmi pravděpodobné, že naše touha po společnosti zvířat se vrací tisíce let zpátky do historie a hraje důležitou roli v našem vývoji. Pokud ano, pak genetika může pomoci vysvětlit, proč je láska ke zvířatům něco, co někteří lidé prostě nemají. V nedávné době byla velká pozornost věnována představě, že mít psa nebo kočku může být prospěšné pro zdraví majitele mnoha způsoby.

  • snížení rizika srdečních onemocnění
  • potírání osamělosti
  • zmírnění deprese

Naléhavost přivádět zvířata do našich domovů je tak rozšířená, že je lákavé ji považovat za univerzální rys lidské povahy, ale ne všechny společnosti mají tradici chovu zvířat. Dokonce i na západě je spousta lidí, kteří necítí žádnou zvláštní přitažlivost ke zvířatům.

Proč někdo zvířata miluje a někdo ne

Nedávné studie ukázaly, že náklonnost k domácím mazlíčkům jde ruku v ruce se zájmem o přírodní svět. Zdá se, že lidé mohou být hrubě rozděleni na ty, kteří cítí malou náklonnost ke zvířatům nebo životnímu prostředí, a naopak. Domácí mazlíčci nám mohou pomoci znovu se spojit se světem přírody, ze kterého jsme se vyvinuli.

Smutný příběh na konec

Jedna ze šťastných majitelek psů zjistila, že ten její trpí vážnou nemocí, na kterou velmi často umírají i lidé. Jde o rakovinu. Věděla, že fenka zemře a tak se rozhodla jí dopřát chvíle, kdy spolu byli šťastní. Vzhledem k tomu, že její fena milovala sníh, rozhodla se, že jí ještě před smrtí vyrobí i přesto, že bylo horké léto. Fenka měla dostat k injekci, po které už se nikdy neprobudí, protože trpěla velkými bolestmi. A tak na poslední den majitelka sehnala něco jako sněžné dělo, aby svému psímu miláčkovi dopřála poslední krásný den.

I se psem je důležité se rozloučit

Každý z vás, kdo má psa, tak ví, že jeho odchod je náročný pro celou rodinu. A je v podstatě jedno, jestli máte psa, který s vámi spí na gauči, nebo psa, který vám hlídá zahradu. Každý se jednou odebereme tam nahoru a platí to i pro zvířata. Jestliže jste se někdy setkali s tím, že váš domácí mazel zemře, tak také víte, že nejlepším lékem je, pořídit si nového. To je jistě pravda, o nikoho totiž najednou nezakopáváte a nikdo vás nevítá, když přijdete domů z práce. I přesto, že si pořídíte psa jiného, nezapomeňte se s tím, který odešel, řádně rozloučit. Je to důležité pro vás a v neposlední řadě i pro toho psa.

Sdílejte článek