Tato žena nepoužívá aviváž jenom na změkčení a provonění prádla v pračce. Dělá s ní řadu až neobvyklých věcí. Když to řekla okolí, každý se jí smál. Nyní na její rady nedají dopustit. Jak ji využít při úklidu?

Aviváž, přípravek, který většina z nás alespoň čas od času přidá k pracímu prášku, například když pereme ložní prádlo či ručníky. Důvodem, proč to děláme, je skutečnost, že aviváž napomůže změkčení prádla a také mu dodá krásnou vůni. Věděli jste ale, že se aviváž dá použít i jinak? V dnešním článku vám přinášíme několik jednoduchých tipů a rad, jak lze aviváž v domácnosti ještě jinak využít. Naplánovali jste si velký úklid, ale zapomněli koupit čisticí prostředky? Žádný problém, stačí sáhnout po aviváži. Vaši domácnost nejen vyčistí, ale také krásně provoní.

Aviváž a kuchyně

Kuchyně je místo, kde se můžeme setkat s poměrně odolnými skvrnami či šmouhami. Pro aviváž ale nepředstavují žádný problém. Pokud potřebujte vyčistit například skřínky u kuchyňské linky, nerezové části na sporáku, troubě či lednici, smíchejte si v kyblíku asi půl deci aviváže se dvěma litry vody. Uvidíte, jak snadno si roztok poradí s veškerou mastnotou a otisky prstů, vše bude čisté, lesklé a voňavé. Pokud se nemůžete po vaření zbavit připálenin v hrnci, i v tomto případě vám může pomoci aviváž. Připálený hrnec či pekáč přes noc namočte v roztoku aviváže a vody a ráno ho velmi snadno umyjete.

Aviváž a koupelna

Při úklidu koupelny můžete aviváž bez problémů použít na vanu, umyvadlo, dlaždičky, baterie i sklo ve sprchovém koutu. Na běžný úklid se doporučuje smíchat aviváž s vodou v poměru jeden díl aviváže a čtyři díly vody. Pokud je na některých místech špína odolná, smíchejte jeden díl aviváže se dvěma díly vody a za pomocí rozprašovače nastříkejte pouze na tato místa a suchým hadříkem vyčistěte. Mimochodem aviváž si dokáže snadno poradit například i se skvrnami zaschlého laku na vlasy na zrcadle či podobně znečištěnými hřebeny a kartáči na vlasy.

Aviváž a okna

Chcete mít krásně čistá okna bez šmouh? Smíchejte aviváž s vodou v poměru jedna ku čtyřem a vznikne vám skvělý čistič a leštič oken v jednom. Vaše okna budou zářit čistotou na celou ulici. Podobně můžete směs vody a aviváže použít i na podlahu.

Aviváž a oblečení

Používání aviváže není vhodné na veškeré oblečení, například na bundy či funkční oblečení. Chcete ale mít i je krásně voňavé, jako kdybyste na ně aviváž použili? Není nic jednoduššího, než vložit do skříně misku s ubrouskem namočeným do aviváže. Podobně můžete aviváží provonět jakékoli jiné místo ve vašem bytě či domě, a můžete tak přestat utrácet za speciální osvěžovače vzduchu.

Aviváž a zipy

Trápí vás nebo vaše děti zaseknuté zipy? Snadná pomoc je kápnout přímo na zaseknutý zip několik kapek aviváže. Nebudete věřit tomu, jak snadno se poté zip znovu uvolní.

Aviváž a tapety

Plánujete malování, ale potřebujte se před ním zbavit starých tapet? S aviváží vám tato obvykle časově náročná a nepříjemná práce zabere jen pár minut. Stačí si v rozprašovači smíchat jeden díl vody a jeden díl aviváže a touto směsí staré tapety před odstraňováním postříkat. Nechte chvilku působit a poté začněte tapety jednoduše a lehce strhávat. Aviváž se vám může ale hodit i po malování v případě, že jste zapomněli umýt štětce. Stačí zaschlé štětce namočit do roztoku připraveného z půl deci aviváže a půl litru vody. Pro lepší účinek nechte působit přes noc. Ráno jen štětce ještě propláchnete vodou a budou čisté a připravené na další malování.

Aviváž a auto

Pokud v autě často jíte nebo máte malé děti, patrně se marně snažíte zbavit nejrůznějších skvrn, které se objeví na sedačkách. S nejrůznějšími druhy i velmi odolných skvrn si dokáže snadno poradit směs připravená z aviváže a teplé vody v poměru jedna ku čtyřem. Navíc se nemusíte obávat, že by aviváž nějakým způsobem změnila například barvu vašich sedadel, jako tomu někdy bývá u chemických prostředků na čistění. Podobným způsobem si aviváž poradí i se skvrnami na nábytku, například v obývacím pokoji.