Tato žena nepoužívá aviváž jenom na změkčení a provonění prádla v pračce. Dělá s ní řadu až neobvyklých věcí. Když to řekla okolí, každý se jí smál. Nyní na její rady nedají dopustit. Jak ji využít při úklidu? -
Menu

Tato žena nepoužívá aviváž jenom na změkčení a provonění prádla v pračce. Dělá s ní řadu až neobvyklých věcí. Když to řekla okolí, každý se jí smál. Nyní na její rady nedají dopustit. Jak ji využít při úklidu?

Aviváž, přípravek, který většina z nás alespoň čas od času přidá k pracímu prášku, například když pereme ložní prádlo či ručníky. Důvodem, proč to děláme, je skutečnost, že aviváž napomůže změkčení prádla a také mu dodá krásnou vůni. Věděli jste ale, že se aviváž dá použít i jinak? V dnešním článku vám přinášíme několik jednoduchých tipů a rad, jak lze aviváž v domácnosti ještě jinak využít. Naplánovali jste si velký úklid, ale zapomněli koupit čisticí prostředky? Žádný problém, stačí sáhnout po aviváži. Vaši domácnost nejen vyčistí, ale také krásně provoní.

Aviváž a kuchyně

Kuchyně je místo, kde se můžeme setkat s poměrně odolnými skvrnami či šmouhami. Pro aviváž ale nepředstavují žádný problém. Pokud potřebujte vyčistit například skřínky u kuchyňské linky, nerezové části na sporáku, troubě či lednici, smíchejte si v kyblíku asi půl deci aviváže se dvěma litry vody. Uvidíte, jak snadno si roztok poradí s veškerou mastnotou a otisky prstů, vše bude čisté, lesklé a voňavé. Pokud se nemůžete po vaření zbavit připálenin v hrnci, i v tomto případě vám může pomoci aviváž. Připálený hrnec či pekáč přes noc namočte v roztoku aviváže a vody a ráno ho velmi snadno umyjete.

Aviváž a koupelna

Při úklidu koupelny můžete aviváž bez problémů použít na vanu, umyvadlo, dlaždičky, baterie i sklo ve sprchovém koutu. Na běžný úklid se doporučuje smíchat aviváž s vodou v poměru jeden díl aviváže a čtyři díly vody. Pokud je na některých místech špína odolná, smíchejte jeden díl aviváže se dvěma díly vody a za pomocí rozprašovače nastříkejte pouze na tato místa a suchým hadříkem vyčistěte. Mimochodem aviváž si dokáže snadno poradit například i se skvrnami zaschlého laku na vlasy na zrcadle či podobně znečištěnými hřebeny a kartáči na vlasy.

Aviváž a okna

Chcete mít krásně čistá okna bez šmouh? Smíchejte aviváž s vodou v poměru jedna ku čtyřem a vznikne vám skvělý čistič a leštič oken v jednom. Vaše okna budou zářit čistotou na celou ulici. Podobně můžete směs vody a aviváže použít i na podlahu.

Aviváž a oblečení

Používání aviváže není vhodné na veškeré oblečení, například na bundy či funkční oblečení. Chcete ale mít i je krásně voňavé, jako kdybyste na ně aviváž použili? Není nic jednoduššího, než vložit do skříně misku s ubrouskem namočeným do aviváže. Podobně můžete aviváží provonět jakékoli jiné místo ve vašem bytě či domě, a můžete tak přestat utrácet za speciální osvěžovače vzduchu.

Aviváž a zipy

Trápí vás nebo vaše děti zaseknuté zipy? Snadná pomoc je kápnout přímo na zaseknutý zip několik kapek aviváže. Nebudete věřit tomu, jak snadno se poté zip znovu uvolní.

Aviváž a tapety

Plánujete malování, ale potřebujte se před ním zbavit starých tapet? S aviváží vám tato obvykle časově náročná a nepříjemná práce zabere jen pár minut. Stačí si v rozprašovači smíchat jeden díl vody a jeden díl aviváže a touto směsí staré tapety před odstraňováním postříkat. Nechte chvilku působit a poté začněte tapety jednoduše a lehce strhávat. Aviváž se vám může ale hodit i po malování v případě, že jste zapomněli umýt štětce. Stačí zaschlé štětce namočit do roztoku připraveného z půl deci aviváže a půl litru vody. Pro lepší účinek nechte působit přes noc. Ráno jen štětce ještě propláchnete vodou a budou čisté a připravené na další malování.

Aviváž a auto

Pokud v autě často jíte nebo máte malé děti, patrně se marně snažíte zbavit nejrůznějších skvrn, které se objeví na sedačkách. S nejrůznějšími druhy i velmi odolných skvrn si dokáže snadno poradit směs připravená z aviváže a teplé vody v poměru jedna ku čtyřem. Navíc se nemusíte obávat, že by aviváž nějakým způsobem změnila například barvu vašich sedadel, jako tomu někdy bývá u chemických prostředků na čistění. Podobným způsobem si aviváž poradí i se skvrnami na nábytku, například v obývacím pokoji.

Líbil se vám článek?

Tisk
DOMÁCNOST

Jeho pokoj byl tak malý, že ho musel přestavět. Všichni…

Mnoho lidí si stěžuje na to, že je jejich byt nebo dům příliš malý. Tento muž na tom byl ještě…
DOMÁCNOST

Pokud se bojíte pavouků a hmyzu, je čas udělat toto…

Někteří to asi znáte, snažíte se udržovat svůj byt či dům co nejčistší. Vše pečlivě myjete, zametáte, vytíráte, luxujete, přesto…
DOMÁCNOST

Máte problém vyčistit rošt sporáku či trouby? Je to minulost…

Máte doma plynový sporák? Jeho popularita sice v posledních letech klesá kvůli boomu indukčních sporáků, které šetří energii, ale stále jej…
DOMÁCNOST

Špinavý a mastný sporák zohaví každou kuchyni. Proto přicházíme s…

Sporáky jsou nejčastější výbavou každé kuchyně. Vždyť přece v kuchyni se vaří, takže je potřeba vařit na něčem. Občas se ale…
DOMÁCNOST

Máte špinavý koberec? Stačí použít tento postup a bude zářit…

Dnes pro Vás máme způsob, jak efektivně zbavit Váš koberec nečistot, aniž byste museli použít chemické prostředky. Jde o naprosto…
DOMÁCNOST

Trápí vás moli v potravinách a speciální přípravky na ně…

Nikdy není příjemné, když se u vás doma usadí nějaký škůdce, natož když je to ve vašem jídle. Jedním z nejčastějších…