Tchyně mi prozradila tajný trik: Zaručené metody, jak jednoduše odstranit samolepky a lepidlo ze skla, nábytku a keramiky!

Kdo z nás se někdy nesetkal s nepříjemným problémem samolepek, které se odmítají pustit? Ať už jde o dětské výtvory na lednici, nevzhledné zbytky na nábytku nebo rušivé nálepky na sklenicích, odstranění těchto nežádoucích ozdob může být opravdovou výzvou. Často po nich zůstávají nepěkné stopy lepidla, které hyzdí náš domov a vyžadují další námahu k jejich odstranění. Ale nemusíte se trápit – máme pro vás řešení!

V tomto komplexním článku vám představíme osvědčené triky a postupy, které vám pomohou se zbavit samolepek a jejich zbytků jednou provždy, a to bez ohledu na to, z jakého materiálu je váš povrch. Ať už jde o sklo, dřevo, kov nebo plasty, naučíte se, jak na to, abyste dosáhli dokonalého výsledku bez jakýchkoliv viditelných stop. Připravte se na konec otravných samolepek a vstupte do nové éry čistých a upravených povrchů!

Odstranění samolepek ze skla

Začneme s tím nejsnazším – sklem. Ať už jde o okna, zrcadla nebo dekorativní skleněné předměty, existují dva skvělé způsoby, jak se zbavit neposlušných samolepek.

Čtěte také: Domácí ústní voda, která vás zbaví zápachu z úst

Ponořte do roztoku prací sody a vody

Pro menší předměty, jako jsou skleničky nebo vázy, můžete použít jednoduchý trik s pracím práškem. Celý předmět ponořte do roztoku vody a prací sodu a nechte ho tam odmočit. Po chvíli už budete moci samolepku snadno setřít.

Potřete lihem nebo benzínem

Pro větší skleněné plochy, jako jsou okna nebo zrcadla, je účinné použití lihu, odlakovače nebo dětského olejíčku. Povrch důkladně potřete a nechte působit přes noc. Ráno už budete moci zbytky papíru a lepidla snadno seškrábnout. Benzín je také skvělou volbou pro tyto účely.

Odstranění samolepek ze dřeva

Dřevěné povrchy mohou být o něco náročnější, protože je lepidlo snáze proniká. Ale i na ně máme účinné triky.

Zahřejte fénem a opatrně odlepujte

Jako první krok samolepky na nábytku nebo dřevěných předmětech zahřejte fénem, aby se lepidlo uvolnilo. Potom opatrně odlepujte, dávejte pozor, abyste povrch nepoškrábali.

Použijte Ocet

Pokud to nestačí, přiložte na samolepku kus látky namočený v octu a nechte ho chvíli působit. Potom už půjde papír a lepidlo snadno odstranit umělohmotnou škrabkou. Nakonec ošetřete povrch leštidlem na dřevo.

Odstranění samolepek z kovu a plastů

Kovové a plastové předměty vyžadují trochu jiný přístup, ale i na ně máme účinné řešení.

Namočte do oleje a sody

U kovových předmětů nejprve důkladně navlhčete a oškrabte umělohmotnou špachtlí nebo starou kreditní karty. Pak smíchejte olej s jedlou sodou a směs naneste na zbytky lepidla. Nechte chvíli působit a důkladně smyjte.

Potřete olejem a omyjte

Pro plasty je skvělé řešení potřít povrch rostlinným olejem, nechat pár minut působit a poté omýt teplou mýdlovou vodou. Opět můžete využít i technický benzín.

Odstranění samolepek z keramiky

Keramické a porcelánové povrchy vyžadují jemný přístup, ale i tady máme účinný trik.

Ocet a guma na tužky

Samolepky na porcelánu a keramice překryjte hadříkem namočeným v ohřátém octu a nechte půl hodiny působit. Potom už půjdou dolů i se zbytky lepidla. Případné stopy gumujte gumou na tužky.

Odstranění samolepek z textilií

Textilie vyžadují trochu jiný postup, ale i tady máme skvělé řešení.

Mráz a voda s přípravkem na nádobí

Nejlepší je textilii na hodinu vložit do mrazáku. Po vytažení okamžitě odtrhejte co nejvíce ztvrdlých kousků a zbytek lepidla navlhčete vodou s pár kapkami přípravku na nádobí.

Další Tipy a Triky

Máme pro vás ještě pár dalších skvělých triků, které vám mohou pomoci.

Arašídové máslo a majonéza

Skleněné povrchy dokáže zbavit samolepek i arašídové máslo nebo majonéza. Tuk je při rozpouštění lepidla překvapivě účinný.

Opatrnost je na místě

Při odstraňování samolepek dávejte pozor, abyste povrchy předmětů nepoškrábali ostrými nástroji. Také dejte pozor, abyste oleji nepoškodili dřevo. Většinu potřebných surovin ale máte doma, takže nemusíte utrácet.