Vlastnosti škrobu jsou známy již poměrně dlouho a už naše babičky jej využívaly jako jeden z univerzálních prostředků pro úklid domácnosti a ošetřování tkanin. Díky pěnivé reakci po smíchání s vodou a dalšími látkami představuje škrob jeden z velmi účinných nástrojů, pokud je používán správně. Prakticky každá aplikace vyžaduje smíchání s dalšími účinnými substancemi, kterými disponuje většina domácností. Na co všechno lze tedy škrob použít?
Odstranění mastných fleků
Pokud se potýkáte s mastnými skvrnami na oblečení, není jejich odstraňování tak náročně, jako když ulpí na čalouněném nábytku nebo hůře pratelných bytových doplňcích. Ve všech případech je ovšem jejich úplné odstranění těžké a mnohdy také s vysokým rizikem neúspěchu. Pokud před praním nebo čištěním skvrnu ošetříte přípravkem ze škrobu, je pravděpodobnost toho, že zmizí mnohem vyšší. Na mastné skvrny se používá přípravek obsahující čtvrt hrnku mléka, ve kterém se rozpustí 4 lžíce škrobu. Vzniklá pasta se na skvrně nechá působit alespoň 12hodin a poté se odstraní sloupnutím nebo vysavačem.
Neutralizace zápachu obuvi
Škrob velmi dobře pohlcuje pachy. Pokud tedy máte dlouho nošenou obuv nebo vás trápí nepříjemný zápach usazený uvnitř bot, můžete se ho zbavit tak, že na noc do každé boty nasypete lžičku škrobu necháte působit. Přebytky škrobu pak ráno stačí vysát.
Čistič okenních skel
Pokud se vám stává, že vám při mytí zůstávají na okenních sklech šmouhy, je čas vyzkoušet speciální směs obsahující škrob. Velmi účinný čistič připravíte smícháním hrnku vody, hrnku octa, půl hrnku citronové šťávy a lžíce škrobu. Prostředek je ideální aplikovat rozprašovačem a stírat suchým hadrem.
Péče o oděvy
Chcete-li si zjednodušit žehlení, před začátkem si kropte oblečení vodou s rozpuštěným škrobem. Optimální poměr je 1 čajová lžička škrobu na dva hrnky vody.
Leštění stříbra
Škrob je také vynikajícím leštidlem zejména pro stříbrné příbory či šperky. K očištění jejich povrchu je potřeba si připravit ze 4 polévkových lžic škrobu a hrnku vody. Při čištění (a následném leštění) je potřeba nechat pastu na předmětech po nanesení nejdříve zaschnout.
Leštění povrchu dřevěného nábytku
Na nábytek je používán řídký roztok 1 lžičky škrobu a hrnku vody. Nanáší se na povrch hadrem a ihned se otírá.