Těhotenství a koronavirus. Jak mladá žena překonala nástrahy virusu?

„Máte koronavirus. Ale všechno bude v pořádku.“ zněla poslední věta, kterou pronesl lékař směrem k Monice Ramirezové, než se její svět od základu změnil. Žena se ve třicátém týdnu těhotenství hlásila na pohotovost v lékařském centru v Kalifornii, protože měla potíže s dýcháním. Monica Ramirez je jednou z nastávajících matek, které během těhotenství chytily koronavirus, a jejich stav se zhoršil natolik, že potřebovaly dlouhou nemocniční léčbu.

Nevěnovala pozornost dušnosti

 Žena vypadala unaveně a stěžovala si, že jí všechno bolí. Manžel myslel, že jde o doprovodné signály těhotenství, a tak o ni pečoval doma a nenapadlo ho vše řešit v nemocnici.  O tři dny později těhotná žena ležela v posteli, sotva dýchala a cítila, že s ní něco není v pořádku, potřebovala okamžitou lékařskou pomoc.

Testování

její první test na koronavirus v nemocnici byl negativní, ale o dva dny později byla situace jinak. Od této doby lapala po dechu a předtím, než byla převezena vrtulníkem do jiné instituce, byla připojena k ventilátoru.

Čtěte také: Fotka malého chlapečka pobavila celý internet!

Komplikace

O dva dny později došlo k předčasnému prasknutí plodové vody. Podle dosavadních lékařských zkušeností je to u těhotných žen s koronavirem relativně běžné a lékaři se rozhodli pro okamžitý císařský řez.

Po narození dítěte se ženě dvakrát zastavilo srdce. Nakonec ležela tři týdny v umělém kómatu.  Když se probudila v jiné nemocnici, netušila, co se jí stalo. Myslela si, že je stále těhotná.

Příběh měl ale dobrý konec. Malá holčička strávila osm týdnů na novorozenecké jednotce intenzivní péče, zatímco Monica Ramirezová byla převezena do jiného ústavu několik dní poté, co mohla dýchat sama. Nakonec se shledaly a nyní spolu zažívají krásné chvíle.