David Hampl
28 června, 2019

Život si s lidmi někdy umí pořádně zahrávat. Důkazem za všechny je mladičký žebrák, který je malý John z Nairobi v Keni, který byl od útlého dětství odkázán na žebrotu v ulicích velkého města. Africké země jsou tímto smutným fenoménem opravdu pověstné, jelikož v těchto místech civilizovanost populace zatím nedosahuje takových kvalit jako například v Evropě. Pro většinu z nás se tak stává myšlenka na dítě žebrající v ulicích skutečně zarážející a nepředstavitelná. Pro malého chudáka se ovšem jednalo o denní chleba, který nebral konců. Zlom v jeho životě přišel ve chvíli, kdy se s prosebným pohledem připletl k luxusně vyhlížejícími vozidlu s žádostí o peníze. Co následovalo poté, obletělo doslova celý svět.

Ne každý žebrák je automaticky zločinec či delikvent

Lidé v naší části planety mají s pojmem „žebrák“ většinou spojené bezdomovce čpící po alkoholu a takové, kteří utápějí své životní strasti v drogách, tudíž si za svůj osud mohou ve své podstatě sami. Dále od nich pak očekávají, že ve chvilkách nepozornosti jsou schopni zlodějských činů, díky nimž si posléze mohou dovolit nakoupit o něco více omamných látek. To však neplatí pro zmíněného Johna z Nairobi, který v ulicích metropole Keni žebral, protože neměl peníze na jídlo ani pití. Lidé žijící v chudobě v rozvojových zemí jsou často mnohem hodnější a plní empatie více než běžní občané a John toho byl jasným příkladem.

Jednoho dne přistoupil  prosbou o peníze k jednomu vozidlu, kde na něj čekal nevídaný pohled. Ve vozidle seděla žena s kyslíkovou bombou na tváři. Johnovi sdělila, že jí zkolabovaly plíce a dnes není schopná bez kyslíkové masky normálně fungovat. Ta paní je jmenovala Gladys a malého Johna její příběh doslova uhranul. Uvědomil si, že chudoba není tou nejhorší věcí, která člověka může potkat. On se sice potácí na existenční hraně, nicméně stále disponuje alespoň zdravím, které je k nezaplacení.

Gesto, které předvedl, uchvátilo všechny přihlížející

John se po srdceryvném rozhovoru s Gladys rozbrečel a rozhodl se jí věnovat všechny peníze, které během toho dne vyžebral. Je jasné, že mu museli v následujících hodinách opravdu chybět, ale sympatický mladý muž si zkrátka nemohl pomoci, bylo mu řidičky s maskou na tváři opravdu líto. Kolemjdoucí, který byl celé této události svědkem, neváhal příběh Johna zaznamenat na kameru v telefonu. Video se stalo naprostým hitem internetu a během pár dní vyvolalo řetězovou reakci následných událostí. Život Gladys i Johna se díky tomu od základů změnil.

Gladys dostala od dojatých diváků finanční dar v hodnotě téměř dvou milionů korun, který měl posloužit k tomu, aby podstoupila důležitou léčbu v Indii. John byl po událostech zase adoptován skvělou rodinou a nyní žije spokojeným životem. Na léta strávená na ulici už vzpomíná s úsměvem a děkuje Bohu, že se na něj konečně usmálo štěstí!

Sdílejte článek