Tento malý „plevel“ je jednou z nejsilnějších bylin na světě! Dlouho tomu nemohla uvěřit a považovala ji za plevel. Potom ji zkusila a její tělo prošlo proměnou

Zajímáte se o bylinky a rádi byste se dozvěděli něco nového? Dnes pro vás máme připraveno tajemství, které bylo donedávna známé jen úzkému kruhu lidí. Před tím si ale povíme něco o zahradě, na které nám kolikrát roste plevel. Plevel nemá žádný zahrádkář rád, a proto se ho vždy snaží, co nejrychleji odstranit, aby rostlinkám nebral živiny a vláhu. Mnohdy ovšem není plevel jako plevel. Tato obyčejná zelená rostlinka, kterou spousta lidí za plevel považuje a odstraňuje ji, je ve skutečnosti nejléčivější bylinkou na světě. Má spoustu léčivých vlastností, o kterých donedávna vědělo jen málo lidí. Dnes se toto tajemství odhaluje i vám, takže až příště budete okopávat zahradu, dejte si na tento plevel pozor. Byla by škoda ho vyhodit.

Není plevel jako plevel

Ti pozornější z vás si už možná všimli, o jakou bylinku se zde jedná. Jde o rostlinku, kterou najdeme téměř všude. Roste v parcích, na zahradách i podél silnic. Mnohdy o ní vůbec netušíme, protože je tak častá a nenápadná, že nevzbuzuje žádnou zvláštní pozornost. Od dnešního dne už však budete vědět, že se jedná o rostlinku, kterou je třeba uctívat a chránit. Její léčivé účinky vám totiž mohou zachránit i život.

Tlumí krvácení

Víte, o jakou rostlinu se jedná? Ano, je to jitrocel kopinatý. Tato rostlinka je zcela běžnou rostlinou naší flóry. Pro své účinky a vlastnosti je uznávána po dlouhá staletí. Pokud bychom měli zmínit některé její schopnosti, pak by to určitě byly: tlumení krvácení, zabíjení bakterií a mikrobů, snižování zánětů. Hojí také různé rány a poškození kůže, pomáhá proti bodnutí hmyzem a zaníceným ranám. Zlepšuje trávení a je vhodná pro žaludeční a střevní potíže. Její semínka pomáhají proti zácpě.

Čtěte také: 10 chyb, které děláte ve vašem interiéru špatně i vy!

Ubere vám na váze

Rostlinku je možné nasbírat si kdekoliv ji objevíte, chráněná není. Můžete si z ní udělat čas, sirup nebo léčivou tinkturu. Ta pak skvěle léčí horní cesty dýchací při kašli. Když její listy smícháte s olivovým oleje, zastavíte krvácení a zničíte bakterie. S pomocí jitrocele také ulevíte unaveným očím. Pitím jitrocelového čaje se můžete odvodnit a ubrat tak na váze. Před tím, než začnete jitrocel používat jako lék, je dobré poradit se se svým lékařem.