David Hampl
7 května, 2019

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Jsou jakýmsi sítem, skrz které prochází vše. To, co je dobré putuje dále do těla. Co je špatné, to játra zastaví a snaží se zpracovat, nebo zajistit vyloučení. Právě proto jsou játra tolik namáhána. Jsou to různé toxiny, alkohol, stejně jako volné radikály, těžké kovy a mnoho dalšího, co je primárně ovlivňuje a hlavně je zatěžuje. Kdo má problémy s játry, tomu většina lékařů jasně doporučuje jít cestou chemických léků. Pravdou ale je, že chemie v nich obsažená je zatěžuje také.

Existuje i možnost využití přírodní léčby

Kromě chemických léků je tu také možnost číslo dvě. Je to přírodní léčba, na kterou mnoho lékařů záměrně zapomíná. To proto, že by nemohly prosazovat zájmy farmaceutických firem, které chtějí pochopitelně prodat co možná nejvíce svých léků. Přírodní léčba se opírá o tradiční čínskou medicínu, která považuje játra za velmi důležitý orgán. A to nejenom v tom, jak reálně fungují, ale také v řadě jiných oblastí, které souvisí například s pohybem. K tomu vede informace, že právě správný pohyb může být také zajímavou a funkční možností a metodou léčby.

Když se podíváme blíže na tento pohled, je třeba potvrdit, že játra s pohybem rozhodně souvisí. A to třeba v tom směru, že z nich cirkuluje krev a další látky po celém těle. Když mají málo energie, projeví se to i ve fyzických problémech, jako jsou různé bolesti. Právě proto to může být pohyb, která je cestou k vyléčení.

Cestu k léčbě nabízí jóga

Jedná se o unikátní systém cvičení, které nemají vliv jenom na fyzickou stránku, ale i na tu psychickou. Už to ukazuje na unikátnost daných cviků. Samozřejmé je, že pokud je třeba prospět játrům, není nutné znát desítky různých asan, jelikož plně postačí jedna jediná, která je právě onou cestou přírodní východní medicíny k léčbě. Jedná se o polohu zvanou halasana. V českém překladu je to pozice pluhu. Právě ta je tou správnou ve chvíli, kdy vám jde jak o prevenci jater, tak i o jejich léčbu. Výrazně ovlivňuje jejich fungování, a to samozřejmě pozitivním způsobem.

Jak na zaujmutí správné polohy?

Jak taková pozice halasana neboli pozice pluhu vypadá? začíná tím, že ležíte na zemi. Tělo máte natažené a vaše ruce jsou podél těla. Jakmile jste v této poloze, začněte pomalu zvedat nohy a snažit se je dát za hlavu. Ohněte tedy celý svůj trup a snažte se o to, aby nohy byly co nejdále za vaší hlavou. Nohy by měly být stále nataženy a špičky by se měly dotýkat podlahy. Jakmile jste v této pozici, znamená to, že je halasana zaujata správně. Důležité je také myslet na celkovou plynulost. Vše by mělo být provedeno pomalu, bez náhlých pohybů.

Jakmile správné pozice dosáhnete, je na místě v ní chvíli vydržet. Na samotném počátku cvičení to může být pár sekund. Později to mohou být desítky sekund a ideální doba pro pozici pluhu je zhruba 1 – 2 minuty. Následně se opět vrátíte do původní polohy vleže. Provedete dýchací cvičení a můžete několikrát opakovat.

Co se děje během daného cviku?

Zdá se to jako něco obyčejného, ale pravdou že, že tento cvik je opravdu velmi efektivní a je opravdu velmi účinný. Co se během něho děje? Primárně dojde k tomu, že se sníží objem břišní dutiny a také vzroste vnitřní tlak v těle. Dojde ke změně komprese v jaterních žílách a tak i určité úpravě jejich fungování. Když se následně vracíte do startovní polohy, dojde k výrazné stimulaci krevního oběhu a urychlení činnosti jaterních buněk. Energie začne efektivně cirkulovat a játra pracují tak, jak mají.

Sdílejte článek