David Hampl
28 června, 2019

Mateřská láska se nevyhýbá nikomu, a to ani zvířatům. V situacích, kdy si nevíme rady, hledáme někoho, kdo nám pomůže. Podobně to dělají i zvířata, respektive zvířecí matky, která se bojí o své mladé. Podívejte se na příběh, který se nedávno odehrál a má šťastný konec.

Příběh se šťastným koncem

Muž, který tento příběh popsal, potkal psa, který byl zjevně opuštěný a bez domova. Pes se ho však držel, jak klíště a neustále se mu snažil něco naznačit, nicméně muž stále nechápal, co. Rozhodl se však, že psa bude následovat, když zjistil, že ho chce někam zavést. Dorazili ke kanálu, kam zmíněný pes koukal a v tom muž pochopil. Byla to totiž fenka, které v kanálu uvízla štěňata. Kanál nebyl příliš přístupný a tak musel vzít kladivo a částečně ho rozbít. Zde je vidět, že i pes dokáže přemýšlet a i přesto, že neumí mluvit, dokáže člověka zaujmout natolik, že si ho všimnete.

Psí instinkty

Psí plemena nejsou jen odlišná ve vzhledu. Nejdůležitějším faktorem genetického výběru je to, jaké instinktivní chování má každé plemeno. Například, hlídání hospodářských zvířat nebo lovu. Existuje spousta instinktivních chování, včetně mnoha dalších, o kterých jste kdy přemýšleli. Instinktivní chování je takové, které je genetické a může být předáno budoucím generacím. Všechna zvířata mají společné instinkty, jako je instinkt přežít a jíst. Mnoho plemen bylo vytvořeno k výkonu určité práce. Pastýři, strážní psi nebo lovci nebyli chováni pro svou krásu, ale pro svou schopnost pracovat. Pokud jde o vytváření pracovních plemen, vytvořili určité instinktivní chování, které se nedá naučit, pes ví, jak je dělat sám.

  • Nahánění zvířat
  • Hrabání děr
  • Aportování
  • Nejrůznější hry

Všichni ovčáci byli zvyklí na stádo ovcí. Některá plemena se na tento úkol před desítkami let nepoužívala. Ostatní se však nadále používají k chovu hospodářských zvířat. Například, Border kolie je schopna nahánět zvířata od velmi mladého věku. Ve věku pouhých pěti týdnů dokážou hlídat stáda zvířat. Psi jsou stvořeni pro to, aby hlídali, ale také dělali lidem společnost. Nebojte se s nimi komunikovat.

Psí komunikace

Psi komunikují gesty a používají celé své tělo. Ústa, uši, oči i ocas. Psi, kteří nemohou používat určité části těla dobře, posílí jejich komunikaci pomocí jiných částí těla. Další loveckou funkcí je získávání kořisti. Pro tuto práci byli například navrženi labradoři. Toto plemeno a podobné plemena, jako například Zlatý retrívr, zdědily toto překvapivé instinktivní chování.  Instinktivní chování i psí komunikace pomohli zmíněné fence v tom, že dokázala oslovit člověka, který jí potom dokázal pomoc s osvobozením jejích štěňat. Jak komunikuje váš pes s vámi, jistě dobře poznáte, kdy je mu smutno nebo kdy pociťuje radost.

Sdílejte článek