Tento trik zachrání vaše orchideje, pokud se jim po přesazení nedaří. Stačí dodržet postup krok za krokem a rostlina bude opět zdravá, silná a bude mít nádherný květ. Že to není možné? Ale je!

Orchideje jsou krásné rostliny, ale někdy také poněkud háklivé. Velice často se stane, že po přesazení se jim přestane dařit a přestanou růst. Víte, co si počít v takovém případě, aby vám vaše oblíbená orchidej nezvadal? Řešení je jednoduché. Pojďte se podívat na jednoduchý trik, jak květinu zachránit. Tento velice účinný prostředek máte všichni doma, jen málokdo ví, co s květinami dokáže.

Specifika pěstování orchidejí

Orchideje jsou rostliny, které se vyznačují velkým množstvím barev květů. Kvést mohou samostatně, ale více rozšířené druhy jsou takové, které mají hned celou řadu květenství. Orchideje pocházejí z tropických oblastí, ale i u nás doma se jim může dobře dařit. Vyžadují však specifickou péči. Neměli byste je přelívat ani nechávat na přímém slunci. Teplo však mají rády a je dobré, když jim udržujete konstantní teplotu. Další specifikem jsou nároky na kvalitu vody – ideální je měkká voda; tvrdá jim naopak znatelně škodí. Po dodržení všech základních pravidel by se mělo orchidejím dle všech pouček u vás dařit. Velice často tomu však tak není a tyto náchylné rostliny začnou projevovat jeden z mnoha svých typických problémů:

  • Uvadání
  • Pozastavení kvetení
  • Pozastavení růstu
  • Obtížné uchycení se po přesazení

Hnojiva jsou řešením

Hnojení orchidejí je mnohdy nezbytností. Ačkoliv nějaký čas mohou růst i bez dodávání živin, dříve nebo později hnojivo budete muset zakoupit. Hnojiva jsou také doporučována na všechny výše zmíněné problémy. Dávejte ale pozor, abyste to s jejich množstvím nepřehnali. Orchideje na nedostatek ani na přebytek dodaných živin nereagují dobře – jedná se o rostliny, které jsou z tropických oblastí přizpůsobeny nejen svým specifickým teplotním podmínkám, ale také menšímu množství živné půdy, přesto ne zcela bez látek důležitých pro růst. Pokud se vám hnojení nedaří nebo jednoduše chcete zvolit levnější a pohodlnější způsob, máme pro vás dobrou zprávu. Existuje jeden trik, jak dodat orchidejím rychle a snadno živiny k růstu, které jimi budou dobře přijímány.

Čtěte také: Tento fantastický recept na zapečený chlebíček jsem našla nedávno a když jsem ho vyzkoušela, žádnou jinou slanou pochoutku už nepřipravuji

Snadný způsob, jak nahradit hnojiva podomácku

Skvělým domácím pomocníkem je obyčejný kuchyňský cukr. Ten pomůže orchidejím, které dlouhou dobu nekvetou i těm, které po přesazení nebo z jakéhokoliv jiného důvodu uvadají. Dodá jim potřebnou energii a může zachránit i rostliny, které vypadají, že už jsou na vyhození. Důležité je však vědět, jak cukr aplikovat. Nepoužívejte jej jako hnojivo, které se přimíchá do vody a květina se s ním zalévá. Princip oživení a regenerování orchidejí pomocí cukru je úplně jiný. Připravte si jeden litr vody a v něm rozpuste jednu lžíci cukru. Do této lázně orchidej ponořte a nechte ji dočasně máčet. Někdy je uváděno až 24 hodin, stačí však i poloviční nebo menší čas. Poté orchidej ještě nechte zhruba hodinu v odstáté vodě a následně ji uložte na obvyklé místo. Uvidíte, jak jí cukr pomohl. Na orchideje působí doslova zázračně. Tuto ozdravnou kůru však u vašich rostlinek nepoužívejte zbytečně a nasaďte ji jen tehdy, když opravdu potřebují novou energii.