Tento známý a slavný herec ukazuje, že při ochraně přírody se má jít příkladem. Morgan Freeman se rozhodl, že změní svůj ranč o velikosti 50 hektarů na plochu určenou pro velmi malé živočichy. Co přesně udělal?

Všichni jistě znáte slavného amerického herce Morgana Freemana. Díky svým náročným rolím se stal jedním z neobsazovanějších herců Hollywoodu. Má za sebou nespočet filmových snímků a nejrůznějších projektů. Možná neuvěříte, do jakého projektu se herec pustil tentokrát. Jde o projekt, který by teoreticky mohl přispět k záchraně naší planety, neboť má za cíl zachránit jedny z nejdůležitějších živočichů, včely. Obdivuhodné je, že k tomuto kroku se herec rozhodl využít vlastních prostředků. Pojďme se mrknout, o co v tomto projektu vlastně jde.

Včelaření jako udržitelné řešení

Vše začalo v roce 2014, kdy se herec začal zajímat o včelaření. Včelaření ho oslnilo na tolik, že se rozhodl tomuto odvětví věnovat i v globálním měřítku. V jednom z televizních rozhovorů uvedl, že zachování včelstva je nezbytné pro udržitelnou environmentální situaci naší planety. V poslední době se totiž čím dál častěji hovoří o tom, že celosvětově ubývá včel. V dlouhodobém měřítku by to pro planetu mohlo mít katastrofální následky. A tomu by herec Freeman rád předešel. Rozhodl se tedy situaci řešit poněkud zajímavým způsobem.

Přeměna ranče na včelí rezervaci

Vzhledem k tomu, že se jedná o hollywoodskou hvězdu, je zřejmé, že ze strany financí a majetku je herec zajištěn. V souvislosti s tím, tedy zájem o včelaření a záchranu planety vyústil v to, že se rozhodl přeměnit jeden ze svých pozemků na včelí rezervaci. Konkrétně se jedná o jeho 50 hektarový ranč, který se nachází ve státě Mississippi. Hlavní motivací pro přeměnu tohoto pozemku na včelí rezervaci bylo především to, že svět začíná usilovat o návrat včel na planetu, a to, že mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak moc důležité včely jsou, neboť jsou základem růstu jakékoliv přírody.

Čtěte také: Tato dívka, které bylo jenom 25 let, má velmi krutý osud. Ví, že umře a čeká na smrt, která má přijít do jednoho týdne. Nechává dopis na rozloučenou. Co je v něm uvedeno?

Na ranč nechal nainstalovat 26 úlů, které přivezl z Arkansasu. Včely, které zde žijí jsou živeny vodou, cukrem a jsou jim k dispozici i medonosné rostliny:

  • magnólie
  • levandule
  • a různé druhy jetele

Zajímavostí je, že herec na tomto ranči nenosí žádné síťky ani ochranné oděvy. Nemá totiž v plánu úly rozvíjet a sbírat med. Včely ho tím pádem nepíchají.

Počet včel klesá, je třeba zasáhnout

Mnoho studií už poukázalo na to, že vlivem nadměrného používání pesticidů, šířením parazitů a ničením biotopů, dochází k rychlému poklesu včel. To má samozřejmě velmi negativní vliv na rostliny a celkový život na naší planetě. Z toho důvodu je hercův počin velmi obdivuhodný a zaslouží si uznání. Kéž by takových bylo více.