TEST: To, jaké barvy máte oči, může hodně napovědět o Vašem zdraví! Udělejte si tento test a dozvíte se …

Barva očí může o člověku vypovědět stejně hodně jako celkem nic. Pokud jste však znalci, pak víte, že oči jsou nejen bránou do duše, ale i do našeho těla, a tak nám o zdravotním stavu dokážou říct víc, než bychom si mysleli.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Když se zorničky rozšiřují, máme strach, stoupá nám adrenalin. Když máme oči zarudlé, jsme unavení, po opici, nebo po vydatně proplakané noci. Když se díváme doleva, vymýšlíme vylomeniny. Věřte, že po přečtení tohoto článku budete utíkat k zrcadlu.

Barva našich očí závisí na různých faktorech, zpravidla genetických. Duhovka se skládá ze tří odstínů – modré, hnědé a žluté. Za normálních okolností. Málokdy však mají lidé oko jen jedné jediné barvy. A proč? Protože pigmenty jsou odpovědí na mnohé poryvy našeho těla. Přesně tak, jako je fakt, že dětem se barva očí ustálí až po šesti měsících života a i to nemusí platit vždy.

Posviťte si na zdraví

Pokud jste si všimli, že Vaše duhovka změnila barvu, raději zbystřete pozornost. Může jít o oční infekci, se kterou se tělo vypořádá i samo, ale přerůst může i do něčeho horšího. Rovněž je možný glaukom, onemocnění, které způsobuje zjasnění barvy očí.

Světlejší odstín duhovky může signalizovat i degenerativní procesy v očních svalech. V každém případě utíkejte k očnímu lékaři.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Sledujte oční bělmo vždy večer v zrcadle. Zdravé bělmo by mělo mít přinejmenším v těsné blízkosti duhovky modravý nádech. Pokud máte bělmo nažloutlé, požádejte obvodního lékaře o krevní testy. Žloutnoucí oční bělmo může znamenat leccos – následek kouření, překonanou žloutenku, vysoký cholesterol, ale i vážné problémy s játry.

Onemocnění jater může signalizovat už i zežloutnutí očí v koutcích, zejména ve vnitřních. A protože s játry nejsou žerty, rozhodně byste situaci neměli podcenit, a také v případě, že jste silný kuřák a žluté bělmo přikládáte cigaretám, raději se hned vydejte na odborné vyšetření. Včas se dá totiž léčit všechno. No pozdě, je prostě pozdě.

Na lokální změny v očích a hlavně na jejich povrchu si dávejte pozor i v případě, že nosíte kontaktní čočky, nebo se před sluncem nechráníte slunečními brýlemi. Pamatujte, že oči jsou citlivý orgán a včasná diagnostika Vás může ušetřit nejen nepříjemností, které v nejhorším řešíte dovolenou v práci, ale i od částečné či úplné slepoty!