Tito lidé zaslouží skutečný obdiv. Fotograf a jeho žena nejsou ti, kteří o pomoci přírodě jenom mluví. Oni jednají! Během 20 let sázeli stromy. Během této doby jich zasadili 2,5 milionu. Proč to dělají?

Jsou lidé, kteří o ochraně přírody jenom mluví, a potom jsou lidé, kteří místo toho raději něco dělají. To je příběh i tohoto páru, který se od slov uchýlil k činům. Vadilo jim, jak je naše planeta poškozována a jak mizí obrovské množství stromu. Tomu se rozhodli zamezit. Jak? Začali sázet nové. Za dobu této jejich aktivity to byly miliony stromů.

Počet lesů na naší planetě stále klesá

Když bychom se měli podívat na několik aktuálních statistik, které souvisejí s lesními porosty, tak musíme říci, že počet lesů klesá. Od roku 1990 až do roku dnešního zmizelo téměř 130 milionů hektarů lesů. To je skutečně alarmující číslo. A bude jasné, že i nadále musí stoupat, jelikož ročně zmizí taková plocha lesa, která svou rozlohou odpovídá Panamě.

Nejenom, že mizí lesy. Také je třeba myslet na doprovodné jevy. Těmi jsou nejenom menší množství kyslíku, které stromy pomáhají produkovat, ale také nelze zapomenout na skleníkové plyny. Tím, jak jsou lesy těženy, nebo je místo nich pěstováno něco jiného, dochází k tomu, že emise skleníkových plynů vzrůstají. Opět tu máme jedno alarmující číslo. Od roku 1990 byl nárůst o celých 15 procent.

Brazilský pár se rozhodl přírodě pomoci

Ne jako řada jiných lidí, kteří jenom mluví o tom, že se musí něco udělat. Sebastian Ribeiro Salgado a jeho manželka Lelia Deluis Vanik Salgada dělají skutečné činy na záchranu planety. Muž je přitom velmi známou osobou, jelikož je prestižním fotografem na světě. I to mu pomohlo dostat se na místa, kde mohl na vlastní oči vidět, jak příroda dostává zabrat a jak lesy postupně mizí.

Vyměnil práci za snahu chránit přírodu

Jednoho dne se muž rozhodl, že už má dost své klasické práce a usoudil, že bude dobré začít dělat něco jiného. A tak zamířil na ranč, který v minulosti vlastnila jeho rodina. Toto místo nejprve nepoznal, jelikož dříve byl obklopený stromy a nyní byla všude kolem pustá krajina. I to ho šokovalo a v tu chvíli měl také jasno o tom, co chce dělat dále. Jeho žena ho v tom plně podporovala.

Začali se o ranč starat

Všude kolem byla jenom hlína, bez kousku zeleně. Pár ale neváhal a začal s plněním svých závazků, a to vůči přírodě. Nejprve oba založili takzvaný Institut Země, což je organizace na ochranu přírody. prostřednictvím organizace se svými přáteli vysadili několik prvních stromů. Potom se k organizaci začalo přidávat více a více dobrovolníků. Zároveň se objevila i řada sponzorů, díky kterým bylo možné záchranu přírody financovat.

Celkově vysázeli přes 2,5 milionu stromů

Co se jim povedlo? Něco, co ještě nikomu před nimi. Oni a dobrovolníci dokázali za 20 let vysadit více než 2,5 milionu nových stromů. A to právě v blízkém i širokém okolí svého ranče. Tím opět obnovili to, co se na daném místě nacházelo odnepaměti. Výrazně tak pomohli přírodě i všem lidem na celém světě.

Vytvořili jedinečnou rezervaci

V přírodě vše souvisí se vším. Když došlo k vysázení stromů, mohlo se do této oblasti přistěhovat mnoho různých druhů zvířat, která zde našla útočiště. Známý fotograf se svou ženou vytvořili jedinečnou rezervaci, kde aktuálně žije více než 170 druhů ptáků, dále více než 30 druhů savců, 15 druhů obojživelníků a plazů. Stejně tak zde není nouze o celou řadu rostlin. Když jde o jejich druhovou rozmanitost, je jich více než 300.