David Hampl
15 ledna, 2020

Dnes bude řeč o viru lidské imunodeficience neboli virus, který způsobuje AIDS. Určení HIV proběhlo v roce 1983 a od té doby bylo zjištěny jeho čtyři druhy. HIV snižuje odolnost organismu k různým druhům onemocnění. K infikování virem dochází tehdy, dostane-li se virus do krevního řečiště osoby. S nalezením léku to není vůbec snadné, ale izraelští vědci nyní přichází se zajímavým odhalením, které by mohlo celou situaci popostrčit o velký kus dopředu a třeba i zachránit spoustu životů.

Lék, který nás zachrání

Ve vnějším prostředí virus umírá téměř okamžitě, takže infekce HIV může být pouze kontaktní.  Žádné léky na tento virus neexistovaly, až do nedávné doby, kdy se objevila schopnost léčit lidi od HIV. Přípravy vedly k usnadnění průběhu onemocnění, ale vedly jen k prodloužení neaktivní fáze HIV, a nikoliv k jeho úplnému uzdravení. V poslední době vědci na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě učinili překvapivý objev. Uvádějí identifikovaný protein nazvaný Gammora, který může téměř zcela odstranit HIV u lidí.

97 % úspěšnost

V současné době lék již prošel první fázi testování. Jde o zevní konvenční tablety, které obsahují Gammora protein v koncentrované formě. Účinnost léku je ohromující (97 %), což je míra zničení produktivního HIV v infikovaném organismu.

Příští rok na trhu

Je důležité, že vedlejší účinky Gammora nemá. To znamená, že lék bude zaměřený výhradně na virus, zatímco zdravé buňky budou zcela ignorovány a zůstanou tak v bezpečí. Je vysoká pravděpodobnost, že se tento lék objeví na farmaceutickém trhu v průběhu příštího roku. V tomto případě bude jeho hodnota mnohem nižší než u jiných léků sloužících k boji proti HIV. Výzkumníci doufají, že lék bude brzy k dispozici i v nejchudších oblastech Afriky, kde jsou HIV infekce katastrofálně vysoké.

Jde o obrovský krok dopředu, který by mohl zachránit statisíce životů po celém světě.

Sdílejte článek