To, jak mohou ruční práce posílit vaše duševní zdraví je až neuvěřitelné

To, jak mohou ruční práce posílit vaše duševní zdraví je až neuvěřitelné

Možná by vás nikdy nenapadlo, že i ruční práce a kreativní činnosti jako pletení, zdobení dortů, zda luštění křížovek vytváří velmi pozitivní, ba až léčivý pocit, díky kterému se budete cítit blaženě. Mamina mi vyprávěla příběhy ze svých studentských dob, kdy na internátní pokoji neměli počítače a ani televizory a dlouhé večery si krátili například pletením, či háčkováním. Po škole byly sice fyzicky unavené, ale potřebovali si odpočinout zejména psychicky.

Balls of yarn
Vedle vyšívání a pletení se často povídali a hlavně, bo to pro ně způsob relaxu. Seděli s jehlou a nití a metodicky vyšívaly do plátna různé vzory. Mysl si při takové činnosti odpočine od rychlých myšlenek. Spánek je mnohem klidnější a hlava je vyčištěna od zbytečných myšlenek, které nám v posteli často kradou spánek.

kreativita3
I nedávné studie zjistily a prokázaly, že ruční práce jsou pro duševní zdraví velmi vhodné. Opakující se pohyby při pletení byly například přirovnáno k meditaci. Dokonce existují i terapeutické skupiny, kde si v tichosti pletete svetr, šála, zda ponožky a na chvíli vypnete od okolního světa. Účastníci této skupiny na závěr dodali, že se cítili velmi šťastně a spokojeně. Mnozí z nich tyto hodiny pletení navštěvují, aby si odpočinuli, pročistili hlavu a zrelaxovali, zda odbourali nadbytečný stres. Ti, kteří se pravidelně věnují pletení pociťují mnohem více duševní i emocionální úlevy jako ti, co pletou jen sem-tam.

kreativita5
Je to ale jen jehlice a vlna, které mají tyto účinky? Vědci se shodují, že ne. Jsou různé formy kreativního sebe-vyjádření, jako například vaření, kreslení, tanec, zdobení dortů, fotografování, jiné druhy umění, hudba či dokonce luštění křížovek. Tyto všechny kreativní činnosti jsou pro naši mysl vhodné a měli bychom je praktikovat alespoň párkrát do týdne a to minimálně půl hodinu. Je to něco jako když naše děti chodí na různé kroužky. Jak dospělí často zapomínáme na naše volnočasové aktivity.


Zkuste si alespoň dvakrát týdně najít půl hodinu jen pro sebe a věnujte se nějaké kreativní činnosti, stačí, když budete poslouchat oblíbenou hudbu a trochu si budete prozpěvovat, zda otočil s manželem rychlý valčík. Každý druhý večer vidím z okna večerní kurzy tance, kde spolu tančí párek různé věkové kategorie. Je to krásné, je to živé a vždy mám chuť se do kurzu přidat. Nevím, proč jsem tak dosud neučinila.

kreativita4
Proč jsou tedy kreativní činnosti vhodné pro naše duševní zdraví? Jedna verze je, že když jsme kreativní, mozek uvolňuje dopamin, který funguje jako přírodní antidepresivum. Kreativita, na kterou potřebujete i trochu koncentrace je velmi léčivý způsob, jak si přivodit dobré pocity ze sebe a své práce. Vědci se dokonce pokoušejí zjistit, zda tvůrčí činnost nezlepší některé kognitivní poruchy, zda nepomůže při stařecké demenci a některých jiných chorobách jako například při Parkinsonově, či Alzheimerově chorobě.

Pletení dokonce může zmírňovat deprese. V dnešním světě moderních vymožeností používáme naši kreativitu opravdu poměrně málo. Následkem toho můžeme trpět lehkými, ale i těžšími depresemi. Předejít tomu můžete právě pletením, vyšíváním nebo jinou kreativní činností. Spokojenost pocítíte za odvedenou fyzickou práci a také za výtvor, který vznikne pod vašima rukama.

kreativita1
Vědecké studie, které se zabývají právě touto tématikou jsou zatím v začátcích, ale pokud hledáte způsob, jak si večer po práci trochu vylepšit náladu a duševní zdraví, rozhodně vám kreativní činnosti neuškodí, právě naopak. Tvůrčí úsilí je ten nejlepší lék. Pokud nevíte kde začít, mám pro vás jeden jednoduchý tip, který jsem mimochodem odkoukala od své staré mami. Shromážděte všechny fotografie a pořiďte si pár nových fotoalb. Každý večer si sedněte k fotografiím a rozdělte je na různé kategorie jako například rodina, přátelé, chaty, dovolené, vnoučata, svatby a podobně. Zakládáním fotografií a vytvářením zajímavých koláži budete provádět kreativní činnost a zároveň si zavzpomínáte na staré dobré časy a oživíte si staré, možná i zapomenuté vzpomínky. Kreativita by měla mít ve vašem životě jakou takovou prioritu a hlavně, je třeba k tomu přistupovat s radostí a úsměvem. Hodně štěstí!

Tisk
ZDROJhttp://babskeveci.sk/
Loading...
Sdílejte

Kam dál?

Tato nemoc mi způsobila spoustu bolesti. Pak jsem ale našla způsob, jak vše napravit a nemoc zmizela opravdu v krátkém čase!

Podívejte se na TOP účesy, které budou hitem letošního roku 2018! To musíte mít!

Jela jsem ke kamarádce na návštěvu do New Yorku a nemohla uvěřit svým očím. Takovýto dům jsem ještě neviděla!

Chcete zhubnout, ale nebaví vás cvičit? Tak zkuste tuto detoxikační vodu a váš tuk se začne pomalu rozpouštět!

Máte suché a poškozené vlasy? Pak vyzkoušejte tuto vitamínovou bombu!

Další články