To jste ještě neviděli – jak se rodí tygři, kteří jsou nejohroženější druhy

Tygr je největší kočkovitá šelma světa, zároveň ale bohužel patří i mezi nejohroženější druhy zvířat. Současná celosvětová populace tygrů je odhadována na pouhých 3 800 jedinců. Jedním z kriticky ohrožených poddruhů tygra je tygr sumaterský, který žije pouze na ostrově Sumatra v Indonésii. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije již jen několik stovek kusů tohoto nejmenšího poddruhu tygra.

Zbytečná smrt

Hlavním nebezpečím pro tyto tygry je úbytek jejich přirozeného životního prostředí – kácení džunglí na úkor zakládání plantáží. Bohužel téměř stejně velké nebezpečí představuje také poptávka po jejich krásné kůži, trofejích – špičáky a drápy se nosí v některých asijských zemích jako talismany či šperky přinášející štěstí – a také produktech vyrobených z tygřích těl. Opět především v Asii lidé stále věří, že například tygří tuk léčí revmatismus, vousy uleví od bolesti zubů, mozek je vhodný na léčbu kožních onemocnění apod.

Obtížné rozmnožování

Naprostá většina tygrů žije v zoologických zahradách, které se také pokoušejí o jejich rozmnožování, které je však velmi složité a úspěšnost není příliš vysoká. Tygři jsou samotáři, pouze v období říje, které trvá jen několik málo dní, samice respektuje blízkost samce. K páření dochází nejčastěji v zimě a na jaře, tygřice je poté březí asi 100 dní a rodí se jedno, někdy dvě i více mláďat. Mláďata jsou zpočátku na matce stoprocentně závislá a žijí s ní zhruba po dobu dvou let. Každé tygří mládě, které se narodí, je považováno téměř za zázrak. V zoologických zahradách a rezervacích po celém světě je chováno několik set tygrů sumaterských. V České republice chovají tygra sumaterského zoo v Brně, Jihlavě, Praze a Ústí nad Labem.
V dnešní době se v zoologických zahradách po celém světě stalo populární pozorování rození mláďat prostřednictvím videokamer. Máme tak jedinečnou příležitost vidět to, co bylo ještě před nedávnem skryto i očím ošetřovatelů a chovatelů – zázrak zrození malého mláděte. Populární je takovéto sledování příchodu na svět například u goril, slonů či nosorožců.

Čtěte také: Často se mi stávalo, že po uvaření bylo maso suché a tvrdší. Pak jsem přišla na tento skvělý trik, který je zcela zdarma a opravdu funguje!

Porod online

V našem videu máte jedinečnou možnost zhlédnout porod malých tygřat – ano, tygřat nikoli tygřete, neboť k překvapení ošetřovatelů tygřice porodila ne jednoho, ale dva malé tygříky. Video pochází ze zoologické zahrady v australském Queenslandu a společně s ošetřovatelem tygrů Gilesem Clarkem máte unikátní příležitost pozorovat příchod malých tygříků na svět zblízka. Clark se spolu se svým týmem ošetřovatelů v místní zoo stará o devět tygrů sumaterských, kteří patří mezi nejohroženější šelmy na zemi. Zajímavý není jen samotný porod, ale také chování tygřice po něm, kdy malá bezvládná tělíčka tygříků pečlivě olizuje a tím jim aktivuje dýchání a zároveň je pomalu rozhýbá a přivede k životu.