To jste ještě neviděli: Pes drží kolo svého majitele, aby nespadlo – Nyní sledujte, co se začne dít, když se majitel vrací… (VIDEO)

Většina z nás miluje psy a obdivuje jejich loajalitu k člověku. Pro většinu z nás jsou psi plnoprávným členem rodiny a provází nás po celý život, často už od útlého dětství. Někteří lidé, ať už z hlediska profese nebo koníčku, však potřebují psa pracovního, který se vyznačuje tzv. pracovní inteligencí, při jejímž posuzování se zkoumá zejména rychlost, jakou se pes naučí nový povel, a také úspěšnost skutečného uposlechnutí povelu.

Nejlepší pracovní psi

Existuje rozsáhlá studie zkoumající celou řadu psích plemen právě s ohledem na jejich pracovní inteligenci, která odráží i jejich specifický vztah k člověku. Zde je vítězná pětice takto posuzovaných psích plemen:

  • border kolie
  • pudl
  • německý ovčák
  • zlatý retrívr
  • dobrman.

Zlatý retrívr a jeho vlastnosti

Výsledky studie však samozřejmě neznamenají, že např. dobrman nebo německý ovčák nemohou být chování jako domácí mazlíčci a musí mít nutně i pracovní náplň. Například zlatý retrívr získal své jméno pro skvělé lovecké vlastnosti využívané především při lovu vodního ptactva, kdy bez problému donese zasaženého ptáka svému majiteli, aniž by ho poničil nebo snědl („retrieve“ znamená v angličtině přinést). Více než jako lovecký je však zlatý retrívr oblíben jako pes společenský, rodinný, který se vyznačuje věrností a hravostí, miluje lidi, a i v kontaktech s ostatními psy i jinými zvířaty bývá bezkonfliktní.

Čtěte také: Nechali jste někdy těsto kynout přes noc? Doporučujeme vyzkoušet! Těsto je pak dokonale vláčné!

To byl možná důvod, proč si retrívra jako svého nejlepšího přítele zvolil i majitel psa zachyceného na videu. Video natočil kolemjdoucí v některém z měst jihovýchodní Číny a už samotný fakt, že z videa čiší mimořádný vztah psa a jeho pána, dává naději, že i v této zemi se postupně mění vztah člověka ke psu a z více či méně běžného zdroje potravy se stává výhradně ceněným životním společníkem.

Nechceme z videa prozradit příliš, ale je zřejmé, že majitel psa a kola nepotřebuje po dobu své nepřítomnosti kolo zajišťovat zámkem a také nepotřebuje žádné speciální vodítko, které by zajistilo, že se při jeho jízdě bude pes držet v potřebné vzdálenosti od kola. Bylo by zajímavé vědět, jak dlouho pánovi trvalo svého psa takto vycvičit, ale to už asi nezjistíme.

Ostatně, přesvědčte se sami, video za to rozhodně stojí!