Tohle dílo se stalo velkou chloubou celého Chorvatska. Už jste o něm slyšeli? Jedná se o 80 metrů velké varhany. A kdo na ně hraje? To překvapí ještě více. Je to jenom vítr a také mořské vlny. Podívejte se!

Chorvatsko nenadchne jenom krásnými plážemi, nebo skvělým počasím. Nadchne také svými památkami. Je jedna, o které se příliš neví, ale za zmínku rozhodně stojí. co máme na mysli? Jsou to unikátní varhany, na které nehraje nikdo živý, ale jenom vítr a moře. že to není možné? Přesvědčte se o opaku.

Unikátní dílo architekta

Že jde o stavbu unikátní, to jasně potvrzuje i muž, který za tímto řešením stojí. Je to Nikola Bassiy, který je považován v této zemi za jednoho ze špičkových architektů. A i pro něho to byl oříšek. Bylo třeba spojit hned dvě vlastnosti. V první řadě místo, kde mohou lidi odpočívat a zároveň technické řešení, které dokáže zajistit, že varhany budou vydávat zvuk. A k tomu všemu přidejte, že jsou velké 80 metrů. Dílo se nakonec podařilo a jedná se o světový unikát, pro který se Chorvatsko stává výjimečné.

Nutno také dodat, že tyto varhany byly vytvořeny už v období druhé světové války. V té době se ale na jejich krásu a unikát příliš nemyslelo. Potom se na ně téměř zapomnělo a až nyní jsou opět brány za velkou a unikátní chloubu celé země. Chtějí je vidět turisté z celého světa.

Čtěte také: Osmiletá holčička po sobě zanechala závěť pro rodiče

Jak dané varhany fungují?

V podstatě stejně, jako je tomu u varhan klasických. I tam má hlavní roli vzduch, který v jednotlivých píšťalách vytváří požadovaný zvuk. Na stejném principu funguje také toto dílo. I tady jsou otvory, kam je vzduch vháněn. Jedná se ale o vzduch, který není vytvářen nijak uměle. jedná se o systém, kam dokáže proudit vítr od moře. ten vytváří ony unikátní zvuky.

Chcete si je poslechnou? Můžete

Chtěli byste si poslechnout, jak na ně mořský vítr dokáže hrát? Pokud ano, tak můžete. První možnost je navštívit pobřeží města Zadar, kde se nacházejí. Pokud chcete zůstat v pohodlí domova, tak můžete. To proto, že níže najdete jedno z mnoha videí, které potvrzují vše, co jsme zmínili výše. Přesvědčte se o tom i vy! Líbí se vám hudba, nebo nikoliv?