Tohle musíte vidět! Podívejte se, jak vypadal každodenní život maminek za minulého režimu! Byla jste jednou z nich? Jaké produkty si pamatujete, na které ráda vzpomínáte a u kterých je dobře, že už neexistují? -
Menu

Tohle musíte vidět! Podívejte se, jak vypadal každodenní život maminek za minulého režimu! Byla jste jednou z nich? Jaké produkty si pamatujete, na které ráda vzpomínáte a u kterých je dobře, že už neexistují?

Obchody se můžou jen přetrhnout, aby dnešním maminkám nabídly vše, co jen mohou potřebovat. Těžko uvěřit, že jen pár desítek let zpátky to bylo naprosto jinak. Maminky za socialismu se potýkaly s malým výběrem a nedostatkem zboží – a zvládaly to bravurně. Podívejte se, jak vypadalo mateřství za minulého režimu.

Matkou v každé době

Ať už jste děti vychovávali v době látkových plen a pletených soupraviček nebo jste si svého potomka užili v době jednorázových plen a moderních chůviček, princip zůstává stejný – staráte se o křehký lidský život a snažíte se mu zajistit všechno, co potřebuje.

V každé době jsou k dispozici jiné věci a jiné informace – a to ať už jde o teorie ohledně kojení, výchovy nebo čehokoliv jiného. Podívejte se, jak si s mateřstvím poradily ženy o pár desítek let dříve. Co je zajímavé, tak některé z těchto věcí se stále navrací jako trend i dnes.

Zdravá dětská svačinka

Dětská výživa je stálým evergreenem trhnu s potravinami pro děti. Přesnídávka na obrázku je roku 1979 a ve své době stála 2, 60 Kč – s dnešní cenou jen těžko srovnatelné (i když se musí vzít v úvahu, že platy byly v roce 1979 mnohem nižší než dnes).

Mezi nejčastější příchutě patřily:

  • Jablkové
  • Meruňkové
  • Broskvové

Kromě toho, že přesnídávka představovala rychlou a zdravou svačinku, si je maminky oblíbily i díky jejich praktickým skleničkám. Pokud se dobře vymyly, daly se použít pro uskladnění zavařenin, naložení ovoce nebo jako nádoba pro přesnídávku domácí.

Přesnídávky zažívají v dnešní době naprostý boom. Kromě toho, že je na trhu nekonečné množství příchutí – a to od ovocných až po zeleninové – jsou k dostání i v nových atypických obalech – tzv. kapsičkách. Děti je milují a jsou ideální na cesty, ale vlastní přesnídávku si již do nich nezavaříte.

Sunar jako náhrada mléka

Názory ohledně kojení se neustále mění. V poslední době se ale ustálil názor, že pokud je to možné, mělo by dítě dostávat přirozené mateřské mléko – už kvůli obsaženým protilátkám. Co ale dělat, když se mléko ztratí?

V současné době si můžeme vybrat z velkého množství různých značek umělých příkrmů i dalších vitamínů, které dítěti zajistí potřebné živiny. V minulosti takový výběr nebyl, ale to neznamená, že by dítě hladovělo. V případě, že matka přišla o mateřské mléko, dostala od pediatra předpis na Sunar.

Sunar je vlastně sušené plnotučné mléko. Tento příkrm se vyráběl již od roku 1950 a spousta maminek na něj dodnes nedá dopustit.

Ekologické přebalování s látkovými plenami

Mohlo by se zdát, že látkovým plenám s příchodem jednorázových plen již dávno odzvonilo – ale zdaleka to není pravda. Ekologicky založení rodiče se k nim zase vrací a nemůžou si je vynachválit. Používání látkových plen je prospěšné jak pro přírodu, tak i pro samotné dítě. Hlavní argumenty pro používání látkových plen patří:

  • Jsou finančně výhodnější
  • Jsou ekologičtější
  • Jsou zdravější pro miminko
  • Jsou bez chemie

Pravdou ale je, že látka, z které jsou nové látkové pleny vyrobeny, je mnohem kvalitnější než před padesáti lety. Klasické látkové pleny byly (a jsou) náročné na údržbu. Je důležité při jejich praní zvolit jemný prací prostředek, který nebude dráždit jemnou pokožku dítěte.

Látkové pleny patřily mezi nejzákladnější aspekt výbavy pro miminko. Ještě před narozením dítěte bylo ale potřeba tyto pleny pečlivě vyvařit a vyžehlit. Pokud byly z kvalitní bavlny, bylo pak dítě spokojené a opravdu „jako v bavlnce“.

Olejíček a zásyp na zadeček

Dětská pokožka je extrémně citlivá a velice snadno se oprudí. V dnešním velkém výběru mastí a různých přípravků může být těžké najít přípravek, který bude vašemu dítěti sedět. Dřív to měly maminky jednodušší – olejíček Avril a dětský zásyp od stejné značky byl sázka na jistotu.

Tyto výrobky se dokonce staly i zbraní dospívajících proti nepříjemnému akné. Koneckonců i dnes se krém určený na opruzenou pokožku používá i jako prostředek k léčení akné. Jemný olejíček (s velmi typickou vůní) byl zase zárukou jemné pokožky.

Lahvička na sunar

Dětské lahvičky se vyvíjely asi nejvíc. Dnes jsou vyráběny tak, aby se dětem dobře držely a barevné kombinace jsou nekonečné. Oproti těm původním je to obrovský rozdíl.

Typická dětská láhev, která byla používaná v době socialismu, byla skleněná a opatřena šroubovacím plastovým uzávěrem, do kterého se ještě vkládal dudlík. Proti rozlévání byla láhev opatřena kulatým krytem. Dudlíky se musely pečlivě vyvářet a často se do uzávěru obtížně usazovaly.

Vzhledem k tomu, že láhve byly ze skla, se zpravidla při pádu na zem rozbily – a to bylo velice často.

 Pletená soupravička od babičky

Hezkého oblečení byl nedostatek a ženy se často uchylovaly k samovýrobě. Pletení patřilo mezi oblíbené způsoby, jak si vytvořit originální kousek. Jen málokterá babička odolala, aby svému vnoučeti neupletla ladící soupravičku.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZAJÍMAVOSTI

V životě nedělejte tyto chyby při první pomoci, popálenině nebo…

Znáte základy první pomoci? Je to naprosto nezbytná věc, ale přesto by mnoho lidí odpovědělo jen dost nejistě. Jakmile jde…
ZAJÍMAVOSTI

Namočila šálek do misky s vodou a lakem na nehty.…

Většina lidí sice dárky ráda dává a kupuje, nicméně nejtěžší často bývá vůbec přijít na to, co bychom chtěli blízkému…
ZAJÍMAVOSTI

Způsob, jakým překřížíte prsty, ukazuje, jaký druh člověka jste

V klidu se posaďte, sepněte ruce a překřižte prsty. Prohlédněte si své ruce a podívejte se na to, jakou polohu vaše…
ZAJÍMAVOSTI

Tyto škodlivé potraviny jsou pro vaše tělo pohromou v případě,…

Mnoho lidí sice ví, co je pro jeho tělo zdravé, ale už neví, kolik může daných potravin sníst, stejně jako…
ZAJÍMAVOSTI

Neuvěříte, jak radikální změnu účesu se jedna žena rozhodla vyzkoušet.…

Vlasy jsou považovány za korunu krásy každé ženy, a proto jim většina z nás věnuje náležitou pozornost. Staráme se o ně,…
ZAJÍMAVOSTI

Nebudete věřit tomu, jak krásná socha se dá vytvořit z…

Nejrůznější dekorativní předměty, obrazy a sochy jsou běžnou součástí našeho domova, dodávají mu jeho osobitý charakter. Pokud toužíte po něčem…