Tohle musíte vidět! Podívejte se, jak vypadal každodenní život maminek za minulého režimu! Byla jste jednou z nich? Jaké produkty si pamatujete, na které ráda vzpomínáte a u kterých je dobře, že už neexistují? -
Menu

Tohle musíte vidět! Podívejte se, jak vypadal každodenní život maminek za minulého režimu! Byla jste jednou z nich? Jaké produkty si pamatujete, na které ráda vzpomínáte a u kterých je dobře, že už neexistují?

Obchody se můžou jen přetrhnout, aby dnešním maminkám nabídly vše, co jen mohou potřebovat. Těžko uvěřit, že jen pár desítek let zpátky to bylo naprosto jinak. Maminky za socialismu se potýkaly s malým výběrem a nedostatkem zboží – a zvládaly to bravurně. Podívejte se, jak vypadalo mateřství za minulého režimu.

Matkou v každé době

Ať už jste děti vychovávali v době látkových plen a pletených soupraviček nebo jste si svého potomka užili v době jednorázových plen a moderních chůviček, princip zůstává stejný – staráte se o křehký lidský život a snažíte se mu zajistit všechno, co potřebuje.

V každé době jsou k dispozici jiné věci a jiné informace – a to ať už jde o teorie ohledně kojení, výchovy nebo čehokoliv jiného. Podívejte se, jak si s mateřstvím poradily ženy o pár desítek let dříve. Co je zajímavé, tak některé z těchto věcí se stále navrací jako trend i dnes.

Zdravá dětská svačinka

Dětská výživa je stálým evergreenem trhnu s potravinami pro děti. Přesnídávka na obrázku je roku 1979 a ve své době stála 2, 60 Kč – s dnešní cenou jen těžko srovnatelné (i když se musí vzít v úvahu, že platy byly v roce 1979 mnohem nižší než dnes).

Mezi nejčastější příchutě patřily:

  • Jablkové
  • Meruňkové
  • Broskvové

Kromě toho, že přesnídávka představovala rychlou a zdravou svačinku, si je maminky oblíbily i díky jejich praktickým skleničkám. Pokud se dobře vymyly, daly se použít pro uskladnění zavařenin, naložení ovoce nebo jako nádoba pro přesnídávku domácí.

Přesnídávky zažívají v dnešní době naprostý boom. Kromě toho, že je na trhu nekonečné množství příchutí – a to od ovocných až po zeleninové – jsou k dostání i v nových atypických obalech – tzv. kapsičkách. Děti je milují a jsou ideální na cesty, ale vlastní přesnídávku si již do nich nezavaříte.

Sunar jako náhrada mléka

Názory ohledně kojení se neustále mění. V poslední době se ale ustálil názor, že pokud je to možné, mělo by dítě dostávat přirozené mateřské mléko – už kvůli obsaženým protilátkám. Co ale dělat, když se mléko ztratí?

V současné době si můžeme vybrat z velkého množství různých značek umělých příkrmů i dalších vitamínů, které dítěti zajistí potřebné živiny. V minulosti takový výběr nebyl, ale to neznamená, že by dítě hladovělo. V případě, že matka přišla o mateřské mléko, dostala od pediatra předpis na Sunar.

Sunar je vlastně sušené plnotučné mléko. Tento příkrm se vyráběl již od roku 1950 a spousta maminek na něj dodnes nedá dopustit.

Ekologické přebalování s látkovými plenami

Mohlo by se zdát, že látkovým plenám s příchodem jednorázových plen již dávno odzvonilo – ale zdaleka to není pravda. Ekologicky založení rodiče se k nim zase vrací a nemůžou si je vynachválit. Používání látkových plen je prospěšné jak pro přírodu, tak i pro samotné dítě. Hlavní argumenty pro používání látkových plen patří:

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
ZAJÍMAVOSTI

PŘEDPOVĚĎ: Na Česko se žene studená fronta. Podle meterologů se…

Začátky letošní zimy byly pro mnoho z nás velmi příjemné. To proto, že teploty nijak výrazně neklesaly pod bod mrazu, Česko…
ZAJÍMAVOSTI

KATASTROFA: Ledovka v Česku potrápila řidiče. Během pár okamžiků došlo…

Sice je prosinec, ale pokud se podíváme na teploty, bylo dlouhou dobu stále teplo, nad nulou. To však přerušila studená…
ZAJÍMAVOSTI

Gynekologové varují: TOTO je největší chyba, kterou dělá každá žena…

Odborníci na gynekologii varují před obrovským problémem, se kterým se potýká velké množství žen. Pokud i vy patříte mezi ženy,…
ZAJÍMAVOSTI

Zubaři varují: Mladý otec dvou dětí náhle z ničeho nic…

Když vás bolí zuby, máte několik možností. Můžete běžet k zubaři nebo si vzít léky proti bolesti. První možnost je lepší,…
ZAJÍMAVOSTI

Malému miminku se stalo to nejhorší, co mohlo. Přes 35…

Někdy se stane, že jsme svědkem něčeho, co bychom vůbec nečekali. Situaci mnohdy vyřeší úplná náhoda nebo nějaké netradiční řešení,…
ZAJÍMAVOSTI

AKTUÁLNĚ: strašná tragédie na cestách. 22 letý řidič luxusního auta…

Poblíž města Csömör došlo k tragické nehodě, při které zemřela 41letá žena, matka dětí. Její auto bylo smeteno z cesty kvůli silnému…