David Hampl
17 června, 2019

V domácnosti se velice snadno a velice rychle nahromadí spousta starých a nepotřebných věcí. Nemusí ale nutně skončit jenom v odpadu – známe způsob, jak si díky nim ozdobit zahradu tak, že bude vypadat jako z pohádky – a to v některých případech opravu doslova.

Květiny, jak byste je nečekali

Květiny jsou pro většinu zahrad naprosto nedílnou součástí. Existuje spousta možností, jak je naaranžovat a kam je umístit. Můžete například vyzkoušet tzv. zelené ohniště. Nejedná se o ekologický druh táboření, ale o tvůrčí a vtipný způsob, jak ozdobit svoji zahradu. Potřebujete k tomu pouze:

  • Tři klacky
  • Kameny
  • Starý hrnec
  • Květiny

Z kamenů vytvoříte kruh, který bude ohniště připomínat. Do něj zasázejte květiny podle vlastní preference. Nad tohle „ohniště“ zavěste starý hrnec, osázený květinami. Pověšení docílíte tak, že dva silnější kusy dřeva postavíte do země a spojíte je třetím klackem.

Máte – li doma staré nálevky, můžete je kreativně využít jako květináče – zavěšené vypadají výborně. Pokud dáváte přednost klasickým květináčům, můžete z nich zkusit postavit tzv. šikmou věž. Doporučujeme ale jednotlivým květináčům pomoci opravdu dobrým lepidlem.

Květináče stačí občas jenom originálně ozdobit. Pokud máte jednoduché, větší nádoby blízko u sebe, můžete jednu zkusit nastylizovat jako chlapce a druhou jako dívku. Pokud je nahoře rostlina, která připomíná vlasy, je efekt dokonalý.

Občas se stane, že nám na zahradě zůstane staré auto, s kterým už nikdy nikdo jezdit nebude, ale z nějakého důvody tam stále je. Pokud jej necháte obrůst barevnými květy, stane se místo ostudou vaší zahrady její originální chloubou.

Nábytek nenábytek

Dalších skvělých výsledků můžete dosáhnout, pokud máte vyřazený nábytek nebo třeba obyčejné palety. Z palet jde jednoduše postavit i velmi vysoký sytém záhonové stěny, která dokonalé zkrášlí nejen zahradu, ale i každý pokoj. Starý prádelník jde jednoduchým vysunutím šuplíků proměnit na důmyslné poličky, ve kterých vypadají třeba kaktusy nádherně.

Obruč se starých jízdních kol se dá skvěle využít tak, že k nim navážete drátky a získáte tak dokonale kulatou podporu např. pro:

  • Fazole
  • Okurky
  • Hráček
  • Rajčata

Pokud máte rádi Alenku v říši divů, není nic jednoduššího než si připravit zákoutí z oblíbené pohádky. Stačí vám jeden stará kulatý stůl a pár starých židlí. Židle stačí nechat narůst trávou a na stůl umístit květiny, zasazené do starého nádobí. Neexistuje dítě, které by tato dekorace neokouzlila.

Stane-li se vám, že vám na zahradě zůstane kmen poraženého stromu, máte hned několik možností. Můžete si z něj udělat jednoduchou lavičku, nebo vyřezat jen část a udělat si z kmene jeden velký květináč. Jste-li zručnější, můžete si vyřezat lokomotivu s vagónky, které budou sloužit jako květináče.

Starý trakař, vozík nebo povoz jsou na zahradě nejvděčnějšími doplňky. Naplňte je květináči a budete překvapeni, jak dobře budou vypadat.

Tipy a vychytávky

Ne za všechny dekorace musíte nechávat v zahrádkářství hříšné peníze. Na naprosto dokonalou sochu ruky, která bude držet vaši rostlinu, vám stačí naplnit starou zahrádkářskou rukavici betonem. Měla by přitom ležet v květináči, aby zatuhla ve správném tvaru.

Za staré poklice na kolo zase uděláte krásný květináč jednoduše tak, že obvod poklice polepíte kousky staré, rozbité keramiky.

Jednoduché závěsné zahrady zase získáte tak, že květiny zasadíte do plátěných pytlíků, které rozvěsíte buďto na zavěšeném drátě nebo třeba věšící šňůře.

Starý šálek na kávu s podšálkem zase může splnit funkci krásného krmítka i s koupátkem. Stačí je k sobě dobře přilepit (i s háčkem) a zavěsit třeba na vhodnou větev.

Brány a ploty

Staré a rozbité náčiní taky nemusíte vyhazovat. Může z nich vzniknout pěkné oplocení vašeho pozemku, pokud jimi nahradíte běžně používané laťky.

Pokud se vám rozbije část brány, můžete staré náčiní přibít místo předcházející materiálu – třeba křížem. Ve výsledku to pak působí velice hezky.

Jako brána vám ale může posoužit i staré kolo. Uvidíte, že se vás sousedé budou ptát, kde jste takovou bránu vlastně sehnali.

Sdílejte článek