Tohle nikdy nedělejte! Tento chlapec kvůli tomu ztratil 75 % svého zraku! Rodiče se rozhodli varovat celý svět před věcí, která se běžně prodává jako hračka, ale která je ve skutečnosti velmi nebezpečná. Co to je? -
Menu

Tohle nikdy nedělejte! Tento chlapec kvůli tomu ztratil 75 % svého zraku! Rodiče se rozhodli varovat celý svět před věcí, která se běžně prodává jako hračka, ale která je ve skutečnosti velmi nebezpečná. Co to je?

Dětské hračky nejsou vždy tak neškodné, jak by se zdálo a děti jsou často vynalézavější, než by napadlo výrobce nebezpečných hraček. Laserové ukazovátko měl (nebo ještě má) doma snad každý – ale tohohle chlapce hra s touhle hračkou stála většinu jeho zraku.

Nebezpečná hra se světlem

Málokterá hračka se u dětí těší takové oblibě, jako právě laserové ukazovátko. Dá se s ním hrát na:

  • Špióny
  • FBI
  • policisty
  • lupiče

A to ani nemluvíme o tom, kolik zábavy si s ním užijí majitelé kočičích mazlíčků.

Ukazuje se ale, že hraní si s laserem není vždy tak bezpečné, jak by se mohlo zdát, a že i bezelstná hra může při neopatrnosti přivodit doživotní následky. Zkrátka a jednoduše – laserové ukazovátko jako hračka vypadá, ale děti by si s ním hrát neměli.

Australské úřady se snaží před možnými zraněním všechny rodiče varovat a apelují na ně, aby k přístroji jako k hračce nepřistupovali ani oni.

A náhle přišla tma

V australských televizích se odvysílala velice znepokojivá reportáž, která právě před neuváženou hrou s laserovými ukazovátky varuje. Náctiletý chlapec, který hračku vlastnil, si s ní hrál tak, že si laserem svítil do očí – i přes to, že před podobnými aktivitami oční lékaři velice často – a velice důrazně – varují.

Chlapec, který si takto nemoudře hrál, na svoje chování zaplatil neuvěřitelnou cenu. Přišlo to z ničeho nic. Teenager nepocítil ani záchvěv bolesti, snad ani štípnutí, ale v jednom okamžiku najednou přišel o celým 75 % svého zraku.

Jeho rodiče nechápali, co se děje. Byli v tu chvíli v místnosti a nemysleli si, že by chlapcovo počínání mohlo být, jakkoliv nebezpečné. Po tak příšerné zkušenosti budou v budoucnu jistě věnovat větší pozornost lékařským varováním.

Na obranu jeho rodičů ale musíme říct, že výrobci laserů často své výrobky neoznačují jako nebezpečné a sami je jsou jako hračky schopni propagovat. Výrobci by měli počítat s tím, že děti jsou schopné přijít i s nebezpečnými nápady a snažit se podobným nehodám zamezit alespoň varováním.

Vysoká cena za nebezpečnou hru

Ben Armitage, oftalmolog, který chlapce vyšetřoval, si dlouho s případem nevěděl rady – dokud nevyšlo najevo, že příčinnou ztráty chlapcova zraku je právě onen laser. Tragické je, že poškození chlapcova zraku je nezvratné. Působením laseru došlu k popálení okolí žluté skvrny.

Žlutá skvrna je vlastně místo na oční sítnici, kde se nachází nejvyšší hustota čípků – jde tedy o místo, kde vidíme s největší ostrostí. Takové zranění lidského oka, jako je právě poškození Žluté skvrny, ale bohužel léčitelné není.

Ne všechno, co vypadá jako hračka, hračkou skutečně je. Samozřejmě záleží, jakou sílu vaše laserové ukazovátko má. Podle lékařů ale k poškození zraku stačí i celkem malý výkon – 100 mW. Na trhu jsou přitom k dostání i mnohem silnější varianty.

Mladý Australan se o nebezpečnosti laserů dozvěděl za příliš vysokou cenu, ale snad bude jeho případ varováním pro všechny ostatní.

Tisk
Nezařazené

Zanedbaná žena padla do rukou zkušené stylistky. Ta ji změnila…

Jakmile se podíváte na fotografie této neskutečně zanedbané ženy, budete možná šokováni. Žena působí na fotografii opravdu velmi zanedbaně a…
Nezařazené

Smíchejte doma tyto dvě přírodní ingredience a zbavte se černých…

Všichni toužíme po krásné, zdravé a čisté pleti. Především ženy mají neustálou touhu a péči o svou pleť. Chtějí vypadat…
Nezařazené

Pokud používáte alobal v kuchyni či na balení potravin, přestaňte…

Znáte hliníkovou fólii, tzv. alobal? Určitě ano. Jde o pomůcku, která je nedílnou součástí našeho kuchyňského vybavení, bez kterého by…
Nezařazené

Pár našel na půdě dva malé kufříky z roku 1951…

Staré domy přinášejí mnoho tajemství. Byly postaveny v době, kdy ještě nikdo z nás nebyl na světě, a proto nemůžeme vědět, co…
Nezařazené

Chcete-li žít šťastně a spokojeně dlouhá léta, stačí jednou za…

Chtěli byste žít zdravě, ale nevíte, jak začít? Už vám někdy někdo řekl, že základem zdravého životního stylu je především…
Nezařazené

Tohle je důvod, proč dveře ve veřejných toaletách nejsou až…

Veřejné záchodky rozhodně nejsou příjemným místem na návštěvu, nicméně mnohdy nám nic jiného nezbývá. Když je potřeba, tak prostě musíme…