Tohle nikdy nedělejte! Tento chlapec kvůli tomu ztratil 75 % svého zraku! Rodiče se rozhodli varovat celý svět před věcí, která se běžně prodává jako hračka, ale která je ve skutečnosti velmi nebezpečná. Co to je? -
Menu

Tohle nikdy nedělejte! Tento chlapec kvůli tomu ztratil 75 % svého zraku! Rodiče se rozhodli varovat celý svět před věcí, která se běžně prodává jako hračka, ale která je ve skutečnosti velmi nebezpečná. Co to je?

Dětské hračky nejsou vždy tak neškodné, jak by se zdálo a děti jsou často vynalézavější, než by napadlo výrobce nebezpečných hraček. Laserové ukazovátko měl (nebo ještě má) doma snad každý – ale tohohle chlapce hra s touhle hračkou stála většinu jeho zraku.

Nebezpečná hra se světlem

Málokterá hračka se u dětí těší takové oblibě, jako právě laserové ukazovátko. Dá se s ním hrát na:

  • Špióny
  • FBI
  • policisty
  • lupiče

A to ani nemluvíme o tom, kolik zábavy si s ním užijí majitelé kočičích mazlíčků.

Ukazuje se ale, že hraní si s laserem není vždy tak bezpečné, jak by se mohlo zdát, a že i bezelstná hra může při neopatrnosti přivodit doživotní následky. Zkrátka a jednoduše – laserové ukazovátko jako hračka vypadá, ale děti by si s ním hrát neměli.

Australské úřady se snaží před možnými zraněním všechny rodiče varovat a apelují na ně, aby k přístroji jako k hračce nepřistupovali ani oni.

A náhle přišla tma

V australských televizích se odvysílala velice znepokojivá reportáž, která právě před neuváženou hrou s laserovými ukazovátky varuje. Náctiletý chlapec, který hračku vlastnil, si s ní hrál tak, že si laserem svítil do očí – i přes to, že před podobnými aktivitami oční lékaři velice často – a velice důrazně – varují.

Chlapec, který si takto nemoudře hrál, na svoje chování zaplatil neuvěřitelnou cenu. Přišlo to z ničeho nic. Teenager nepocítil ani záchvěv bolesti, snad ani štípnutí, ale v jednom okamžiku najednou přišel o celým 75 % svého zraku.

Jeho rodiče nechápali, co se děje. Byli v tu chvíli v místnosti a nemysleli si, že by chlapcovo počínání mohlo být, jakkoliv nebezpečné. Po tak příšerné zkušenosti budou v budoucnu jistě věnovat větší pozornost lékařským varováním.

Na obranu jeho rodičů ale musíme říct, že výrobci laserů často své výrobky neoznačují jako nebezpečné a sami je jsou jako hračky schopni propagovat. Výrobci by měli počítat s tím, že děti jsou schopné přijít i s nebezpečnými nápady a snažit se podobným nehodám zamezit alespoň varováním.

Vysoká cena za nebezpečnou hru

Ben Armitage, oftalmolog, který chlapce vyšetřoval, si dlouho s případem nevěděl rady – dokud nevyšlo najevo, že příčinnou ztráty chlapcova zraku je právě onen laser. Tragické je, že poškození chlapcova zraku je nezvratné. Působením laseru došlu k popálení okolí žluté skvrny.

Žlutá skvrna je vlastně místo na oční sítnici, kde se nachází nejvyšší hustota čípků – jde tedy o místo, kde vidíme s největší ostrostí. Takové zranění lidského oka, jako je právě poškození Žluté skvrny, ale bohužel léčitelné není.

Ne všechno, co vypadá jako hračka, hračkou skutečně je. Samozřejmě záleží, jakou sílu vaše laserové ukazovátko má. Podle lékařů ale k poškození zraku stačí i celkem malý výkon – 100 mW. Na trhu jsou přitom k dostání i mnohem silnější varianty.

Mladý Australan se o nebezpečnosti laserů dozvěděl za příliš vysokou cenu, ale snad bude jeho případ varováním pro všechny ostatní.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Když vás začne bolet právě takto břicho, buďte na pozoru.…

Ne vždy bolesti břicha znamenají jenom to, že jste něco špatného snědli. Velmi často mohou ukazovat také na to, že…
ZDRAVÍ

Vzhled a tvar vaší stolice vypoví hodně o vašem zdraví.…

O tomto tématu se běžně příliš nehovoří a mnohým z nás může být vůbec nekomfortní si o něm číst. Pravdou ale…
ZDRAVÍ

Tato malá dírka u ucha vás může pěkně vyděsit. Co…

Malé nenápadné dírky v místě, kde se spojuje tvář s ušní chrupavkou, si u druhého člověka téměř ani nevšimnete. Jenže…
ZDRAVÍ

Vaše krevní skupina ovlivňuje osobnost, váhu a další podstatné faktory.…

Znáte svou krevní skupinu? Mnoho lidí tuto důležitou informaci vůbec nezná. Přitom je to poměrně zásadní informace, která určuje řadu…
ZDRAVÍ

Muž porazil rakovinu plic pomocí kanabidiolu. Lékaři jsou v šoku…

Rakovina je v současné době jednou z nejčastějších příčin úmrtí na světě. Zároveň je bohužel jednou z nemocí, na kterou zatím nebyl objeven…
ZDRAVÍ

Budete překvapeni tím, co vše vám rty mohou prozradit o…

Rty jsou pravděpodobně po očích druhým místem, kterého si na obličeji lidí kolem sebe všímáme. I proto jim především ženy…