David Hampl
6 listopadu, 2019

Vyměšování je základní lidskou potřebou. Každý člověk chodí na toaletu, ale málokdo tam tráví více času, než je k vykonání potřeby nutné. Většinou přijde, vykoná potřebu a odejde. A už vůbec se nekouká na to, co po něm zbylo. I když čas od času je dobré to udělat. Stolice totiž dokáže napovědět, jak jste na tom se svým zdravím. Tělo tak signalizuje, že s ním něco nemusí být v pořádku. Podívejte se, co s vámi může být.

Pevná tvrdá stolice

Je vaše stolice až příliš pevná a tvrdá, což může vést dokonce k tomu, že při vyprazdňování pociťujete určitou bolest? Pokud ano, může se jednat o určitý druh zánětu ve vašich střevech. Pro celkovou tvrdost stolice může dojít i k doprovodným negativním jevům, kterými je podráždění střeva a řitního otvoru, což vede ke krvácení.

Nepravidelný tvar stolice

Co v případě, že má vaše stolice pevnější konzistenci, ale není hladká, ale má nepravidelný tvar a různé výčnělky? Může to značit, že se objevuje syndrom dráždivého tračníku, popřípadě i zánět. Také nelze zapomínat na to, že i tady se může objevit krvácení.

Popraskaná stolice

Je vaše stolice taková, že má popraskaný povrch a kvůli tomu nedrží svůj tvar tak, jak by měla? Toto je častý důsledek problémů ve střevě, které jsou spojeny se zácpou. Ukazuje to, že vaše vyprazdňování není pravidelné. Častým doprovodným jevem jsou také hemoroidy, které mohou být dokonce i velmi bolestivé.

Pevná stolice s hladkým kluzkým povrchem

Připomíná vaše stolice klobásu? Má hladký povrch, který je lehce vláčný a mazlavý? Pokud ano, je všechno v pořádku. Vaše střeva fungují, jak má a nemusíte se obávat jakýchkoliv případných zdravotních komplikací.

Řídká stolice

Pokud vaše stolice nemá pevnou konzistenci a řídne, může to ukazovat například na alergie na různé potraviny, nebo na jejich složky. Také se může jednat o problémy s krevním cukrem, nebo o problém se slinivkou. Pokud tato stolice přetrvává, jděte k lékaři.

Červená stolice

Jasný potvrzení toho, že se ve střevě objevuje krev. Neodkládejte proto návštěvu lékaře. Může se jednat třeba o hemoroidy, ale i něco vážného. Konečné slovo bude mít doktor po vyšetření.

Světlá stolice

Jestliže je barva příliš světlá, může to ukazovat na problém s játry. A to jak na zánět, tak klidně i na cirhózu, pokud holdujete alkoholickým nápojům.

Žlutá stolice

Tady může barva naznačovat to, že se objevují nemalé problémy s vaším žlučníkem. Stejně tak však může barva naznačovat špatné zpracování potravy ve střevech.

Zapáchající stolice

Zápach je běžný, ale pokud je až nepříjemný a nepřirozený, dejte si pozor. Může to být spojeno se zánětem slinivky břišní, ale třeba i s celiakií, nebo také s cystickou fibrózou.

Sdílejte článek