David Hampl
10 prosince, 2019

Rádi si dopřáváte v dopoledních hodinách kávu? Spoustu studií předkládá celou řadu zdravotních výhod, které jsou spojené s pitím kávy. Obsahuje antioxidanty, které jsou užitečným a přínosným nástrojem v prevenci vážných zdravotních chorob (rakovina, tlusté střevo). Ranní pití kávy na lačný žaludek může ovšem vyvolat i negativní reakce.

Nejde jen o kofein

Věděli jste, že pití ranní kávy na lačný žaludek může vyvolat nežádoucí reakce, které se převážně projevují stimulací žaludku, ve kterém dochází ke zvýšené sekreci kyseliny chlorovodíkové? Pravděpodobně o tom nemáte ani potuchy. Káva obsahuje kyseliny (kávová, chinová a chlorogenová), což už moc lidí neví, protože si ji všichni spojujeme pouze s kofeinem.

Kámen v břichu

1 šálek černé kávy na lačno není vhodný zejména pro lidi, kteří trpí gastritidou neboli zánětem žaludku. Kyselina chlorovodíková v nadbytečné produkci dráždí a může způsobit řadu komplikací i těm, kteří jsou jinak zdraví. Po šálku kávy bez předchozího najedení vám bude podobně, jako byste měli v žaludku kámen – nechcete přeci dopadnout jako vlk z pohádky O Červené Karkulce.

Místo kávy chléb

Dobře si tedy pamatujte, že rady lékařů jsou nesmírně důležité. Odborníci tvrdí, že je nezdravé pití kávu ihned po probuzení. Rychle se zvyšuje hladina kortizolu v krvi, který se stabilizuje až po chvíli. Kortizol řídí bdělost, i proto lidé pijí kávu již hodinu poté, co se probudí, místo toho, aby si dali raději chléb. Je tedy lepší se místo kávy raději pořádně nasnídat a dát si třeba lahodný zelený čaj. Na kávu ráno tak raději zapomeňte, když jste ještě nic nesnědli. Budete se cítit nafouknutí, někomu se může chtít i zvracet. Stále se však najdou mezi námi tací, kteří to tak stejně budou dělat i přesto, co tu bylo psáno. Doporučujeme vám tedy aspoň zmírnit následky tím, že si dáte ke kávě mléko nebo sníte aspoň kousek másla.

Sdílejte článek