Tohle snad není normální. Mnohým hrozí pokuta za domácí zabíjačku. A kolik? Může to být až 1 000 EUR. Bude toto nařízení spojeno s koncem tolik populárních vesnických zabíjaček? Vše tomu nasvědčuje

Slovensko zažívá poměrně velký šok. Proč? Jelikož mnoha lidem bude hrozit vysoká pokuta za něco, co pro ně bylo celý život naprosto běžné. Jde o téma zabijaček, které nejsou na vesnicích ničím výjimečné. Řada lidí celý rok krmí prase, které následně zabije a maso zužitkuje. Nové nařízení však může něco podobného definitivně zlikvidovat.

Jak velká pokuta hrozí?

Pokuty rozhodně nejsou nijak malé. Pokud by to bylo nějakých pár desítek EUR, většina lidí by to asi riskla. Výše pokuty však může být pro většinu lidí likvidační, jelikož její hranice může být až 1 000 EUR. V přepočtu na naše je to k aktuálnímu kurzu necelých 26 000 korun českých. A to v podstatě jenom za to, že zabijete své vlastní prase a maso si necháte pro svou vlastní potřebu. Není divu, že většina lidí říká, že jde o nařízení které je postavené na hlavu.

Kdo stojí za daným nařízením?

Mnozí mají jasno a nepletou se. Onen hlavní impuls pochází z Evropské unie. Právě ta nařizuje jednotlivým zemím, co mají dělat. A ty musí vlivem toho změnit svou legislativu. Na Slovensku to může znamenat, že typické vesnické zabíjačky budou minulostí. Lidé tak přestanou chovat prasata a všechno maso bude pouze nakupováno v obchodech. A jaká je jeho kvalita v supermarketech, to každý ví.

Čtěte také: Měla to být zcela běžná odpolední procházka. Najednou se vše změnilo v boj o holý život. Tito rodiče měli obrovské štěstí na ženu, kterou si vybrali jako chůvu pro svého synka. Co dokázala udělat a jak mu pomohla?

Co slovenský zákon nařizuje?

Jaké je znění nového zákona, který lidé považují za špatný? Je třeba ho rozdělit na dvě části. Začneme povinností nahlášení takové domácí zabíjačky. K tomu by mělo dojít minimálně jeden pracovní den předem. A to na příslušené RVPS. Nahlášení je možné provést osobně, ale i telefonicky, mailem, nebo také písemně. Kdo svou zabíjačku nenahlásí, nebo neprokáže že ji nahlásil, má velký problém. Tím ale povinnosti nekončí, jelikož daná instituce bude mít povinnost prověřit vepřové maso, že není nakažené takzvaným svalovcem. Jde o parazita, který může ohrožovat i lidské zdraví. Kromě administrativních problémů je nutné počítat i s řadou kontrol.

Druhá část zákonu se týká toho, jak bude daná zabíjačka prováděna. Podle nového nařízení je třeba dodržet, že zvíře nebude před usmrcením vystaveno utrpení, strachu, nebo dlouhotrvající bolesti. Nutné je použít citlivý způsob, nejčastěji spojený s prvotním omráčením zvířete. A zde se objevuje velký prostor pro možné posouzení zabití takového zvířete. Kdo byl někdy na zabíjačce, ten dobře ví, že chytit a udržet takové prase není nic snadného. Začne běhat, kvičet a v tu chvíli už někdo může namítat, že je ve stresu. Bude v takovém případě hrozit pokuta? Podle všeho ano.

Bude to konec zabíjaček?

Jak se k tomu postaví lidé na vesnicích? Bude se jim chtít kontaktovat RVPS a nahlašovat zabíjačku, bude se jim chtít absolvovat kontroly svého masa a bude se jim chtít riskovat pokuty spojení s tím, že si nějaký úředník usmyslí, že prase bylo před zabíjačkou nervózní? Podle mnohých lidí by to mohlo znamenat konec zabíjaček. Pokutu 1 000 EUR nebude chtít riskovat nikdo. Nedivíme se.