Po přečtení tohoto článku si už nikdy neobložíte mísu toaletním papírem na veřejných WC!

Veřejné záchody jsou jako dobré pojistné smlouvy. Jsme rádi, že je máme a že existují, ale držíme si palce, abychom je nemuseli nikdy použít. Nevím jak Vy, ale mnoho lidí přemýšlí o tom, kolik stovek lidí již tyto záchody použilo nebo kolik nebezpečných bakterií se tam nachází.

Vždy děláme veškerá opatření, aby se na nás „nalepilo“ co nejméně z nich. Desku na toaletě si vyložíme papírem, popřípadě si nesedneme, myjeme si ruce, pro jistotu i dvakrát, a když vycházíme ven, snažíme se dveře otevírat loktem a nohama. Ve skutečnosti to všechno mohou být činnosti, které mohou náš kontakt s bakteriemi zvyšovat.

Jednou z nejvíce infikovaných věcí na veřejných toaletách, ale také u nás doma, je objekt, kterého se zda chceme či nechceme musíme dotknout a je to toaletní papír. Právě tam se zrodí jedna z nejčastějších chyb, které lidé dělají, když navštěvují toaletu. Lidé si myslí, že tím, když pokryjí toaletní desku papírem, ochrání před mikroby, které tam žijí. Ve skutečnosti však dělají něco úplně jiného.

Čtěte také: Psychologové představují koncept Pravidla 3 Minut, kterým by se měl řídit každý rodič!

Jak se ukázalo, toaletní papír je největším zdrojem bakterií, zatímco desky, na kterých sedíme, jsou relativně čisté. Samotné toaletní desky jsou navrženy tak, aby se na vrchní část dostalo co nejméně bakterií. Hladký a zaoblený tvar není pro bakterie žádná výhra a proto se usazují spíše v záhybech.

Na rozdíl od toho je povrch toaletního papíru ideální živnou půdou pro bakterie a po spláchnutí se bakterie rozšíří do celého prostoru. Pokud tedy používáte při sedání na toaletu právě toaletní papír, který si položíte na desku, je tam mnohem více choroboplodných zárodků, než kdybyste si jen sedli na desku, aniž byste ji takto „ochránili“.

Totéž platí, pokud se v záchodové kabince náhodou vysmrkáte, popřípadě pokud si otřete pot z čela. Můžete si být jisti, že na tváři máte více bakterií, než je na samotné desce.

Druhým největším zdrojem bakterií je, věřte či ne, sušič na mokré ruce, ve kterém cirkuluje vzduch. Nejenže se pomocí vzduchu bakterie rozšiřují do prostoru, ale voda, která odkape do sušiče, se tam ukládá a ve vzduchu se pak šíří na osobu, která si ruce suší, takže konkrétně na Vás, když tam stojíte.

Pokud se Vám tedy už i podaří ujít od bakterií v toaletách, mějte se na pozoru před sušiči na ruce. Sice jsou šetrné k životnímu prostředí, ale papírové utěrky by byly zřejmě lepší alternativou. Když tak uvažuji, tam by se ale bakterie také nacházely, no ne? Bylo by to podobné, jako s tím toaletním papírem.

Není třeba podléhat panice a raději si pustit do kalhot, než navštívit toaletu. Do budoucna byste na to ale mohli myslet a stačí když si do kabelky zabezpečíte vlhčené antibakteriální utěrky, které po vyjití z toalety použijete. A samozřejmě, že pokud je toaleta opravdu špinavá, raději přece jen použijte ten toaletní papír. Vždyť jste to přece dělali i dosud.