David Hampl
28 ledna, 2019

Hormonální změny v životě žen jsou něco, co je zcela běžné. Nutno ale říci, že většina říká, že to přišlo zcela z nenadání. Tak tomu ale reálně není, jelikož to, že žena hormonálními změnami prochází, by mělo být jasně pozorovatelné. Tím chceme říci, že by to měla sama na sobě poznat. Většina se svému tělu ale moc nevěnuje a jednotlivým příznakům nepřikládá velkou váhu. Proto se společně s námi podívejme na to, jakých je celkem 11 příznaků, které ukazují, že se s lidským tělem skutečně něco děje.

Únava

Že je žena unavená po celodenní práci ve svém zaměstnání a také po zápřahu v domácnosti, to je celkem normální věc. Pokud se ale únava objeví doslova z ničeho nic, už je na místě být na pozoru. A to hlavně z toho důvodu, že se může jednat o hormonální změnu. Když jste jako žena dlouhodobě unavená, může to mít na svědomí nadbytek progesteronu. V tuto dobu se vám nic nechce a cítíte se spíše ospale.

Nespavost

S únavou se rozhodně nevylučuje. To, že se cítíte unaveně ještě neznamená, že musíte nutně spát. Jenom ležíte, ale i když máte desítky minut zavřené oči, tak zkrátka neusnete. Problémy jsou hlavně s tím, že nemůžete usnout večer, stejně jako s tím, že se během noci několikrát vzbudíte. A když budete chtít následně opět usnout, tak to bohužel nepůjde.

Paměť

Připadá vám, že si nemůžete tak snadno vybavit ty věci, které byste měla mít v hlavě uložena? Nebo vám připadá, že když se máte soustředit a řešit určitý problém, že vám to nejde? A to i když jste odpočatá a svěží? I toto může být jasná známka toho, že máte progesteronu více než dost. A je to známka toho, že ve vašem těle aktuálně probíhají určité změny.

Akné

Pozorujete výrazné změny na vaší kůži? Takové, kdy se vám hlavně na obličeji, ale i na oblasti dekoltu začínají objevovat pupínky? Je to akné. To vzniká dvakrát za život. Poprvé v pubertě, kdy si jako žena procházíte prvními hormonálními změnami. A potom v době takzvaného přechodu, kdy se hormony opět mění. Není to tedy důvod nedostatečné péče, ale je to jasné ukázka různých změn.

Žaludek

Když máte často bolesti břicha, je dobré si zkontrolovat jídelníček a podívat se na to, co jste jedla. Pokud nic špatného a přitom vás břicho bolí, je problém v hormonech, než ve vašem trávení. Není nic výjimečného, že právě v době daných změn je žaludek celkem citlivý a tak může dojít k tomu, že vás bude bolet a někdy se mohou dokonce objevit také různé křeče.

Hlava

Nejprve se mohou objevit spíše drobné bolesti, které však později přejdou v něco většího. A to konkrétně v migrény. Pokud nenajdete žádnou logickou příčinu daného stavu, potom si můžete být jistá, že onen problém je opět spojený s tím, že se ve vašem těle dějí hormonální změny. Kromě analgetik je třeba začít řešit i stav, kdy ve vašem organismu klesají hodnoty estrogenu.

Ňadra

Můžete pozorovat, že se lehce mění. A to v průběhu času. Někdy vám mohou připadat více, jindy méně pevnější. Také na dotek mohou být v různé dny rozdílné. Také nelze zapomínat na to, že se bude měnit i jejich citlivost. Když bude vaše tělo procházet hormonálními změnami, počítejte s celkem velkými změnami v citlivosti. A to tak, že budete více vnímat všechny podněty.

Pot

Budete se potit více, než tomu bylo dříve. Jestliže máte doma stále pevně nastavenou teplotu, ale najednou dochází k tomu, že se začínáte potit, i to je známka toho, že můžete mít problémy s hormonální rovnováhou.

Tělesná teplota

Není to jenom pocení. Nedostatek estrogenu může vést také k tomu, že se změní teplota vašeho těla. A to tak, že bude stoupat. Můžete mít teplotu, která přesahuje 37 stupňů Celsia. To ale neznamená, že byste byla nemocná, jelikož to naopak znamená, že máte problém s hormonální rovnováhou.

Nálada

Mohou se měnit. A to nejenom ze dne na den, jelikož se mohou měnit třeba i z hodiny na hodinu. Je to proto, že hormony ve vašem těle celkem výrazně kolísají, a to z minuty na minutu. To má následně vliv i na to, že může výrazně kolísat to, v jakém jste citovém rozpoložení.

Chutě

Mnohé ženy to přirovnává k chutím, které měly když byly těhotné. I to jejich hormony celkem výrazně  kolísaly. Když se podíváme na to, se v tomto období děje, tak to jsou především výrazné chutě na mnoho různých věcí. Dále se mohou objevit i pocity hladu téměř okamžitě po tom, co se najíte. Vliv na to má hlavně hormon leptin, jehož hodnota ve vašem těle stoupá.

Sdílejte článek