Toto má být dnes tak často zmiňované kulturní obohacení? Tam, kde lidé běžně pijí si šly muslimky umývat své nohy. Byl to omyl, nebo cílená provokace namířená proti nám, slušně vychovaným lidem? -
Menu

Toto má být dnes tak často zmiňované kulturní obohacení? Tam, kde lidé běžně pijí si šly muslimky umývat své nohy. Byl to omyl, nebo cílená provokace namířená proti nám, slušně vychovaným lidem?

Internet obletěly snímky, které mnoho lidí pobouřily a rozpoutaly divokou debatu. Jedná se o fotografie, na kterých si muslimky v Karlových varech smáčejí nohy v korytě veřejného pítka na kolonádě. „Chodily tam jako v brouzdališti a dívaly se na mě jako telata,“ popsal situaci autor fotografie. Karlovarská kolonáda je přitom proslulá svými prameny s pitnou vodou, která rozhodně není určena k tomu, aby se v ní lidé omývali nebo i jen osvěžovali.

Využily jej jako brouzdaliště

Dvě muslimské turistky si ale pítko vyložily po svém a vyžily jej dle své potřeby. Udělaly si z něj jednoduše brouzdaliště a ani trochu jim nevadilo, že se řada lidí nad jejich počínáním pozastavovala a nevěřícně na ně koukala. Kolem fotografie se strhla doslova mela, a proto ji i autor fotografie nakonec uzamknul pro sdílení, jelikož se obával silné reakce.

Jak tedy celá situace podle autora fotografie proběhla? Prý si žen všiml, když procházel okolo a přirozeně jej ihned napadlo celou situaci zdokumentovat, aby v případě potřeby existoval nějaký důkazní materiál. Ženy prý v angličtině upozornil, že je takové chování zakázané, ale nebyl si jistý, zda rozuměly. Nicméně když opět vytáhl mobil a začal je fotit, nejspíš pochopily, obuly se a odešly.

Podle autora fotografie je u vchodu do kolonády uvedeno, že vřídla jsou určená k pití a že koupání je zakázáno. A to nejen slovně, ale i s pomocí obrázků, aby pochopili i ti, kteří neovládají jazyk. Nicméně i tak je zřejmé, že koryta nejsou myšlena jako vítané osvěžení pro kolemjdoucí. Voda se pije z pítek a koryto slouží jen k odtoku, ale přesto nikdy podobné chování neviděl a jeho samotného by nic podobného nenapadlo. Dá se to pochopit u dětí, ale ne u dospělých žen.

Vřídlo slouží výhradně k pití

Pramen má skutečně sloužit výhradně k pití. Dokonce je zakázáno v něm i jen smáčet ruku. Voda se má nabírat do hrnečků. Je to logické. Snahou je, aby voda byla co nejméně znečištěna a zachovávala si své vlastnosti. Tento zákaz je skutečně pečlivě vyobrazen pomocí obrázků i na vstupu do kolonády.

Tento případ není jediný, kdy se lidé nechovají podle stanovených pravidel. Docela nedávno, během festivalu, se jeden muž dokonce nahý koupal ve velkém Vřídle. Samozřejmě takové chování není tolerováno.

Zároveň ale nelze tvrdit, že muslimské ženy takto jednaly zcela naschvál a bezohledně. Je možné, že piktogramy přehlédly a že jednoduše nevěnovaly příliš vekou pozornost tomu, kde se nachází a proč je toto místo významné. Rozhodně se to může stát každému člověku. Kulturní zvyklosti jsou různé, a i nám Evropanům by se snadno mohlo stát, že provedeme podobně nevhodný kousek v nějaké muslimské zemi. Na místě je jistě opatrnost a respekt, které možná ženy podcenily, ale asi není na místě je za to a priori odsoudit bez znalosti dalších detailů a podrobností.

Neznalost nebo kulturní rozdíly

Na internetu je většina diskutujících odsoudila, ale našli se i tací, kteří neznalost cizinek bránili a odmítali svádět tento incident na jejich „nepřizpůsobivost“ nebo víru. S tímto to pravděpodobně nebude mít nic společného. Už jen to, že ženy se ihned poté samy ztratily pravděpodobně nahrává scénáři, že jednoduše nevěděly, že je jejich chování zakázané a nevhodné.

Pokud by je na místě zastihla policie, bylo by jistě vhodné žádat vysvětlení a případně udělit pokutu, ale za této situace, kdy ženy z fotografií lze jen těžko identifikovat a dost možná už se v Karlových Varech ani nenachází, je asi lepší celou událost uzavřít. Možná by mohlo pomoci umístit zakazující cedule i přímo na pítka, aby nemohlo být pochyb o tom, k čemu jsou a nejsou určena. Snad se podobná situace nebude v nejbližší době opakovat.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZAJÍMAVOSTI

V životě nedělejte tyto chyby při první pomoci, popálenině nebo…

Znáte základy první pomoci? Je to naprosto nezbytná věc, ale přesto by mnoho lidí odpovědělo jen dost nejistě. Jakmile jde…
ZAJÍMAVOSTI

Namočila šálek do misky s vodou a lakem na nehty.…

Většina lidí sice dárky ráda dává a kupuje, nicméně nejtěžší často bývá vůbec přijít na to, co bychom chtěli blízkému…
ZAJÍMAVOSTI

Způsob, jakým překřížíte prsty, ukazuje, jaký druh člověka jste

V klidu se posaďte, sepněte ruce a překřižte prsty. Prohlédněte si své ruce a podívejte se na to, jakou polohu vaše…
ZAJÍMAVOSTI

Tyto škodlivé potraviny jsou pro vaše tělo pohromou v případě,…

Mnoho lidí sice ví, co je pro jeho tělo zdravé, ale už neví, kolik může daných potravin sníst, stejně jako…
ZAJÍMAVOSTI

Neuvěříte, jak radikální změnu účesu se jedna žena rozhodla vyzkoušet.…

Vlasy jsou považovány za korunu krásy každé ženy, a proto jim většina z nás věnuje náležitou pozornost. Staráme se o ně,…
ZAJÍMAVOSTI

Nebudete věřit tomu, jak krásná socha se dá vytvořit z…

Nejrůznější dekorativní předměty, obrazy a sochy jsou běžnou součástí našeho domova, dodávají mu jeho osobitý charakter. Pokud toužíte po něčem…