S touto jednoduchou japonskou technikou se zbavíte stresu již do 5 minut!

 

Stres v našem životě může mít měřitelnou hranici. Stačí když ho do sebe nevpustíte více, než je nám milé. Dávka zdravého adrenalinu ve vypjatých situacích udržuje mozek v aktivitě, ale přílišný stres mu naopak škodí. Jak tedy stres zahnat, pokud je ho už příliš?

Lidské tělo reaguje na stres uvolňováním některých hormonů a zrychlenou činností srdce. Při stresu většinou rychleji dýcháme, ale mnoha lidem je například i nevolno. První tři příznaky jsou zcela v pořádku, pokud stres dostaneme pod kontrolu v definovatelném časovém rámci. To znamená, že pokud i stres přijde, víme ho racionálně zahnat a dovolit mu jen tolik, kolik nám neuškodí. Pokud je však stresu příliš a nechává se neléčený, může se vyvinout do chronického. A ten je opravdu nebezpečný.

Čtěte také: Vyrobte si doma skvělou šumivou bombu do koupele.

Chronický stres?

Lidí, kteří trpí chronickým stresem, často popadá úzkost, panika, nejednou i deprese. Bývají podráždění, bolí je žaludek, nebo jim bývá nevolno a zvracejí, pociťují příznaky srdečního záchvatu a u starších lidí dochází až k mrtvici. Chronický stres také zasahuje do života v podobě pohlavní nepohody, některé ženy dokonce následkem stresu nejsou schopny otěhotnět i přesto, že jsou jinak zdravé. Stres poškozuje imunitní systém a lidé jsou tak náchylnější na běžné nemoci, které by však za normálních okolností tak snadno nechytli.[hana-code-insert name=’google‘ /]

Japonská samo-relaxační technika

Existuje mnoho způsobů, jak stres odbourat, ale každý chronicky vystresovaný člověk ví, že to není tak jednoduché. Lékaři radí více se hýbat, trávit více času s přáteli, odvádět myšlenky k bezstarostným aktivitám a věcem. Ne vždy to jde a často se stává, že na to, abychom to provedli vlastně vůbec nemáme sílu. Jak se vyrovnat se stresem věděli však lidé už v dávné minulosti. Jak jinak, v Japonsku. Tradiční medicína hovoří o japonské samo-relaxační technice, kterou můžete provést kdekoliv během 5 minut.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Japonci hovoří o tom, že každý z našich prstů představuje jiný druh emoce nebo pocitu. Palec pomáhá odvrátit negativní emoce, jako je strach a úzkost. Ukazováček zase pomáhá bojovat s obavami. Prostředníčkem dokážeme ovládat hněv a vztek. Prsteníček pomáhá v boji s melancholií přecházející až do deprese. No a malíček zmírňuje stres a navádí pocit optimismu a sebevědomí.

Jak na to?

Cílem japonské samo-relaxační techniky je vyvážit všechny nepřátelské energetické síly v těle. Je třeba začít po jednom, nejlépe od palce. Palec pravé ruky uchopte do levé tak, abyste ho dlaní celý obopli. Uchopte prst pevně a počkejte, dokud neucítíte slabý puls. Potom od kořene prvního prstu táhněte zavřenou dlaň pomaličku nahoru. Takto postupujte se všemi prsty za sebou. Postup opakujte i na levé ruce. Měli byste začít tou rukou, kterou máte dominantní, tedy tou, s níž píšete.

Pokud si chcete přivodit ještě větší relaxaci, začněte si tlačit do středu dlaně palcem opačné ruky. Držte tento bod alespoň minutu, pak povolte.

V tomto videu uvidíte, jak přesně by měla japonská samo-relaxační technika vypadat v praxi.