Trápí vás moli v potravinách a speciální přípravky na ně vůbec nezabírají? Nezoufejte! Zbavte se jich rychle a jedou provždy pomocí věci, kterou máte běžně doma. Stoprocentní účinnost je zaručena!

Nikdy není příjemné, když se u vás doma usadí nějaký škůdce, natož když je to ve vašem jídle. Jedním z nejčastějších nevítaných hostů, na které můžete ve vaší kuchyni narazit, jsou potravinoví moli. Tato drobná zvířátka jsou velice odolná, houževnatá a mohou způsobovat velké škody. Pokud se u vás doma zabydleli, je třeba začít tuto situaci řešit, než se ještě více rozmnoží. Víme, jak si s mini poradit a pomůžeme vám se jich zbavit rychle a spolehlivě.

Jak poznat, že se u vás potravinoví moli zabydleli

Dopředu je třeba říci, že potravinový mol je velice rozšířený škůdce, který se může objevit v jakékoliv domácnosti bez ohledu na kvalitu kupovaných potravin a jejich čerstvost a bez ohledu na udržovaný pořádek. Přilákají je jakékoliv volně otevřené potraviny, ale mnohdy stačí jen drobečky. Potravinoví moli mají rádi především obilné a jiné suché jídlo. Pokud chcete zjistit, zda je máte doma i vy, je třeba prohledat jako první potraviny, které by je mohli vábit. To znamená například:

  • Mouky
  • Ovesné vločky
  • Luštěniny

Potravinoví moli se však můžou objevit i v jakýchkoliv jiných drobivých a suchých potravinách. Při kontrole na ně obvykle narazíte v jídle, které skladujete již delší dobu, ale mohou navštívit i poměrně nedávno zakoupené a dokonce ještě ani neotevřená balení. Existují dokonce i případy, kdy si je lidé přinesli již z obchodu spolu se zakoupeným zbožím. Potravinové moly poznáte velice snadno. Jedná se o drobné motýlky, přesto však větší než lépe známé šatní moly. Liší se od nich také ve své barvě – jejich křídla jsou tmavá. Při kontrole však nehledejte jen tyto motýlky. V potravinách se mnou vyskytovat i jejich drobné larvy. Také se zaměřte na tmavé rohy místností, kde můžete v případě jejich přítomnosti objevit drobné pavučinky, které moli vytvářejí. Dalším místem, které je třeba kontrolovat, jsou spodní strany víček, kde skladujete sušené houby a jiné suché jídlo.

Čtěte také: Jak se jedlo před 40 lety? Jaké jídlo bylo klasikou a jak chutnalo? Mnoho pokrmů překvapí

Napadené potraviny vyhoďte

Pokud přijdete na to, že některé z vašich uskladněných nebo i nově zakoupených potravin jsou napadeny moli, nesnažte se larvy z nich vybrat – je velká pravděpodobnost, že se nezbavíte všech, nějaké tam zůstanou a moli se tak budou množit dál. Jedinou spolehlivou a zaručenou cestou je jídlo, ve kterém se usídlili, vyhodit. Také jej co nejdříve odneste mimo váš domov, než se vylíhnou další moli. Pokud byste se snažili zbytky potravin protřídit, mohly by být škody kvůli napadení dalšího jídla daleko větší. Jediným možným řešením je potraviny, jako je například mouka a další, kterým nevadí vysoké teploty, přemrazit nebo naopak nechat projít žárem v troubě. Zbavení se napadeného jídla je však vždy větší jistotou.

Jak se molů zbavit?

Po odklizení napadených potravin přichází na řadu samotná likvidace. Je třeba kompletně vyčistit všechna místa, kde se moli vyskytovali. Nezapomeňte na rohy, kde se tito motýlkové rádi usazují. I malé pozůstatky mohou způsobit, že se moli zase do vašeho domova vrátí. K drhnutí míst, kde by se mohli nacházet, použijte ideálně přípravky jako:

  • ocet ředěný s vodou
  • pastu vytvořenou z kyseliny citronové a z vody
  • citronovou šťávou
  • mýdlový roztok

Účinné jsou všechny z těchto variant, proto si můžete vybrat, jakou zvolíte podle toho, ke které máte doma přísady. Po vydrhnutí všech zákoutí nechtě ještě vámi vyrobený přípravek působit přibližně po dobu třiceti minut. Poté jej otřete a vše ještě dobře vyčistěte vodou, aby vám tyto látky například neponičily nábytek.

Aby se moli nevraceli

Jako prevence se používá mnoho různých domácích prostředků, které působí jako přirozené odpuzování pro moly. Jako tradiční recept se využívaly sáčky plněné směsí smíchanou z různých bylinek jako z máty, bobkového listu, estragonu a především z levandule, která je pro odpuzování různých škůdců výborným pomocníkem. Největší jistotou je však všechny suché potraviny uzavírat do utěsněných nádob, do kterých moli neproniknou.