Trápí Vás, že Vaše nové džíny již ztrácejí na kvalitě? Pak byste si měli být vědomi těchto 5 běžných chyb, které pravděpodobně děláte při praní i Vy! -
Menu

Trápí Vás, že Vaše nové džíny již ztrácejí na kvalitě? Pak byste si měli být vědomi těchto 5 běžných chyb, které pravděpodobně děláte při praní i Vy!

Někteří lidé apeluí, že byste nikdy neměli své džíny prát v pračce. Jiní říkají, že byste je vůbec neměli prát. Ale většina z nás džíny hodí společně se zbytkem prádla každý týden do pračky. Carolyn Forte, ředitlka ústavu pro úklid domácnosti Good Housekeeping Institute, říká, že pokud budete postupovat podle této rady každé tři nošení, Vaše základní modré a černé džíny budou vypadat stále jako nové.

Jak správně vyprat džíny?

Nové, nebo staré, vždy byste měli džíny otočit vnitřkem navrch, než je umístíte do pračky, abyste minimalizovali ztrátu barev. Co více, zipům a všem cvokům pak zabráníte poškození.

Poté použijte prací prostředek určený k ochraně barev, jako je prací prostředek Woolite Darks. „Obsahuje přísady, které pomáhají tkaninám udržovat barviva a deaktivovat chlór ve vodě, který může způsobit vyblednutí barev,“ říká Carolyn. Nejlepší je prát džíny v chladné vodě v jednom z jemnějších cyklů.

Džíny následně (stále obrácené) vysušte při nízké teplotě, ale nezapomeňte oddělit lehké oblečení, jako trička, od těžkých oděvů, jako jsou ručníky a již zmíněné džíny. „Když sušíte těžké a lehké oblečení dohromady, lehké oblečení uschne rychleji v sušičce, a tak ho pak zbytečně v sušičce přesušujete,“ říká Carolyn. „To může poškodit vlákna a způsobit smrštění.“ Džíny Vám vydrží déle pěkné, pokud je vyjmete ze sušičky mírně vlhké. Jednoduše je poté přetáhněte přes židli a nechte dosušit přirozeně.

5 Běžných chyb při praní džínů!

1. Před praním je neobracíte vnitřkem ven.

Nezáleží na tom, jaký cyklus zvolíte, již samotné praní a sušení je abrazivní pro tkaniny, protože se o sebe třou. Chcete-li minimalizovat ztrátu barev, otočte džíny vnitřkem ven, než je umístíte do pračky a nechte je takto i při použití sušičky. Nezapomeňte zapnout všechny zipy a knoflíky!

2. Perete příliš džínů najednou.

Čím více oblečení perete najednou, tím rychleji máte hotovo, ale tím více tkaniny opotřebujete. Bez prostoru pro pohyb, se zipy a nýty mohou zachytnout o jiné oblečení a poníčit ho. Vaše oblečení by mělo mít v pračce i sušičce dostatečný prostor. To platí i z hlediska kvality vyprání a vysušení daného oblečení.

3. Volíte nesprávné cykly.

Čím nověji chcete, aby Vaše džíny vypadaly, tím jemnější cyklus praní a sušení byste měli zvolit. Zatímco ruční mytí a sušení na sušáku je nejbezpečnější, je také nákladné z hlediska času a úsilí. Pokud Vaše džíny nejsou obzvláště špinavé, doporučujeme je umýt studenou vodou, vybrat jeden z jemnějších cyklů a vysušit při nízké teplotě.

4. Neaplikujete mycí prostředek pro zachování barvy.

Speciální čisticí prostředky vyrobené k ochraně tmavých barev skutečně fungují. Mají přísady, které pomáhají tkaninám udržovat barvy a deaktivovat chlór ve vodě, který může způsobit vyblednutí barvy. Pokud chcete, aby Vaše tmavé džíny byly tmavé, stojí za to investovat do speciálního detergentu. Doporučujeme prací prášek Woolite Darks Liquid.

5. Ponecháváte džíny v sušičce příliš dlouho.

Tkaniny se smršťují, jsou-li v sušičce příliš dlouho (nadbytečně). To je důvod, proč Vám džíny vydrží déle jako nové, když je vyjmete ze sušičky mírně vlhké. Jednoduše je přetáhněte přes židli a nechte dosušit přirozeně. Pokud po sušení v sušičce při nízké teplotě a jemném cyklu i tak uvidíte spoustu vláken na filtru, pravděpodobně byste měli zvolit sušení přirozené, aby byla zachována tkanina v její nejlepší formě.

ZDROJgoodhousekeeping.com

Líbil se vám článek?

Tisk

Vyzkoušejte revoluční domácí směs na čištění trouby a odstranění mastnoty. Klasické čističe už nebudete potřebovat

DOMÁCNOST
Čištění trouby a jiných spotřebičů bývá zlý sen – je velice obtíže a vůbec se nám do něho nikdy nechce.…

Ucpaný odpad? Žádný problém, vyzkoušejte tento jednoduchý trik doporučovaný instalatéry

DOMÁCNOST
Je velice nepříjemné, když se vám ucpe odpad. Zvláště pokud se tak stane například o víkendu či o svátcích, kdy…

Jak správně topit, abyste ušetřili? Poradíme

PR články
Co si představíte, pokud se řekne topná sezóna? Zatímco někomu se před očima jako první objeví krb s plápolajícím ohněm,…

Toto je Váš nový nejlepší kamarád, který Vám pomůže zastavit proces stárnutí! Co více, neutratíte za něj ani korunu!

TIPY A TRIKY
Předtím, než Vám ukážeme, jak si připravit tento silný lék, měli byste udělat několik změn Vašeho životního stylu! Ano, měli…

Po 30 dní aplikovala vazelínu na své poprsí… Výsledek byl více než uspokojující!

TIPY A TRIKY
Vazelína je v dnešní době důležitou sloužkou mnoha pleťových krémů, mýdel, deodorantů a řady odličovačů. Vazelínu si však můžete obstarat…

Skvrny od antiperspirantu jsou pro mě každodenní záležitostí. Již dlouhá léta tak řeším, jak si s nimi poradit. Od té doby, co znám těchto 7 triků, je odstraním vždy raz dva.

DOMÁCNOST
Antiperspiranty jsou skvělou podporou proti pocení. Mohou však být také příčinou problémů, protože zanechávají stopy na našich šatech. Ale nepospíchejte s…

Trápí Vás bolest v bederní části zad? Pomohou Vám dvě suroviny, které určitě máte doma

TIPY A TRIKY
Kdo někdy trpěl bolestí zad, ví jak je tato bolest nepříjemná. Bederní oblast je pak ještě o něco horší, zejména…

6 znaků, že ve svém okolí máte pokrytce a falešného člověka!

TIPY A TRIKY
V našem každodenním životě se setkáváme s řadou lidí a mnozí z nich jsou pro nás cizí. V tu chvíli…

Muž dal do květináče čtyři tenké plátky rajčat. Podívejte se, co se stalo po 12 dnech

TIPY A TRIKY
Máte v chladničce nějaká přezrálá rajčata? Uvažovali jste, že je použijete na omáčku na špagety? Tentokrát vyzkoušejte něco jiného. Proměňte…

4 způsoby, jak efektivně bojovat s černými tečkami, které by měla znát každá žena!

Nezařazené
Přestože se objevují většinou na obličeji, černé tečky jsou problém, který se může objevit na jakékoli části těla. Mohou vypadat…