Menu

Trápí Vás, že Vaše nové džíny již ztrácejí na kvalitě? Pak byste si měli být vědomi těchto 5 běžných chyb, které pravděpodobně děláte při praní i Vy!

Někteří lidé apeluí, že byste nikdy neměli své džíny prát v pračce. Jiní říkají, že byste je vůbec neměli prát. Ale většina z nás džíny hodí společně se zbytkem prádla každý týden do pračky. Carolyn Forte, ředitlka ústavu pro úklid domácnosti Good Housekeeping Institute, říká, že pokud budete postupovat podle této rady každé tři nošení, Vaše základní modré a černé džíny budou vypadat stále jako nové.

Jak správně vyprat džíny?

Nové, nebo staré, vždy byste měli džíny otočit vnitřkem navrch, než je umístíte do pračky, abyste minimalizovali ztrátu barev. Co více, zipům a všem cvokům pak zabráníte poškození.

Poté použijte prací prostředek určený k ochraně barev, jako je prací prostředek Woolite Darks. „Obsahuje přísady, které pomáhají tkaninám udržovat barviva a deaktivovat chlór ve vodě, který může způsobit vyblednutí barev,“ říká Carolyn. Nejlepší je prát džíny v chladné vodě v jednom z jemnějších cyklů.

Džíny následně (stále obrácené) vysušte při nízké teplotě, ale nezapomeňte oddělit lehké oblečení, jako trička, od těžkých oděvů, jako jsou ručníky a již zmíněné džíny. „Když sušíte těžké a lehké oblečení dohromady, lehké oblečení uschne rychleji v sušičce, a tak ho pak zbytečně v sušičce přesušujete,“ říká Carolyn. „To může poškodit vlákna a způsobit smrštění.“ Džíny Vám vydrží déle pěkné, pokud je vyjmete ze sušičky mírně vlhké. Jednoduše je poté přetáhněte přes židli a nechte dosušit přirozeně.

5 Běžných chyb při praní džínů!

1. Před praním je neobracíte vnitřkem ven.

Nezáleží na tom, jaký cyklus zvolíte, již samotné praní a sušení je abrazivní pro tkaniny, protože se o sebe třou. Chcete-li minimalizovat ztrátu barev, otočte džíny vnitřkem ven, než je umístíte do pračky a nechte je takto i při použití sušičky. Nezapomeňte zapnout všechny zipy a knoflíky!

2. Perete příliš džínů najednou.

Čím více oblečení perete najednou, tím rychleji máte hotovo, ale tím více tkaniny opotřebujete. Bez prostoru pro pohyb, se zipy a nýty mohou zachytnout o jiné oblečení a poníčit ho. Vaše oblečení by mělo mít v pračce i sušičce dostatečný prostor. To platí i z hlediska kvality vyprání a vysušení daného oblečení.

3. Volíte nesprávné cykly.

Čím nověji chcete, aby Vaše džíny vypadaly, tím jemnější cyklus praní a sušení byste měli zvolit. Zatímco ruční mytí a sušení na sušáku je nejbezpečnější, je také nákladné z hlediska času a úsilí. Pokud Vaše džíny nejsou obzvláště špinavé, doporučujeme je umýt studenou vodou, vybrat jeden z jemnějších cyklů a vysušit při nízké teplotě.

4. Neaplikujete mycí prostředek pro zachování barvy.

Speciální čisticí prostředky vyrobené k ochraně tmavých barev skutečně fungují. Mají přísady, které pomáhají tkaninám udržovat barvy a deaktivovat chlór ve vodě, který může způsobit vyblednutí barvy. Pokud chcete, aby Vaše tmavé džíny byly tmavé, stojí za to investovat do speciálního detergentu. Doporučujeme prací prášek Woolite Darks Liquid.

5. Ponecháváte džíny v sušičce příliš dlouho.

Tkaniny se smršťují, jsou-li v sušičce příliš dlouho (nadbytečně). To je důvod, proč Vám džíny vydrží déle jako nové, když je vyjmete ze sušičky mírně vlhké. Jednoduše je přetáhněte přes židli a nechte dosušit přirozeně. Pokud po sušení v sušičce při nízké teplotě a jemném cyklu i tak uvidíte spoustu vláken na filtru, pravděpodobně byste měli zvolit sušení přirozené, aby byla zachována tkanina v její nejlepší formě.

ZDROJgoodhousekeeping.com

Lesk do vašeho domova přinese těchto několik jednoduchých triků

DOMÁCNOST
Úklid je něco, co je třeba ve svém domově takzvaně absolvovat každý den. Nutno říci, že mnoho lidí si často…

Ořechová sezóna začíná! Naučte se využívat také ořechové skořápky!

DOMÁCNOST
Podzim je sezónou ořechů. Kdo má na zahradě ořešák, již začátkem podzimu je začal sbírat a sušit. Vždyť po podzimu…

Usnadněte si vánoční úklid tím, že začnete už teď. V prosinci za to budete rádi!

DOMÁCNOST
Vánoční úklid je pro většinu hospodyněk nejen pořádná výzva, ale i strašidelná noční můra, která se rok co rok vrací.…

Tato 3-denní vojenská dieta Vám pomůže dosáhnout Vaší vysněné postavy během chvilky!

Nezařazené
Vojenská dieta je krátkodobý plán stravování, který Vám pomůže ztratit až 5 kg za velmi krátkou dobu. Nedávná studie ukázala,…

Co dělat, abyste i v tom nejteplejším počasí vypadali vždy perfektně?!

KRÁSA A MÓDA
Věděli jste, že El Azizia v Libyi je považováno za jedno z nejžhavějších míst na planetě? V létě 1922 byla…

10 věcí, které musíte mít na vědomí, když se rozhodnete pro vegetariánskou, či veganskou stravu. Zdraví máte jenom jedno!

TIPY A TRIKY
Vegetariánská strava znamená, že Vaše tělo nebude přijímat některé velmi důležité vitamíny, bílkoviny a minerály, které by tělo obvykle dostávalo…

9 vědecky osvědčených pravd, které se až po dlouhých letech ukázaly být oficiálně falešnými!

Nezařazené
Co si myslíte, že je více pravděpodobné - být zasažen bleskem, nebo se zabít skokem z letadla? Možná Vás to…

Citíte se nateklá, ale nevíte proč? Zde je 5 znamení, že máte problémy se zadržováním vody v těle a způsoby, jak proti tomu bojovat!

TIPY A TRIKY
Voda je velká a významná část našeho těla. Každý z nás tak obsahuje pevné procento vody. Někdy však naše tělo…

Teplá, nebo studená voda? Zvolte, co preferujete, a podívejte se, jaký to má vliv na Vaše tělo!

TIPY A TRIKY
Dospělý organismus se skládá z 50 až 60 % vody. Tato tekutina je pro Vaše zdraví životně důležitá! Ale jak…

Jak účinně bojovat proti problémům s pletí, kterými trpí většina z nás? Zde je jednoduchý návod!

KRÁSA A MÓDA
Vzhled člověka je velmi důležitý - je to první věc, které věnujeme pozornost, když se setkáme s někým novým. Ale…