Trápí Vás, že Vaše nové džíny již ztrácejí na kvalitě? Pak byste si měli být vědomi těchto 5 běžných chyb, které pravděpodobně děláte při praní i Vy! -
Menu

Trápí Vás, že Vaše nové džíny již ztrácejí na kvalitě? Pak byste si měli být vědomi těchto 5 běžných chyb, které pravděpodobně děláte při praní i Vy!

Někteří lidé apeluí, že byste nikdy neměli své džíny prát v pračce. Jiní říkají, že byste je vůbec neměli prát. Ale většina z nás džíny hodí společně se zbytkem prádla každý týden do pračky. Carolyn Forte, ředitlka ústavu pro úklid domácnosti Good Housekeeping Institute, říká, že pokud budete postupovat podle této rady každé tři nošení, Vaše základní modré a černé džíny budou vypadat stále jako nové.

Jak správně vyprat džíny?

Nové, nebo staré, vždy byste měli džíny otočit vnitřkem navrch, než je umístíte do pračky, abyste minimalizovali ztrátu barev. Co více, zipům a všem cvokům pak zabráníte poškození.

Poté použijte prací prostředek určený k ochraně barev, jako je prací prostředek Woolite Darks. „Obsahuje přísady, které pomáhají tkaninám udržovat barviva a deaktivovat chlór ve vodě, který může způsobit vyblednutí barev,“ říká Carolyn. Nejlepší je prát džíny v chladné vodě v jednom z jemnějších cyklů.

Džíny následně (stále obrácené) vysušte při nízké teplotě, ale nezapomeňte oddělit lehké oblečení, jako trička, od těžkých oděvů, jako jsou ručníky a již zmíněné džíny. „Když sušíte těžké a lehké oblečení dohromady, lehké oblečení uschne rychleji v sušičce, a tak ho pak zbytečně v sušičce přesušujete,“ říká Carolyn. „To může poškodit vlákna a způsobit smrštění.“ Džíny Vám vydrží déle pěkné, pokud je vyjmete ze sušičky mírně vlhké. Jednoduše je poté přetáhněte přes židli a nechte dosušit přirozeně.

5 Běžných chyb při praní džínů!

1. Před praním je neobracíte vnitřkem ven.

Nezáleží na tom, jaký cyklus zvolíte, již samotné praní a sušení je abrazivní pro tkaniny, protože se o sebe třou. Chcete-li minimalizovat ztrátu barev, otočte džíny vnitřkem ven, než je umístíte do pračky a nechte je takto i při použití sušičky. Nezapomeňte zapnout všechny zipy a knoflíky!

2. Perete příliš džínů najednou.

Čím více oblečení perete najednou, tím rychleji máte hotovo, ale tím více tkaniny opotřebujete. Bez prostoru pro pohyb, se zipy a nýty mohou zachytnout o jiné oblečení a poníčit ho. Vaše oblečení by mělo mít v pračce i sušičce dostatečný prostor. To platí i z hlediska kvality vyprání a vysušení daného oblečení.

3. Volíte nesprávné cykly.

Čím nověji chcete, aby Vaše džíny vypadaly, tím jemnější cyklus praní a sušení byste měli zvolit. Zatímco ruční mytí a sušení na sušáku je nejbezpečnější, je také nákladné z hlediska času a úsilí. Pokud Vaše džíny nejsou obzvláště špinavé, doporučujeme je umýt studenou vodou, vybrat jeden z jemnějších cyklů a vysušit při nízké teplotě.

4. Neaplikujete mycí prostředek pro zachování barvy.

Speciální čisticí prostředky vyrobené k ochraně tmavých barev skutečně fungují. Mají přísady, které pomáhají tkaninám udržovat barvy a deaktivovat chlór ve vodě, který může způsobit vyblednutí barvy. Pokud chcete, aby Vaše tmavé džíny byly tmavé, stojí za to investovat do speciálního detergentu. Doporučujeme prací prášek Woolite Darks Liquid.

5. Ponecháváte džíny v sušičce příliš dlouho.

Tkaniny se smršťují, jsou-li v sušičce příliš dlouho (nadbytečně). To je důvod, proč Vám džíny vydrží déle jako nové, když je vyjmete ze sušičky mírně vlhké. Jednoduše je přetáhněte přes židli a nechte dosušit přirozeně. Pokud po sušení v sušičce při nízké teplotě a jemném cyklu i tak uvidíte spoustu vláken na filtru, pravděpodobně byste měli zvolit sušení přirozené, aby byla zachována tkanina v její nejlepší formě.

ZDROJgoodhousekeeping.com

Líbil se vám článek?

Tisk
TIPY A TRIKY

Tohle je geniální. Proč kupovat drahé a také škodlivé přípravky…

Plevel je na zahradách velmi obtěžující. A je jedno, zda se objevuje ve vašem trávníku, ve vašich záhonech, nebo třeba…
Nezařazené

Patricie Solaříková alias Tereza Jordánová z ulice se vdala! Pojďme…

Patricie Solaříková alias Tereza Jordánová z ulice se vdala! Pojďme se spolu podívat na krásnou svatební fotku. Patricie Solaříková je…
TIPY A TRIKY

Snažíte se celý život zhubnout a nedaří se vám to?…

Diety jsou jedním z nejprobíranějších témat na ženských internetových diskuzích. Většina žen se snaží zhubnout, nebo si alespoň udržet váhu. Existují…
TIPY A TRIKY

Chcete nakládat okurky? Na klasický recept si po vyzkoušení této…

Nakládané okurky jsou u nás velice oblíbené. Každý rok se řada rodin každoročně pouští do náročného procesu, který začíná pěstováním…
TIPY A TRIKY

Potřebujete zhubnout? Uvařte si tento čaj! Nebudete věřit tomu, jak…

Pomalu ale jistě se blíží léto a s ním i doba dovolených, a tedy i doba plavek. Při pohledu do zrcadla…
TIPY A TRIKY

Tento list vás ochrání před hmyzem po celé léto. Jednoduché…

Léto je časem klidu, pohody a odpočinku, ale ten nám často komplikují nezvaní návštěvníci, kteří bez okolků narušují naše soukromí.…