Trpíte často na nepěkné modřiny, nebo Vás jen tak svědí kůže? Měli byste být na pozoru, neboť se může jednat o problémy s játry!

O játrech je známo, že se jedná o největší vnitřní orgán a zároveň i o největší vnitřní žlázu, která se nachází v lidském těle. Zpravidla bývá, že u zdravého člověka středního věku by zdravá játra měla vážit cca 1,4-1,6 kg.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Játra jsou pro každého člověka velmi důležitá, neboť plní několik životně důležitých funkcí, zejména pak:

  • pomáhají detoxikovat krev,
  • zlepšují trávicí systém,
  • tvoří žluč, jež pomáhá lidskému tělu rozkládat tuky.

Toto je však jen malý střípek toho, proč jsou pro nás játra tak důležitá. Ve skutečnosti mají mnoho dalších skvělých funkcí. Jaké?

Čtěte také: Utajovaný recept na salát Coleslaw z KFC se dostal do světa, nyní po něm všichni šílí. Připravte si ho doma i vy

  • Ukládají glukózu.
  • Převádí glukózu na cukr, kterou tělo může využít v případě, kdy má nízkou hladinu cukru v krvi.
  • Ukládají řadu pro tělo významných vitamínů.
  • Zpracovávají hemoglobin, inzulín a spoustu dalších důležitých hormonů.
  • Odstraňují staré červené krvinky.
  • Přeměňují amoniak na močovinu.

Jak je možno pozorovat, játra jsou pro člověka a zdravý život zkrátka nezbytná. Je proto na místě, abychom se o ně řádně starali a zajistili tak jejich správnou funkci. V situaci, kdy játra začínají nějakým způsobem trpět, tělo začne vysílat signály, jež nás upozorňuje na případné problémy. Abychom dokázali lépe e efektivně řešit problémy s játry, přinášíme Vám seznam příznaků, jež svědčí o těchto problémech.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Je vědecky dokázáno, i dle Národního institutu pro diabetes, zažívací trakt a ledviny, že lidé s jaterními problémy mohou pociťovat větší tendenci k tvorbě modřin. To také může znamenat tendence ke krvácení. Vše plyne z ohrožení jater, jež slouží k produkci proteinů. Ty jsou důležité zejména pak pro srážlivost krve.

Otoky

V souvislosti s jaterními problémy může také docházet k zadržování tekutin v těle. V důsledku toho pak dochází k otokům, zejména pak v oblasti břicha a nohou. Trpíte-li tedy častými otoky, neměli byste to podceňovat.

Vyměšování

Dle studie The Health Service o jaterních problémech napovídá i samotná stolice a moč, hlavně pak jejich barva. Je-li stolice příliš světlá a moč zase příliš tmavá, měli byste ihned zajít za lékařem.

Svědění

Možná Vám přijde, že to nemůže mít souvislost, ale svědění pokožky je uváděno jako jeden z nejčastějších příznaků onemocnění jater. Svědění se zpravidla týká celého těla. Vypadá-li Vaše pokožka na první pohled normálně, ale i přesto Vás svědí celé tělo, měli byste se zamyslet nad vyšetřením u lékaře.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Kožní žloutnutí

Jak už asi víte, žloutnutí kůže je jedním v prvotních příznaků poškožení jater. Ke žloutnutí dochází v důsledku tvorby bilirubinu, což je žluté krevní barvivo. To, že jsou játra poškozená znamená, že nejsou schopny odfiltrovávat toxiny. Bilirubin jakožto fomra žlučového barviva se následně akumuluje v krvi. Volný pohyb tohoto barviva v krvi má následky viditelné na pleti, která žloutne. Krom pleti může docházet také žloutnutí konečků prstů a nohou, bělma či nehtů.

Ne vždy se objeví příznaky!

Je nutno si uvědomit, že ne vždy se objeví příznaky jaterního onemocnění. Je známo, že cca polovina lidí s onemocněním jater nevykazuje žádné prvotní příznaky. Stejně tak je nedostačující považovat za onemocnění jater občasné svědění kůže. Vše je tedy dobré brát s nadsázkou, ale zároveň si být těchto příznaků vědom pro případ, že by šlo o něco závažnějšího!