David Hampl
11 února, 2019

Pokud vaše dítě často trpí škrábáním v krku, záněty a angínami, zřejmě se jako rodiče velmi obáváte okamžiku, kdy od lékaře uslyšíte, že jediným možným řešením už je jen vytržení krčních mandlí. Indikací k vytržení krčních mandlí jsou nejčastěji angíny vícekrát než sedmkrát za rok, chronický zánět mandlí projevující se tvorbou čepů, chronický zánět způsobený bakterií Streptococcus pyogenes či tzv. peritonziální abses (silný akutní zánět).

Proč mandle neodstraňovat?

Bohužel i v dnešní době někteří lékaři odstranění mandlí doporučují jako „jednoduchý“ a trvalý způsob, jak se výše uvedených potíží zbavit jednou provždy. To je ale velký mýtus, protože stále se opakující angíny a nejrůznější záněty jsou důsledkem vážnějších problémů, se kterými musí náš organismus bojovat. Odstranění mandlí tedy problém rozhodně nevyřeší, jen ho upozadí, protože na první pohled bude vše v pořádku. V určitém, avšak jen velmi malém procentu případů, mohou být problémy s mandlemi, především tvorba čepů na jejich povrchu, pouze upozorněním na nesprávné stravování.

Před čím nás mandle chrání?

Mandle, krční i nosní, mají v lidském těle důležitou roli, jsou jednou z lymfatických uzlin, která je součástí našeho imunitního systému. Lymfatický systém našeho těla je velmi složitý, proudí celým tělem a zjednodušeně se dá říci, že jeho prostřednictvím se naše tělo zbavuje nebezpečných a škodlivých látek.

Pokračování článku na další stránce
Sdílejte článek