Pokud vaše dítě nebo Vy často trpíte škrábáním v krku, záněty a angínami, tak rozhodně nedělejte tuto věc doporučenou lékaři!

Mandle jsou prvním místem, kde se tyto škodlivé viry a bakterie, které přicházejí do organismu dutinou ústní či nosní, zachytávají. Působí tedy jako jakýsi filtr a zároveň protilátky a buňky v mandlích pomáhají tyto škodlivé látky zničit. Tím mají svou nezastupitelnou roli především v prevenci vzniku onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Problém nastává, pokud se na povrchu krčních mandlí začnou objevovat bílé tečky či jsou mandle jinak nepřirozeně zbarvené a bolí. Tato skutečnost naznačuje, že se v našem těle odehrává boj s nějakým virem.

Jak jsme již uvedli, odstranění krčních mandlí má pouze dílčí efekt – úlevu od bolesti v krku, neřeší však její podstatu a nejrůznější záněty a viry budou naše tělo trápit dále, my o tom však již nebudeme vědět, odstranili jsme totiž jediný orgán, který nám o tom mohl podávat informace. Viry tedy budou v klidu napadat další orgány a my se budeme cítit dobře, nic nás nebude bolet.

Jak probíhá operace?

Chirurgické odstranění krčních mandlí se označuje jako tonzilektomie. Operace se provádí přes pacientova ústa. Nejčastějším způsobem stále zůstává odstranění pomocí skalpelu, některá specializovaná zařízení nabízejí i odstranění za pomoci laseru. Chirurgické odstranění probíhá většinou v celkové anestezii a zákrok je v naprosté většině případů bez komplikací, bolest bývá připodobňována k bolestem při angíně. Po operaci následuje několikadenní pobyt v nemocnici. Bezprostředně po zákroku je vhodné vyhýbat se konzumaci horkých nápojů, ale také koupelím či pobytu na slunci.

Čtěte také: Nemáte doma nic víc než těstoviny a šunku? Nevadí, připravte si tento chutný recept!

Pokračování článku na předchozí stránce