David Hampl
7 ledna, 2020

Muž ztratil polovinu čelisti, nicméně mu byla odstraněna rakovina ústní dutiny. Podívejte se na příznaky rakoviny a přesvědčte se, že je nemáte. Může vám to zachránit život.

Rakovina kvůli ořechům

Doktorem byl Lin poslán ke specialistovi na rakovinu ústní dutiny už při prvních příznacích. Odborník mu doporučil odstranit rakovinné tkáně chirurgicky, než se rozšíří. Lin následně prodělal operaci na sedm hodin a přišel tak o polovinu čelisti. Rakovina byla způsobena žvýkáním ořechů betel. Lin tak doufá, že jeho příběh pomůže ostatním říct o nebezpečí žvýkání těchto ořechů. Betelové ořechy totiž obsahují arecolin, který může způsobit rakovinu.

Příznaky rakoviny dutiny ústní

Rakovina je nekontrolovaný růst buněk, které napadají a poškozují okolní tkáně. U ústní rakoviny zahrnují rakovinu tvrdého a měkkého patra, patra úst, rtů, tváře, nosu a jazyka. Existuje ovšem několik příznaků rakoviny dutiny ústní, díky kterým ji můžete včas odhalit. Jsou to: nehojící se rány v krku, v ústech nebo na ploše, která se krvácela a ani po dvou týdnech se nezahojila, dále sametově bílý jazyk, červené a bílé skvrny v ústech, nevysvětlitelná bolest, znecitlivění nebo ztráta citu v ústech, krku a obličeje.

Pokud máte rakovinu ústní dutiny, můžete také zažívat hlasové změny, chrapot nebo chronickou bolest v krku. Dále pak je významný úbytek tělesné hmotnosti, bolest ucha, bolest v krku nebo pocit, že něco je přilepené na zadní straně krku. Nejasné krvácení v ústech a obtíže při žvýkání, polykání, mluvení a jiné příznaky (otoky, boule, hrboly, krusty nebo drsné spoty na dásni, rtech či jiných sektorech v ústech.

Prevence proti rakovině

Užívání tabáku zvyšuje riziko vzniku onemocnění. To zahrnuje žvýkací tabák, kouření doutníků a cigaret. Ti, kteří užívají alkohol a tabák do značné míry, jsou vystaveni ještě většímu riziku. Doporučuje se používat jasné světlo a zrcátko k pravidelné kontrole úst. Zavolejte svého zubního lékaře, pokud si všimnete změny v ústech, nebo máte jiné známky a příznaky rakoviny ústní dutiny. Doporučuje se také pravidelně navštěvovat zubního lékaře.

Sdílejte článek