Tyto potraviny mají vysoký obsah hořčíku. Kdo je bude jíst, ten bude zdravý jako ryba. Řeší problémy psychické, fyzické a mnohé další. Jaká jídla do svého jídelníčku zařadit? Toto je 15 našich tipů! -
Menu

Tyto potraviny mají vysoký obsah hořčíku. Kdo je bude jíst, ten bude zdravý jako ryba. Řeší problémy psychické, fyzické a mnohé další. Jaká jídla do svého jídelníčku zařadit? Toto je 15 našich tipů!

Hořčík je pro lidské tělo velmi důležitou látkou, která dokáže optimalizovat veškeré biologické procesy, stejně jako se dokáže starat také o naše zdraví. To jasně ukazuje, že se bez hořčíku neobejdeme. Doplňovat ho sice můžeme různými doplňky stravy, ale to není ideální. Lepší je forma přírodní, přímo z potravin. Jaké jsou ty nejlepší? Podívejte se na 15 našich osvědčených tipů.

Co vše hořčík dokáže?

Než se na jednotlivé potraviny podíváme, je dobré říci si, co všechno hořčík v našem těle dokáže. Umí například zajistit dostatek energie pro organismus, stejně jako dokáže blahodárně působit na cévy. Má pozitivní vliv na nervová vlákna, stejně jako na veškeré druhy svalstva v těle. Dokáže ovlivňovat zdraví a také pevnost jak kostí, tak samozřejmě i zubů. Podle posledních zjištění umí také regulovat hladinu krevního cukru v krvi.

Pokud je hořčíku naopak málo, mohou se objevit velké zdravotní komplikace. Sem řadíme třeba bolesti hlavy přecházející až k migrénám. Rizikem jsou také psychické problémy, jako jsou úzkostné stavy, ale i deprese. Zapomínat nelze na možné problémy se srdcem, a to včetně zástav. K tomu všemu přidejme obecně to, že tělo nemusí fungovat tak, jak by mělo.

Kolik hořčíku je třeba přijímat?

Již víte, že jeho důležitost v našem těle je mnohem větší, než si celá řada lidí myslí. S tím souvisí i otázka toho, kolik hořčíku je na místě přijímat, aby byl náš organismus dobře fungující. Nutno říci, že dané odhady se mohou měnit s ohledem na pohlaví, věk, zdraví, nebo denní režim člověka. Aktuálně se uvádí, že denní doporučená dávka je zhruba 300 – 400 mg hořčíku denně. K té se vážou také statistiky říkající, že aktuálně lidí přijmou zhruba jenom 150 – 250 mg denně, což je celkem málo. Je proto na místě upravit jídelníček, aby měl člověk hořčíku dostatek.

Jaké potraviny jsou pro příjem hořčíku důležité?

Ideální volbou je rozhodně zelenina, která ho obsahuje více než dost. A jelikož se jedná o opravdu rozmanité druhy, dá se dobře zařadit do jakéhokoliv jídelníčku. My jsme dali dohromady celkem 15 jednotlivých druhů, které jsou na hořčík nejbohatší. Právě díky nim dodáte tělu vše, co potřebuje. A dokonce si i pochutnáte. Dominují saláty, ale ty nejsou jediným zdrojem. Podívejte se:

 • Mangold
 • Čínské zelí
 • Římský salát
 • Kadeřávek
 • Špenát
 • Bílé zelí
 • Brokolice
 • Pokračujte ve čtení článku na další stránce

  1
  2
Tisk
Nezařazené

Vzpomínáte si na malého Dennise z kultovní komedie? Je neuvěřitelné,…

To snad není ani možné, od natočení kultovní komedie Dennis – postrach okolí uplynulo již 27 let. Za tu dobu…
Nezařazené

Otec zveřejnil obrázek dítěte na Facebooku: Hned po pár prvních…

Náhody, které zachraňují životy, i tak by se dal popsat příběh, který skončil záchranou života. Když nahrál novopečený tatínek fotku…
Nezařazené

Všímavá babička zachránila vnučce život: Otrávit jí chtěla vlastní teta…

Členové rodiny by měli mít mezi sebou to nejčistší pouto. Měli by si vzájemně pomáhat a sdílet spolu to dobré…
ZE ŽIVOTA

Obrovská radost a oslava z dvojčat se proměnila v životní…

Ve chvílích, když uslyšíte slova „Je mi to líto“, automaticky očekáváte špatnou zprávu. Ta věta může znamenat, že váš život…
Nezařazené

MUDr. Martina Kopáčová upozorňuje všechny ženy i muže starší 30…

Pomerančový džus, croissant s máslem nebo kousek bábovky a káva. Klasická snídaně mnohých z nás. Přečtěte si, proč byste měli naopak vyměnit…
Nezařazené

Pavel (42): Vlastníma rukama jsem za pár tisíc postavil dokonalý…

Občas nemáme mnoho peněz na to, abychom si pořídili krásné vlastní bydlení někde na vesnici nebo ve městě. Máme tím…