David Hampl
21 ledna, 2019

Mnoho lidí se velmi často soustředí především na vitamíny. Ty ale nejsou to jediné, co lidské tělo potřebuje. Opomíjet nelze také různé minerály. Když se podíváme na ty hlavní, tak sem rozhodně patří známý hořčík. Ten není radno podceňovat. Pro zjištění toho, zda ho máte málo nebo dostatek, není nutné chodit k lékaři. Poznáte to jednoduše podle toho, že vám dá tělo několik signálů, které přímo říkají, že je hořčíku nedostatek. Tato varování není radno podceňovat. Podívejte se, o jaká varování se jedná.

Podrážděnost

Říká vám okolí, že jste podráždění a reagujete přehnaně? Nebo sami na sobě pozorujete, že už nejste tak v pohodě, jako tomu bylo v minulosti? Vše může způsobovat jedna jediná věc, a tou je fakt, že skutečně máte nedostatek látky, kterou je hořčík.

Nespavost

Dlouho ležíte, než usnete? Nebo se během noci několikrát probudíte a nemůžete usnout? A ráno zase vstáváte brzy bez možnosti si pospat? I toto jsou věci, které mohou naznačovat to, že vám hořčík chybí a je na místě jeho hladinu doplnit.

Migréna

Jde o něco horší bolest hlavy. Migréna je typická tím, že bolesti jsou opravdu silné a také tím, že jsou doslova dlouhotrvající. A je jasné, že to je velký problém, který vás vyřadí z běžného života, stejně jako vás donutí hledat prášky na bolest. Přitom by stačilo jenom doplnit si trochu hořčíku.

Křeče

Objevují se především u nohou, ale objevit se mohou také v oblasti rukou. Pokud do nich z ničeho nic dostanete křeč, a tento stav je poměrně častý, může to naznačovat právě situaci, že vám chybí daný důležitý minerál a že je nezbytné zapracovat na tom, abyste ho ve svém těle dostatečně doplnili.

Deprese

Je vaše psychická kondice spojena s tím, že se cítíte velmi špatně a pociťujete takzvané depresivní stavy? Pokud ano, je to způsobeno i tím, že tělo nemá hořčíku dostatek. Deprese mohou nejenom negativně ovlivnit váš současný život, ale mohou mít i velmi negativní vliv na budoucí vývoj.

Únava

Nemůžete se doslova ani zvednout z postele, jelikož na to nemáte sílu? Nebo se cítíte zcela bez energie, či jste ve stavu, kdy se vám vůbec nic nechce? Toto všechno je stav, kterému se říká únava. A ten nemusí být spojený jenom s předchozím náročným dnem, ale i tím, že vám chybí hořčík.

Kolísavá hladina krevního cukru

Udržet ji v normě je v první řadě možné pomocí správných potravin. A potom je tu ještě jedna možnost. A tou je dostatek hořčíku. Pokud byste ho měli nedostatečné množství, tak hladina krevního cukru kolísá podstatně více, než je správné.

Jakým způsobem hořčík do těla doplnit?

Již víte, jak jeho nedostatek poznáte a také víte, co může způsobovat za komplikace. Pokud jde o možnosti jeho doplnění, tak zcela určitě láká možnost sáhnout po potravinových doplňcích. Pokud však raději využijete přírodní cestu, podívejte se na seznam potravin, které jsou na něho skutečně bohaté.

Ořechy

Je jedno, na jakých si chcete pochutnávat. Mohou to být klasické vlašské, stejně jako lískové. Můžete vyzkoušet i něco nového, jako jsou třeba para ořechy. Jejich pravidelným zařazením do jídelníčku s ohledem na hořčík chybu rozhodně neuděláte.

Banány

Jedno z velmi populárních druhů ovoce, které nejenom skvěle chutná, ale má velmi vysoký podíl hořčíku. Banán můžete snít jenom tak, stejně jako si z něho můžete udělat mléčný koktejl, nebo ho využít na přípravu dezertu, či přidat do müsli. Možností je více než dost.

Luštěniny

Výběr je poměrně velký a pokud zvolíte jakékoliv, chybu určitě neuděláte. Nezapomínejte na to, že mezi luštěniny nepatří jenom klasika v podobě hrachu nebo fazolí. Možných variant je více než dost. Patří sem třeba také populární cizrna, kterou doporučujeme vyzkoušet.

Semínka

Nejznámější jsou jistě slunečnicová semínka, která dnes bez problémů koupíte v podstatě na každém rohu. Kromě nich doporučíme koupit a zkusit i jiné. Přidávat je lze do různých salátků, které umí i velmi zajímavým způsobem ochutit.

Listová zelenina

I tady je na výběr řada druhů. Pokud chcete hned ten, který obsahuje hořčíku nejvíce, potom nedělejte kompromisy a zvolte buď špenát, nebo doporučíme využít také kapustu. Obecně platí, že čím více zelené barvy, tím lepší volba.

Ryby

Jako Češi jich máme velký nedostatek. A z toho plyne i nedostatek hořčíku. Doporučujeme jít příklad a přidat ryby na svůj stůl alespoň dvakrát do týdne. Jedině tak získáte to, co potřebujete. A navíc si velmi pochutnáte. Je jedno, zda zvolíte mořské, nebo ty sladkovodní.

Sdílejte článek