David Hampl
6 února, 2019

Věděli jste, že lidská psychika dokáže ovlivnit naše zdraví? Mezi tyto zajímavé jevy patří například psychosomatika nebo známý placebo efekt. Ač západní medicína možností využívání tohoto propojení ignoruje, existuje v alternativní medicíně teorie, podle které dokonce dokáže náš emoční stav ovlivnit tělo natolik, že se projeví fyzickou bolestí. My vám nyní přináší stručný přehled, jak se zorientovat ve spojitosti mezi konkrétním problémem a psychickým stavem.

Oblast hlavy a krku

Bolest hlavy je obvykle způsobena stresem, který zažíváte v průběhu dne i delšího časového úseku. Stejně tak bolest zubů nebo dásní značí, že bychom se neměli trápit a měli bychom naše problémy vyřešit nebo je pustit k vodě a začít konečně relaxovat. Bolest v oblasti krku, zejména pak šíje, nám říká, že jsme nedokázali někomu druhému (nebo i sami sobě) odpustit. Zkuste se tedy místo hněvu soustředit na pozitivní věci a na budoucnost.

Různé části zad

Jak praví staré přísloví „nese si něco těžkého na ramenou“, tak i alternativní medicína přiřazuje bolesti ramen až příliš velkou zátěž, která vás provází životem. Zaměřte se na nalezení řešení vašich starostí a nebojte se přehodit část břemene i na někoho dalšího. Když se posuneme níž, dostáváme se na oblast horních zad. Zdravotní komplikace se na tomto místě projevují, pokud cítíme nedostatečnou emocionální podporu od okolí a to ať už ji doopravdy máme nedostatek nebo si to jen ve vlastní hlavě nalháváme. Pokud se cítíte nemilovaní a nechtění, udělejte první krok a začněte vyhledávat více kontaktu s ostatními. Když se podíváme na bolest dolních zad, obvykle zjistíme, že jí trpí lidé se starostmi o peníze. Nebojte se proto říct o zvýšení platu nebo přijmout lepší pracovní nabídku. Případně můžete zvážit i konzultaci u finančního poradce.

Ruce a loketní část

Bolest v rukou značí, že k druhým nepřistupujeme tak, jak bychom měli. Zkuste vyhledat staré známé, zajít spolu na oběd a vše dobře probrat. Uvidíte, že se vám uleví. Také můžete zkusit navázat novou známost, což je vždy příjemná změna v životě. Ta navíc pomůže i při bolesti v loktech, která bývá zapříčiněna odmítáním jakéhokoliv posunu. Ztuhlé lokty značí zkostnatělost vašeho přístupu k věci a není na ně nic lepšího, než se pustit do něčeho nového nebo začít dělat kompromisy.

Nohy a jejich hlavní klouby

Na nohách máme dva hlavní klouby, které nás mohou někdy potrápit – kyčelní kloub a kolenní kloub. Kyčle, jež mají na starost pohyb celé končetiny, v případě bolestivosti značí, že se příliš bojíte jít dál a nechcete se posunout do další fáze života. Nebuďte až příliš opatrní, přijměte novou výzvu a věřte si. Naopak pokud se začínají objevovat potíže s koleny, je třeba se sebedůvěrou přibrzdit. Kolena symbolizují sílu našeho ega – pokud začnou bolet, měli byste začít myslet i na druhé, ne jen na sebe.

Sdílejte článek