Uchovávejte použité čajové sáčky! Až se dozvíte proč, začnete to dělat také!

Máte rádi čaj? Miliony lidí si bez voňavého šálku tohoto horkého nápoje vůbec neumí představit svůj den. Protože čtete tento článek, nejspíš patříte mezi ně a ve vašem koši tedy nejspíš často končí velké množství vyluhovaných čajových pytlíků. Pravděpodobně vás nijak nepřekvapí, když vám povíme, že také tyto předměty se dají velmi dobře dále zužitkovat.

1. Hnojí rostliny a odhání škůdce

Máte-li doma pokojové květiny nebo si na záhonku pěstujete rajčata, ve všech případech můžete vyvařené čajové pytlíky použít jako účinnou alternativu drahých a chemických hnojiv. Čaj totiž obsahuje dusíkaté sloučeniny, které rostliny milují.Stačí do květináče nebo do blízkosti rostliny na záhonku mělce zahrabat několik použitých sáčků s čajovými lístky a vaše rostlinky vám porostou jako z vody. Ehm, z čaje.

Kromě podpory růstu navíc čaj odpuzuje škůdce, jako jsou různé druhy lezoucího hmyzu, např. pavouci nebo mravenci, ale také myši a další hlodavce. Tyhle potvůrky totiž nemají rády vůni čaje.

Čtěte také: PANNY POZOR! Přečtěte si, co si na Vás hvězdy tento týden přichystaly!

2. Neutralizují pachy a osvěžují vzduch

Vysušené použité čajové sáčky skvěle pohlcují nejrůznější pachy. Můžete třeba zavěsit sáček do odpadkového koše nebo čajovými lístky posypat stelivo pro kočky. Výborně poslouží i pro pohlcení pachů v lednici. Výborně si také poradí při odstranění pachů z rukou, třeba po zpracování ryb nebo krájení cibule. Ruce sáčkem vydrhněte a je po zápachu.

Kromě toho navíc do okolí čajové lístky uvolňují příjemnou lehkou vůni. Můžete navíc sáček se suchými lístky pokapat oblíbeným esenciálním olejem a vytvoříte tak šikovný osvěžovač vzduchu.

3. Odmašťují a čistí

Čaj obsahuje látky zvané taniny, které jsou výborným přírodním rozpouštědlem nečistot všeho druhu. Pokud máte třeba zamaštěné hrnce, vložte do nich několik sáčků čaje a zalijte horkou vodou. Nechte přes noc působit a poznáte rozdíl.

Dobře to funguje také na odstranění odolných skvrn z oblečení a jiných tkanin. Stačí 4 čajové sáčky 20 minut vyvařit v jednom litru vody a postiženou látku v roztoku máčet, dokud skvrny nepustí.

Posypete-li vlhký obsah sáčků na znečištěný koberec, po 15 minutovém působení pohltí všechny pachy a rozpustí skvrny. Stačí pak vyluxovat. Pozor, toto není vhodné pro světlé koberce.

Stejně si poradí i při čištění zrcadel a skel, z nichž odstraní nečistoty a krásně je vyleští.

4. Čistí pokožku a zklidňuje podráždění i otoky

Čaj tělu svědčí nejen vnitřně, ale také zvnějšku. Koupel v čajovém odvaru má schopnost detoxikovat organismus. Navíc zklidňuje podráždění vzniklé třeba opalováním či poštípáním hmyzem. Má schopnost také mírnit otoky a váčky pod očima.