David Hampl
8 února, 2020

Jako děti jsme museli sedět ve školních lavicích a během hodiny poslouchat výklad učitele. Když se nám chtělo na záchod, museli jsme se přihlásit o dovolení. Učitelé to samozřejmě neměli moc rádi, vždy argumentovali, že jsme měli jít o přestávce nebo, že jsme už velcí a tu chvíli to vydržíme. Většinou nás však pustili a my si mohli odběhnout. Byli i takoví, kteří si na svých zásadách pevně stáli a nepovolovali. Například tento učitel nepustil 11letou dívku během hodiny na záchod. Dívka ovšem potřebovala, protože zrovna procházela obdobím menstruace. Vzhledem k tomu, že ji nepustil, následující situace na sebe nenechala dlouho čekat.

Povolení neuděleno

11letá dívka opakované žádala učitele o povolení k odchodu na záchod, ale učitel byl neúprosný a žačce to nepovolil. Byla tak nucena zůstat ve třídě, což se samozřejmě projevilo na těle. Vzhledem k tomu, že se právě nacházela v období periody, její tělo to nevydrželo a začalo krvácet do spodního prádla, a to přímo ve třídě, před spolužáky.

Špatný přístup učitele

V důsledku tohoto incidentu se dívka cítila velmi poníženě. Měla na sobě zakrvácené oblečení, které samozřejmě i začalo trochu páchnout. Z toho důvodu nechtěla chodit do školy vždy, když jí toto období nastalo. Není divu, ale může si za to učitel sám. Učitel by měl být vzorem a ukázkou správného člověka s lidským přístupem, a ne pedantem a diktátorem, který bude dětem rozkazovat co mohou a co nemohou. V takovém případě nemá učitel na škole co dělat. Bohužel je stále velké množství takových učitelů. Neuvědomují si, že právě oni mají jít dětem vzorem a mají jim ukazovat správný lidský přístup. Místo toho zakazují jít na záchod těm, kteří to opravdu potřebují.

Situace se opakovala

Dívčina matka byla tímto incidentem samozřejmě pobouřena. Dívka z toho měla velké trauma, které ji ovlivnilo na dlouhou dobu dopředu. Matka proto zavolala do školy a na přístup učitele si stěžovala. Zřejmě to ovšem nepomohlo, protože situace se opakovala i v budoucnu. Ředitel školy to hájil tím, že žáci nemohou během hodiny opustit třídu a jít na záchod kvůli bezpečnostním pokynům. Je to silný až směšný paradox. Bezpečnostní pokyny, které by měly udržovat děti v bezpečí, jim ve finále působí trauma. Co si o tom myslíte vy?

Sdílejte článek