Umíte správně prát prádlo? Znáte všechny symboly a víte jejich význam? Ukazuje se, že jejich počet je stále vyšší a běžné praní se může stát noční můrou. Jak si s tím poradit? Díky této pomůcce

Dříve se praní zase až tak neřešilo. Pračky moc programů neměly, prádlo bylo z jednoho materiálu a tak bylo nejdůležitější v podstatě jenom jeho rozdělení na bílé a také barevné. To zvládl každý. Dnes je tomu ale jinak, jelikož existují různé druhy materiálů, programů, teplot, stejně jako existují sušičky, řada žehliček a další věci. Jak se naučit prát, aby bylo výsledkem čisté prádlo a ne pohroma?

Naučte se rozeznávat jednotlivé symboly

Než dáte konkrétní věc do pračky, podívejte se na štítek. Zde nebudou jenom textové informace, ale budou zde také různé symboly. A právě podle těch se orientujte. Na první pohled mohou být složité, ale když zjistíte co který znamená, budete se snadno orientovat i bez této naší pomůcky. Společně se podívejme na to, co který symbol znamená.

Všechny symboly jsou standardizovaná

Velkým pozitivem je, že symboly prošly takzvanou standardizací. A to znamená, že ať si koupíte oblečení v jakémkoliv obchodě a ať je od jakéhokoliv výrobce a značky, tak bude mít symboly, které najdete i na naší pomůcce, která je uvedena níže. Zde jsou všechny ty, se kterými se můžete na oblečení setkat. A co znamenají? i to vám prozradíme.

Čtěte také: Připravte si silný kuřecí vývar, který zahřeje i vyléčí

Zde jsou vysvětlivky jednotlivých symbolů

Je pravda, že některé dost možná vidíte poprvé, u jiných můžete tušit co znamenají a další jsou pro vás zcela neznámé. Proto naše vysvětlení, abyste vždy vyndali z pračky čisté, nikoliv znehodnocené prádlo.

1 – Toto oblečení prát v pračce můžete.

2 – Toto oblečení se prát nesmí. Čištění proto svěřte klasické čistírně.

3 – Dané oblečení je nutné prát výhradně v ruce. Nemělo by se ždímat a optimální teplota je kolem 35 stupňů Celsia.

4 – Oblečení perte výhradně na teplotu 30 stupňů Celsia. Platí to jak o praní v pračce, tak i v případě praní v ruce. Pokud je na symbolu jiná teplota, platí právě ona.

5 – Platí pravidla stanovená výše, o maximální teplotě vody. Dále symbol říká, že by prádlo nemělo být vystaveno silnému mechanickému otěru. V ruce perte jemně a v pračce zvolte šetrný program.

6 – Podobně jako předchozí symbol. Maximální teplota je daná. Použít je třeba opravdu šetrné praní a nejlépe také větší množství vody, ve kterém se oblečení bude prát.

7 – Oblečení je ideální prát s bělicím prostředkem na bázi chloru. Praní by mělo probíhat ve studené vodě. Prostředky na bělení musí být dokonale rozpuštěné a prádlo je třeba důkladně vymáchat.

8 – Toto oblečení by se nemělo prát ani s bělidly, ani s jinými produkty, které obsahují chlor a podobné látky.

9 – Dané oblečení je možné klasicky žehlit.

10 – Oblečení je možné žehlit, ale na maximální teplotu 110 stupňů. Funkce napařování by se používat neměla.

11 – Oblečení je možné žehlit s maximální teplotou 150 stupňů Celsia. Žehlení by mělo probíhat přes vlhkou látku.

12 – Žehlení je povoleno při maximální teplotě 200 stupňů Celsia. Problémem nemusí být ani drobné navlhčení před procesem žehlení.

13 – Prádlo je možné čistit výhradně jenom chemicky.

14 – V návaznosti na možnost nebo nutnost chemického čištění je možno použít rozpouštědlo jakéhokoliv typu.

15 – Při chemickém čištění je možno použít jenom produkt na bázi uhlovodíku, ethylenu, chloru nebo monoflortrichlormetanu.

16 – Chemické čištění by mělo proběhnout jenom s využitím speciálních rozpouštědel v podobě uhlovodíku a trifluortrichlormetanu.

17 – Čištění chemické je povoleno pouze s uhlovodíkovým nebo trifluortrichlormetanovým rozpouštědlem. Voda by měla být použita pouze v omezeném množství.

18 – Chemické čištění by mělo proběhnout jenom s využitím speciálních rozpouštědel v podobě uhlovodíku a trifluortrichlormetanu. Je třeba dbát na šetrnost.

19 – Může být zvolený program ždímání, stejně jako sušení. Sušit lze i v klasické sušičce na prádlo.

20 – Není povoleno sušení v sušičce na prádlo, ani sušení v pračce s touto funkcí.

21 – Sušení může probíhat, ale jenom při nízké teplotě.

22 – Sušit prádlo je možné, ale pouze na střední teplotní režim

23 – Vyprané prádlo není vhodné ke ždímání.

24 – Prádlo je po vyždímání nutné jenom sušit, a to ve vertikální poloze.

24 – Vyprané prádlo je možné sušit výhradně jenom v horizontální poloze.

Nechte se poučit od své pračky

Symboly již znáte. Také je třeba dbát na barevnost prádla, ale i na to, z jakého je materiálu. Tedy doporučujeme nechat volnou ruku na vaší pračce. Ty moderní mají řadu přednastavených režimů. Díky nim stačí zvolit jenom konkrétní materiál a podle něho se pračka sama postará jak o nastavení teploty, tak i programu, stejně jako o samotnou funkci s ohledem na šetrnost praní.