David Hampl
22 ledna, 2019

Máte řidičský průkaz? To mimo jiné znamená, že můžete legálně jezdit motorizovaným dopravním prostředkem. Také to znamená, že byste měli mít předpisy v malíku a měli byste zvládnout jakoukoliv situaci. A to nejenom na silnicích, ale třeba i na papíře. Mimo jiné proto, že právě řešení křižovatek je dnes nedílnou součástí většiny testů v autoškolách.

Jednu takovou křižovatku pro vás máme. Když se na ni podíváte, dost možná si řeknete, že je snadná a je celkem jasné, jak a v jakém pořadí auta pojedou. Takto mluví většina začátečníků i zkušených řidičů. Všichni ale následně udělají to stejné. Tuto křižovatku vyřeší špatně. Doma na počítači to nevadí. V reálném provozu by to mohl být problém a důvod nehody. A jak jste na tom vy? zvládnete ji?

Test prestižního autoklubu

V rámci zkoumání přišel s touto křižovatkou známý a také respektovaný autoklub s názvem Royal Automobile Club v Queenslande. Ten dělal statistiky toho, jak lidé jezdí a zda mají jasno v tom, jaké jsou předpisy. Součástí zkoumání byla celá řada různých úkolů. A tento konkrétní patřil mezi ty hlavní. Jedná se o jednu z klasických křižovatek, kterých jste měli v hodinách autoškoly více než dost. Na první pohled může vypadat, že je odpověď jasná. Zvládnete ji však vyřešit tak, jak by se mělo?

Otázka je jasná

Je stejná, jako u jakékoliv jiné křižovatky. Royal Automobile Club v Queenslande se ptá, v jakém pořadí pojedou auta, která jsou na křižovatce znázorněna? Celkem jsou zde 4 vozy, které jsou nejenom barevně rozlišeny, ale také je jasně naznačeno to, kudy pojenou. Tedy jaký je směr jejich cesty. Dále nechybí na křižovatce vše potřebné, jako je vyznačení pruhů, stejně jako to jsou i jednotlivé značky. Toto všechno by mělo vést k tomu, že každý řidič musí odpovědět správně. Statistiky ale říkají, že tomu tak není. Do jaké skupiny se zařadíte vy?

V jakém pořadí vozy projedou?

Nyní máte chvíli na to, abyste si sami odvodili, jakým způsobem projedou jednotlivá auta. Máte řešení? Tak se podívejte na to, zda je správné. To říká Royal Automobile Club v Queenslande celkem jasně. Jako první má právo jízdy automobil žluté barvy. Jako druhý může křižovatku projet automobil modré barvy. Dále je to automobil červený a jako poslední je to auto oranžové. Máte odpověď správnou, nebo ji máte špatnou? Nyní buďte objektivní a sami uznejte svou chybu, nebo si potvrďte, že jste dobrým řidičem.

Proč právě toto pořadí?

Je to celkem jednoduché. Když se podíváte na červené auto, má u sebe značku, která značí, že je nutné dát přednost v jízdě. Logicky tedy bude stát a musí nechat projet předchozí dvě auta. A jak je možné, že jako první pojede to žluté? I to je celkem jednoduché. Je třeba říci, že obrázek je z Anglie, což je patrné jak na nápisech, tak i na tom, že vozy nejezdí vpravo, ale jedí naopak po levé straně vozovky. A to mimo jiné znamená také fakt, že je třeba respektovat i jiné druhy přednosti.

Pokud jste říkali, že jako první pojede modrý automobil, jelikož je třeba respektovat pravidlo pravé ruky, je nutné říci, že toto by platilo u nás. Nikoliv v Anglii. Zde je totiž nutné respektovat i to, jak jsou naznačeny pruhy na vozovce, které usměrňují provoz a ukazují, kdo je na hlavní silnici. Na té je tedy logicky auto žluté a modré. A jelikož právě žluté směr hlavní silnice jede, je logické, že pojede jako první. Hned potom pojede právě auto modré. Třetí červené a o oranžovém není nutné ani mluvit, jelikož když je až v druhé řadě, je jasné, že pojede jako poslední.

Otázka na závěr je jasná – uhádli jste pořadí a odpověděli jste správně? Pokud ano, gratulujeme. Pokud ne, co vás nejvíce zmátlo? Bylo to pravidlo pravé ruky? Nebo to bylo něco jiného, v čem jste udělali chybu? Pochlubte se.

Sdílejte článek