Už jste slyšeli o technice Kaizen? Jedná se o jednoduchou metodu, která účinně pomůže překonat lenost! -
Menu

Už jste slyšeli o technice Kaizen? Jedná se o jednoduchou metodu, která účinně pomůže překonat lenost!

Téměř každý z nás si pravidelně nastavuje nové cíle a výzvy – stejně tak často, jako jich nakonec nedokáže dosáhnout. Nakonec řekneme, že ještě nejsme připraveni, že to uděláme až příští týden, příští měsíc… příští rok.

Na začátku o jejich naplnění usilujeme s horlivostí. Ale jakmile učiníme malou námahu, řekneme si, že jsme udělali dost, a že je načase, aby nám všechno naše úsilí pomohlo „začít nový život“.

Proč se to ale vždycky stane? Odpověď je docela zřejmá: Protože se snažíme dosáhnout příliš mnoho, příliš rychle; protože se nám dostává nové odpovědnosti; protože je obtížné změnit staré návyky a zkusit něco nového.

Kaizen, nebo-li 1-minutový princip!

V japonské kultuře existuje praxe Kaizen, která zahrnuje myšlenku „1-minutového principu“ pro sebevylepšení.

Jádrem této metody je myšlenka, že by osoba měla praktikovat cokoli jednu minutu denně, každý den ve stejnou dobu. Je zřejmé, že by tato technika neměla činit obtíže absolutně nikomu – dokonce ani té nejlínější osobě. Jde přeci o vskutku malé množství času stráveného na určité činnosti. Cílem této metody je, že stále méně častěji budete hledat výmluvu, abyste nemuseli něco dělat, než když budete mít na plánu dělat něco půl hodiny, či hodinu denně. V případě této techniky byste měli být schopni činnost udělat bez jakýchkoli pochybností za pouhých 60 sekund.

Ať už se jedná o dřepy, nebo o čtení knihy v cizím jazyce, v tomto případě nebude úkol, který před Vámi leží, vypadat jako něco nepříjemného, čím musíte projít, místo toho to pro Vás bude činnost, které Vám přinese radost a spokojenost. Již při jednom malém kroku se ocitnete na cestě k vlastní dokonalosti a dosáhování skvělých výsledků.

Je důležité překonat tento nedostatek důvěry, který byste mohli mít ve své vlastní schopnosti, a osvobodit se od pocitů viny a bezmocnosti. Musíte zažít smysl pro vítězství a úspěch, abyste mohli pokračovat. Když jste inspirováni takovými pocity, postupně začnete zvyšovat dobu strávenou děláním určitého úkolu, který jste si sami stanovili – možná zpočátku jen pět minut, ale později to může být i půl hodiny, a poté ještě déle. Tímto způsobem umožňuje tento 1-minutový princip vidět pokrok, který děláte pomalu, ale jistě.

Technika Kaizen pochází z Japonska. Samotné slovo obsahuje dva kořeny – „kai“ (změna) a „zen“ (moudrost). Vymyslel ji Masaaki Imai, který věří, že tato filozofie může být aplikována stejně úspěšně ve světě podnikání, jako v osobním životě.

Na první pohled se tato praxe může zdát pochybná a neúčinná pro lidi, kteří vyrostli v západní kultuře s důrazem na to, že výsledků lze dosáhnout jen tím, že se vynaloží obrovské úsilí. Ale komplikované, náročné programy seberealizace, které zbavují člověka obrovského množství energie, ho mohou zanechat vyčerpaného a bez hmatatelných výsledků, zatímco technika Kaizen je něco, čímž se můžete pokusit uspět prakticky ve všech sférách Vašeho života. Například v Japonsku se tato technika často používá pro zlepšení manažerských technik.

Jediné, co musíte udělat, je pochopit, čeho chcete dosáhnout a odhodlat se!

ZDROJbrightside.me

Líbil se vám článek?

Tisk

Znáte pravidlo 3 minut? Pokud máte děti, měli byste!

ZAJÍMAVOSTI
Říká vám něco pravidlo 3 minut? Pakliže máte děti a o tomto pravidle vůbec nic nevíte (nebo o něm dokonce…

Domácí bělící přípravek, se kterým bude vaše prádlo andělsky bílé

TIPY A TRIKY
Ušmudlané ponožky nebo bílé košile a trička, ze kterých se vytratila jejich původní bělost - to je bohužel moje každodenní…

Přírodní prevence leukémie nebo rakoviny? Mražený citron!

TIPY A TRIKY
Jednou jsem byla na návštěvě u kamarádky, která mě poslala do mrazáku pro listové těsto - ten den jsme totiž…

Překvapivě to funguje! Stačí držet ruku v této poloze a s vaším tělem to udělá hotové zázraky

ZAJÍMAVOSTI
Zřejmě každý z nás už hledal klid a mír v našem nitru. Možná jste už slyšeli o "chytré", speciální orientální…

Naučte se tyto dovednosti a budete přitahovat muže jako magnet!

KRÁSA A MÓDA
Zdá se, že ženská atraktivita je velmi subjektivní: někteří muži jsou blázni do žen s plnými křivkami, někteří muži dávají…

Vždy jsem měla problém vyčistit kachličky v kuchyni a koupelně. Pak jsem objevila tento trik a po špíně není ani stopy!

TIPY A TRIKY
Dlaždice a keramická podlaha dnes mají místo téměř v každé kuchyni, protože tento materiál je dokonalý. Dodává místnosti čistý a…

6 znaků, které Vám prozradí, že jste potkali někoho z minulého života!

ZE ŽIVOTA
Myslíte si, že tento život je to jediné, co na světě prožijete? Nebo je Vaše mysl natolik otevřená, že připouští…

Bojujete proti zimní únavě, ale neúspěšně? Pak určitě vyzkoušejte tento zázračný lektvar! K jeho výrobě Vám postačí jen 3 suroviny!

TIPY A TRIKY
Padá na Vás zimní únava a kratší doba denního světla Vás ubíjí? Tento lektvar je vyroben ze 3 složek, které…

7 triků, pomocí kterých nabudíte Váš mozek, když to potřebujete nejvíce!

TIPY A TRIKY
Nedokážete se cítit naživu bez šálku kávy? Vždy se snažíte bojovat s únavou pomocí energetických nápojů? Snažit se zůstat vzhůru…

Staré silonky jsem nastříhala na menší kousky a použila jsem je na neobvyklé činnosti. Tyto triky mi závidí i ti nejlepší kutilové!

DOMÁCNOST
Nylonové punčochy. Kdo by je neznal? Každá z nás je už minimálně jednou měla na sobě. Pokud je nosíte s…