Už jste slyšeli o technice Kaizen? Jedná se o jednoduchou metodu, která účinně pomůže překonat lenost! -
Menu

Už jste slyšeli o technice Kaizen? Jedná se o jednoduchou metodu, která účinně pomůže překonat lenost!

Téměř každý z nás si pravidelně nastavuje nové cíle a výzvy – stejně tak často, jako jich nakonec nedokáže dosáhnout. Nakonec řekneme, že ještě nejsme připraveni, že to uděláme až příští týden, příští měsíc… příští rok.

Na začátku o jejich naplnění usilujeme s horlivostí. Ale jakmile učiníme malou námahu, řekneme si, že jsme udělali dost, a že je načase, aby nám všechno naše úsilí pomohlo „začít nový život“.

Proč se to ale vždycky stane? Odpověď je docela zřejmá: Protože se snažíme dosáhnout příliš mnoho, příliš rychle; protože se nám dostává nové odpovědnosti; protože je obtížné změnit staré návyky a zkusit něco nového.

Kaizen, nebo-li 1-minutový princip!

V japonské kultuře existuje praxe Kaizen, která zahrnuje myšlenku „1-minutového principu“ pro sebevylepšení.

Jádrem této metody je myšlenka, že by osoba měla praktikovat cokoli jednu minutu denně, každý den ve stejnou dobu. Je zřejmé, že by tato technika neměla činit obtíže absolutně nikomu – dokonce ani té nejlínější osobě. Jde přeci o vskutku malé množství času stráveného na určité činnosti. Cílem této metody je, že stále méně častěji budete hledat výmluvu, abyste nemuseli něco dělat, než když budete mít na plánu dělat něco půl hodiny, či hodinu denně. V případě této techniky byste měli být schopni činnost udělat bez jakýchkoli pochybností za pouhých 60 sekund.

Ať už se jedná o dřepy, nebo o čtení knihy v cizím jazyce, v tomto případě nebude úkol, který před Vámi leží, vypadat jako něco nepříjemného, čím musíte projít, místo toho to pro Vás bude činnost, které Vám přinese radost a spokojenost. Již při jednom malém kroku se ocitnete na cestě k vlastní dokonalosti a dosáhování skvělých výsledků.

Je důležité překonat tento nedostatek důvěry, který byste mohli mít ve své vlastní schopnosti, a osvobodit se od pocitů viny a bezmocnosti. Musíte zažít smysl pro vítězství a úspěch, abyste mohli pokračovat. Když jste inspirováni takovými pocity, postupně začnete zvyšovat dobu strávenou děláním určitého úkolu, který jste si sami stanovili – možná zpočátku jen pět minut, ale později to může být i půl hodiny, a poté ještě déle. Tímto způsobem umožňuje tento 1-minutový princip vidět pokrok, který děláte pomalu, ale jistě.

Technika Kaizen pochází z Japonska. Samotné slovo obsahuje dva kořeny – „kai“ (změna) a „zen“ (moudrost). Vymyslel ji Masaaki Imai, který věří, že tato filozofie může být aplikována stejně úspěšně ve světě podnikání, jako v osobním životě.

Na první pohled se tato praxe může zdát pochybná a neúčinná pro lidi, kteří vyrostli v západní kultuře s důrazem na to, že výsledků lze dosáhnout jen tím, že se vynaloží obrovské úsilí. Ale komplikované, náročné programy seberealizace, které zbavují člověka obrovského množství energie, ho mohou zanechat vyčerpaného a bez hmatatelných výsledků, zatímco technika Kaizen je něco, čímž se můžete pokusit uspět prakticky ve všech sférách Vašeho života. Například v Japonsku se tato technika často používá pro zlepšení manažerských technik.

Jediné, co musíte udělat, je pochopit, čeho chcete dosáhnout a odhodlat se!

ZDROJbrightside.me

Líbil se vám článek?

Tisk
ZAJÍMAVOSTI

Itálie přichází s unikátním a hlavně velmi přísným zákonem, který…

Po celém světě je od roku více a více myšleno na zvířata. A to v tom smyslu, že jsou hájena jejich…
ZE ŽIVOTA

Jak dopadla miss Eleonora Kondratyuková, která byla před lety obětí…

Krásné ženy jsou po celém světě. A pravidelně mohou soutěžit i o titul miss. Stejně na tom byla i tato…
TIPY A TRIKY

Chcete mít dokonalá velikonoční vejce? Jsou za hodinu hotová a…

Jak barvíte svá velikonoční vejce vy? Sázíte na klasiku v podobě běžných barev? Nebo využíváte slupky z cibule? Či snad vytváříte obtisky…
TIPY A TRIKY

Sůl není jenom pomocníkem při vaření. Budete ohromeni tím, jaké…

Sůl nad zlato byla pohádka, která říkala, že bez soli se člověk nemůže obejít. Jednalo se o pohádku, která byla…
TIPY A TRIKY

Stačí málo a můžete si vykouzlit skvělé pantofle. Zvládnete je…

Pletené pantofle na dvou pletacích jehlách vypadají velmi roztomile a příjemně, a co je nejdůležitější, že vaše nohy nebudou mrznout.…
TIPY A TRIKY

Letos obarvěte velikonoční vajíčka jinak! A lépe. Bude vám stačit…

A jak barvíte velikonoční vajíčka vy? je to stále stejné? Tedy takové, že koupíte barvy v obchodě, smícháte je s vodou a…