David Hampl
23 ledna, 2020

Když před dvěma týdny britský princ Harry se svou manželkou Megan oznámili svůj úmysl vzdát se svých rolí v královské rodině, byl to pro všechny velký šok. Před několik málo dny princ Harry o svém odchodu poprvé veřejně promluvil. Z jeho slov i výrazu ve tváři bylo patrné, jak moc je pro něj celá situace složitá a smutná. Nicméně jiné řešení prý nebylo možné.

Poslední oficiální akce prince

Princ Harry o svých pocitech promluvil v rámci projevu na své poslední oficiální akci, která se konala pod záštitou charitativní organizace Sentebale. Tuto organizaci, která se zabývá podporou osob postižených virem HIV či onemocněním AIDS v Lesothu a Botswaně, princ Harry založil v roce 2006 společně s princem Seeiso na počest činnosti své matky princezny Diany, která se o podporu těchto osob také velmi zajímala. Z princových slov vyplynulo, že původně chtěli s manželkou jiný výsledek. Chtěli i nadále sloužit královně a celému britskému Společenství, ale bez financování z veřejných prostředků. To se ale po rozhovoru s královnou a dalšími členy královské rodiny ukázalo jako nemožné.

Británie je a bude mým domovem

Ve svém emocionálním projevu dále uvedl, že i přes to, co se stalo, se nemění nic na tom, kdo je či jak je své zemi oddaný. Princ, který je v současnosti šestým v pořadí následnictví na trůn, rovněž zdůraznil, že i když chtějí svůj čas odteď dělit mezi Spojené království a Severní Ameriku, odkud jeho žena pochází, Spojené království zůstává a navždy zůstane jeho domovem a místem, které nadevše miluje. Během svého projevu princ zmínil i svou matku a svého syna Archieho. Svou řeč zakončil tím, že je opravdu smutný z toho, jak celá situace dopadla, ale chce začít nový a pokojnější etapu svého života.

Ztráta královských titulů a výsad

I Buckinghamský palác poskytl další informace, které se týkají odchodu prince Harryho a jeho manželky Megan. Pravděpodobně na základě schůzky, které se kromě prince Harryho a královny Alžběty II. účastnil i princův otec princ Charles a starší bratr princ William, bylo oficiálně oznámeno, že princ Harry a jeho manželka přestanou od letošního jara plnit pracovní povinnosti, které vyplývají z příslušnosti ke královské rodině a zároveň přestanou být financováni z veřejných prostředků. V souvislosti s tím jim také budou odebrány tituly Jeho a Její královská Výsost, tituly vévoda a vévodkyně ze Sussexu jim i nadále zůstanou. 

Internet žije Megxitem

Oznámení prince Harryho a jeho manželky o odchodu ze svých královských rolí se ihned stalo pro všechna média zprávou číslo jedna. Na internetu, především na sociálních sítích, se rovněž začaly objevovat různé vtipy a parodie, například na to, jakou práci mají manželé v plánu, aby mohli být finančně nezávislí tak, jak si přejí. Pro rozhodnutí manželů opustit královskou rodinu se začal rovněž používat nový výraz Megxit, který byl vytvořen na stejném principu jako Brexit, vyjadřující odchod Spojeného království z Evropské unie, a který zároveň vyjadřuje názor veřejnosti, že za rozhodnutím prince stojí především jeho manželka Megan.

Sdílejte článek