David Hampl
9 ledna, 2019

Nikdo nechce žít sám. A tak si hledá partnera nebo partnerku. I společný život může být něco, o nemusí být vždy úplně dokonalé. A to hlavně proto, že se objevuje mnoho problémů, které mohou partnerské soužití narušit. O tom, jak to bude klapat, rozhodují společné zájmy, stejně jako chemie, ale také vzájemná přitažlivost, nebo empatie a ohleduplnost. Stejně tak nelze zapomínat také na komunikaci nebo na upřímnost. To dnes říká mnoho vztahových koučů a jiných odborníků. Faktem ale je, že na dokonalý vztah má vliv ještě jedna poměrně důležitá věc. Uvádí se, že je t doslova nejdůležitější věc, která jenom může být. Kdo se daný fakt dozvěděl, tomu se vztahové soužití zlepšilo. I vy se můžete inspirovat. Zvláště, pokud vám to aktuálně příliš neklape.

John Kim přichází ze svou teorií

Není správné věřit jenom jedné straně, kterou jsou vztahoví a jiní poradci, kteří mají informace obvykle jenom načtené z knih. Správné je podívat se i na názor druhé strany. S tímto názorem přichází John Kim. I ten je expert ve svém oboru. Jeho znalosti však vycházejí ze zkušeností. I proto přichází s teorií, že ve vztahu je více než vše ostatní důležitá jenom 1 jediná věc. Jakmile dané páry zjistí, o co se jedná a začnou se podle toho chovat, partnerské soužití se výrazně zlepší. Vše bude klapat a vše bud doslova dokonalé.

O co jde? Je to respekt

Přidejte se k dalším párům a změňte svůj partnerský život k lepšímu. Stačí si pamatovat, že to nejdůležitější v každém vztahu není nic jiného, než respekt. Něco, co je zcela přirození a co je třeba budovat. A proč právě respekt? Je spojený s určitou volností, je spojený také s úctou, stejně jako s tím, že jedna osoba poslouchá druhou. A to stejné funguje i naopak. Lidé ve vztahu mají být nejenom spojeni, ale také potřebují i svůj osobní, soukromý prostor. Právě díky respektu k tomu druhému ho mají dostatek. Jsou šťastní a vztah funguje.

Co je to respekt?

Výše jsme už lehce naznačili, co je to respekt a jaká je jeho hlavní charakteristika. Nutno se podívat na toto slovo a jeho význam blíže. Je na místě využít vysvětlení zmíněného odborníka, kterým je John Kim. Co ten říká? Popisuje respekt jako něco, kdy ani jeden ze dvou lidí v páru není autorita. Nemá moc nad tím druhým. Dokáže poskytnout druhému prostor pro jeho názor. A to stejné očekává i od osoby druhé. Dokáže člověka akceptovat a zároveň dochází k tomu, že ho ani nesoudí. Nedělá si o něm negativní obrázek, jelikož ho bere takového, jaký je. A to stejné se následně ve vztahu dostává i jemu. Každý člověk je jiný a je řada věcí, které se druhé straně nemusí líbit. A právě díky respektu je lze tolerovat. A jedině tak bude vztah fungovat.

Položte si otázku

Zamyslete se nad vaším vztahem. Je v něm v tuto chvíli dostatek respektu? Funguje to, co výše řekl a popsal John Kim? Pokud ne, je na místě na všem adekvátně zapracovat a respekt do vztahu přidat. Stejně tak si můžete položit i otázku, která souvisí s vašimi předchozími vztahy. A to hlavně s ohledem na to, zda v nich byl dostatek respektu, nebo nikoliv. Dost možná najdete odpověď na to, proč vztah neklapal a proč jste se nakonec rozešli.

Kudy vede cesta ke změně?

Již víte, co je důležité. Je to respekt. Ten je radou, která pomůže zachránit váš vztah a zajistí, že soužití bude dokonalé. A jaká je cesta ke změně? Nejprve začněte u sebe. Respektujte svého partnera nebo partnerku. Jeho zájmy, věci co dělá, nebo jeho chování. A to stejné chtějte po něm. Pokud jde o budování respektu, nedělejte přílišné ústupky. Soustřeďte se na to, že chcete dávat i brát. Jedině tak dojde k rovnováze, k vybudování vzájemného respektu a k tomu, že váš vztah bude takový, jaký má být.

Sdílejte článek