Italská vláda schválila skvělý zákon týkající se plýtvání potravit, uhodnete co s nimi budou nyní dělat?

Itálie je poslední dobou zemí, o které se hodně mluví v souvislosti s uprchlickou krizí, neboť právě u jejích břehů přistávají lodě s uprchlíky z různých zemí. Možná i tato skutečnost hraje svoji roli v chystané úpravě italské legislativy. Po Francii se totiž Itálie stane druhou evropskou zemí, ve které bude supermarketům a hypermarketům zakázáno vyhodit či jinak znehodnotit prošlé a neprodané potraviny. Vzhledem k tomu, že má návrh silnou podporu téměř všech parlamentních stran, předpokládá se, že jeho schválení projde hladce nejen poslaneckou sněmovnou, ale následně i senátem.

Chystaná změna zákona by měla přinést určité úlevy a pobídky pro ty italské obchody, které se rozhodnou jídlo, které by za normálních okolností skončilo v popelnici, darovat různým, především charitativním, organizacím. Zároveň bude nový italský zákon o něco méně přísný než jeho francouzská verze, ta totiž počítá dokonce s pokutami pro ty obchody, u kterých se zjistí plýtvání potravinami.

Úleva pro obchody i pomoc potřebným

Itálie chce chystaným zákonem vyřešit problematickou situaci, kdy doposud se obchody, ale také restaurace, které se rozhodly zbylé jídlo darovat, setkávaly s mnoha komplikacemi, a své dary musely dokonce předem oznamovat. Společnostem, které budou prošlé a neprodané jídlo touto formou věnovat, nový zákon navíc přinese další výhody, například snížení poplatků za odpad, v závislosti na objemu potravin, které by charitě věnovaly. Supermarkety a hypermarkety by mohly samozřejmě darovat jen takzvaně bezpečné potraviny, tedy potraviny, které jsou zdravotně a hygienicky nezávadné.

Čtěte také: 6 znaků, že ve svém okolí máte pokrytce a falešného člověka!

Hlavním cílem tohoto zákona je podle italského ministra zemědělství Maurizia Martina především snížení objemu potravin, které se každoročně vyhodí, neboť hodnota těchto potravin je dnes jen v Itálii podle odhadů více než 12 miliard eur, tedy přibližně 324 miliard korun. Dalším cílem je s tím související zvýšení objemu zachráněných potravin, které se ještě mohou dále využít jako pomoc potřebným, například lidem bez domova, klientům azylových domů, seniorům nebo zdravotně či mentálně postiženým.

Inspirace pro celou Evropu

I když Itálie bude teprve druhou zemí s podobným zákonem, snahy o snížení objemu potravin, které se zbytečně vyhodí, rostou v celé Evropě. Dánsko například v nedávné době otevřelo první obchod s prošlými potravinami, kde se za velmi nízké ceny prodávají právě prošlé potraviny ze supermarketů a dalších obchodů. Evropské instituce dokonce uvažují o celounijní povinnosti pro supermarkety prošlé potraviny darovat. Každoročně se totiž v rámci Evropské unie vyhodí až 88 milionů tun potravin. Evropský parlament opakovaně vyzývá k nutnosti toto plýtvání razantně omezit, jednou z možností je například i odpuštění daně z přidané hodnoty u těch potravin, které by se darovaly. Dalším požadavkem je i zvýšení povědomí o tom, jak různé potraviny správně skladovat, aby nemuselo docházet k jejich zbytečnému vyhazování.