David Hampl
14 října, 2019

Znáte základy první pomoci? Je to naprosto nezbytná věc, ale přesto by mnoho lidí odpovědělo jen dost nejistě. Jakmile jde o zdraví, většina z nás se raději spoléhá na odborníky. A to určitě není špatně, jenže jen málokdo si uvědomuje, že mohou nastat situace, kdy odborník nebude přítomen, a vy musíte sami jednat k záchraně něčího zdraví nebo i života.

Rány

Kdykoliv jde o ošetření rány, je především nutné zastavit krvácení a předejít zanesení infekce do rány. Je třeba si uvědomit, že pokud člověk naráz ztratí okolo 1,5 litru až 2 litrů krve, může snadno přijít o život. Jedná-li se o ránu, která takto silně krvácí, je nutné ji ošetřit tlakovým obvazem, který zastaví únik krve. Jde-li jen o malou ránu, je především klíčové zbavit ji nečistot. Pokud máte po ruce dezinfekci, je to ideální řešení. V opačném případě alespoň ránu překryjte gázou a vyhledejte místo, kde je možné ránu omýt a vyčistit.

Popáleniny

Dojde-li k popálení, je nutné jednat velmi rychle. Pokud není popálenina vhodně ošetřena, může postupně docházet ke zhoršení celé situace, proto to rozhodně nepodceňujte a rychle situaci řešte. Doma můžete řešit pouze popáleniny prvního stupně. Ty se vyznačují zarudnutím pokožky a bolestí. Kůže však není poškozená a nejsou na ní viditelné změny či puchýře. Jedná-li se o horší případy, je vhodné zajít za lékařem. Popáleninu ihned zchlaďte pod tekoucí vodou. Poté ji přikryjte sterilní gázou a můžete ji ošetřit i domácí mastí z vody a jedlé sody.

Infarkt

Poznat infarkt nemusí být vždy snadné. Pokud ale člověk náhle cítí bolest v oblasti srdce, která může vystřelovat až do paže, je dobré podezření na infarkt vždy prověřit. Dobrým způsobem, jak zpomalit poškození a prodloužit čas, než se pacient dostane do nemocnice, je rozžvýkat aspirin, který zpomalí činnost krevních destiček, které způsobují ucpání cév.

Píchnutí hmyzem

Každé štípnutí hmyzem může být bolestivé a nepříjemné bez ohledu na to, zda jste alergičtí či nikoliv. Pokud vás píchne včela, je nutné vytáhnout žihadlo. Ránu je třeba vydezinfikovat a ideálně namazat zklidňujícím gelem, který ji zchladí a zabrání otoku. Pokud jste alergičtí, je nutné si ihned vzít potřebné léky a kontaktovat lékaře. Rozhodně byste neměli zůstávat sami, jelikož vaše situace se může nenadále rychle zhoršit a můžete až upadnout do bezvědomí.

Zlomeniny

Jamile máte podezření na zlomeninu, není dobré hrát si na odborníka. Naopak raději ihned pacienta přemístěte do nejbližší nemocnice. V žádném případě se nesnažte kost rovnat nebo jakkoliv manipulovat s poškozenou oblastí. Ruku dejte do závěsu, s nohou se snažte co nejméně hýbat. Snažte se pacienta udržet ve stejné pozici, aby se nezhoršovalo poškození i bolest.

Zranění oka

Při zasažení očí chemikálií nebo nějakým cizím předmětem je nutné snažit se jej z oka vyjmout nebo vymýt. Oko většinou začne samo slzet, ale pomozte mu i proudem vody, která vám pomůže eliminovat poškození. V případě, že se vám nedaří problém vyřešit, je nutné zajít na pohotovost. Oko mezitím přikryjte sterilní gázou a snažte se k pomoci dostat co nejrychleji.

Třísky

 V prvé řadě je nutné dezinfikovat oblast kůže, kde se tříska nachází, aby se dovnitř nezanesla infekce. Poté třísku opatrně odstraňte, ideálně s pomocí nůžek nebo pinzety. Zůstane-li uvnitř kůže malý zbytek, většinou sám po čase odpadne a vyhnisá ven, ale snažte se této situaci předcházet a odstranit třísku rovnou celou.

Jizvy

Po každém zranění může zůstat nehezká jizva. Díky tomuto tipu se jí ale můžete snadno zbavit. Na již lehce zahojenou ránu naneste směs vody a jedlé sody a nechte chvíli působit. Tato směs bude působit protizánětlivě, urychluje hojení a zabraňuje vytvoření velké a viditelné jizvy.

Sdílejte článek