V životě nedělejte tyto chyby při první pomoci, popálenině nebo infarktu. Správné je postupovat tímto způsobem

Znáte základy první pomoci? Je to naprosto nezbytná věc, ale přesto by mnoho lidí odpovědělo jen dost nejistě. Jakmile jde o zdraví, většina z nás se raději spoléhá na odborníky. A to určitě není špatně, jenže jen málokdo si uvědomuje, že mohou nastat situace, kdy odborník nebude přítomen, a vy musíte sami jednat k záchraně něčího zdraví nebo i života.

Rány

Kdykoliv jde o ošetření rány, je především nutné zastavit krvácení a předejít zanesení infekce do rány. Je třeba si uvědomit, že pokud člověk naráz ztratí okolo 1,5 litru až 2 litrů krve, může snadno přijít o život. Jedná-li se o ránu, která takto silně krvácí, je nutné ji ošetřit tlakovým obvazem, který zastaví únik krve. Jde-li jen o malou ránu, je především klíčové zbavit ji nečistot. Pokud máte po ruce dezinfekci, je to ideální řešení. V opačném případě alespoň ránu překryjte gázou a vyhledejte místo, kde je možné ránu omýt a vyčistit.

Popáleniny

Dojde-li k popálení, je nutné jednat velmi rychle. Pokud není popálenina vhodně ošetřena, může postupně docházet ke zhoršení celé situace, proto to rozhodně nepodceňujte a rychle situaci řešte. Doma můžete řešit pouze popáleniny prvního stupně. Ty se vyznačují zarudnutím pokožky a bolestí. Kůže však není poškozená a nejsou na ní viditelné změny či puchýře. Jedná-li se o horší případy, je vhodné zajít za lékařem. Popáleninu ihned zchlaďte pod tekoucí vodou. Poté ji přikryjte sterilní gázou a můžete ji ošetřit i domácí mastí z vody a jedlé sody.

Čtěte také: Neustále jsem se snažila připravit cuketu jinak a pak mi kamarádka řekla o tomto úžasném receptu. Pečená cuketa se sýrem je zkrátka TOP!

Infarkt

Poznat infarkt nemusí být vždy snadné. Pokud ale člověk náhle cítí bolest v oblasti srdce, která může vystřelovat až do paže, je dobré podezření na infarkt vždy prověřit. Dobrým způsobem, jak zpomalit poškození a prodloužit čas, než se pacient dostane do nemocnice, je rozžvýkat aspirin, který zpomalí činnost krevních destiček, které způsobují ucpání cév.

Píchnutí hmyzem

Každé štípnutí hmyzem může být bolestivé a nepříjemné bez ohledu na to, zda jste alergičtí či nikoliv. Pokud vás píchne včela, je nutné vytáhnout žihadlo. Ránu je třeba vydezinfikovat a ideálně namazat zklidňujícím gelem, který ji zchladí a zabrání otoku. Pokud jste alergičtí, je nutné si ihned vzít potřebné léky a kontaktovat lékaře. Rozhodně byste neměli zůstávat sami, jelikož vaše situace se může nenadále rychle zhoršit a můžete až upadnout do bezvědomí.

Zlomeniny

Jamile máte podezření na zlomeninu, není dobré hrát si na odborníka. Naopak raději ihned pacienta přemístěte do nejbližší nemocnice. V žádném případě se nesnažte kost rovnat nebo jakkoliv manipulovat s poškozenou oblastí. Ruku dejte do závěsu, s nohou se snažte co nejméně hýbat. Snažte se pacienta udržet ve stejné pozici, aby se nezhoršovalo poškození i bolest.

Zranění oka

Při zasažení očí chemikálií nebo nějakým cizím předmětem je nutné snažit se jej z oka vyjmout nebo vymýt. Oko většinou začne samo slzet, ale pomozte mu i proudem vody, která vám pomůže eliminovat poškození. V případě, že se vám nedaří problém vyřešit, je nutné zajít na pohotovost. Oko mezitím přikryjte sterilní gázou a snažte se k pomoci dostat co nejrychleji.

Třísky

 V prvé řadě je nutné dezinfikovat oblast kůže, kde se tříska nachází, aby se dovnitř nezanesla infekce. Poté třísku opatrně odstraňte, ideálně s pomocí nůžek nebo pinzety. Zůstane-li uvnitř kůže malý zbytek, většinou sám po čase odpadne a vyhnisá ven, ale snažte se této situaci předcházet a odstranit třísku rovnou celou.

Jizvy

Po každém zranění může zůstat nehezká jizva. Díky tomuto tipu se jí ale můžete snadno zbavit. Na již lehce zahojenou ránu naneste směs vody a jedlé sody a nechte chvíli působit. Tato směs bude působit protizánětlivě, urychluje hojení a zabraňuje vytvoření velké a viditelné jizvy.