Redakce ProSvět.cz
2 ledna, 2019

Máte doma plastová okna? V tom případě je dnešní článek určený právě vám a vy byste si jej určitě neměli nechat ujít! Věděli jste, že plastová okna mají tzv. letní a zimní režim? Pakliže je to pro vás novinka, pak rozhodně nepřestávejte číst!

Myslíte si, že něco jako zimní a letní režim plastových oken neexistuje? Tak to se pletete! Možná jen jako drtivá většina lidí o této schopnosti nevíte a tím pádem ji nevyužíváte. A to je škoda. V následujících řádcích vám prozradím efektivní a opravdu jednoduchý trik, díky kterému mohou vaše okna během topné sezony šetřit teplo.

Plastová okna mají sezonní režim

Tzv. režim sezonního okna ale nemusí mít nutně všechna plastová okna, proto se nejdříve ujistěte, jestli i vaše okna touto schopností disponují či nikoli. Poznáte to velmi jednoduše a to tak, že okno otevřete a podíváte se na bok okenního křídla. Tam by se měly nacházet otvory, se kterými je možné nastavit požadovaný režim - tedy buď letní nebo zimní.

 

Jak měnit režim okna?

V závislosti na tom, jaký režim chcete nastavit, následně stačí otočit šrouby v okenních rámech. Doporučuji k tomuto účelu použít nějaký vhodný nástroj, jako třeba čtyřhranný klíč nebo šroubovák. Spoléhat se na kleště není příliš rozumné, protože byste šrouby mohli poškodit a to není zrovna žádoucí.

Nutno dodat, že pro efektivní nastavení sezonního režimu je potřeba otočit se všemi šrouby, které se na okenním rámu nachází. Otočíte-li třeba jen některými z nich, nedosáhnete takového výsledku, který byste si přáli. A to by byla škoda.

Jak to funguje?

Možná vás zajímá, jak to vlastně funguje. V podstatě je to velmi jednoduché. Během topné sezony vám režim sezonního okna pomůže udržet teplo uvnitř, naopak v létě s jeho pomocí uvolníte tlak, který se vytváří mezi vnějším rámem a gumovým těsněním, takže pak dochází k volnější cirkulaci vzduchu.

Sdílejte článek