Vážně si dejte pozor na 4 příznaky, které informují o infarktu.

 

Problém srdečních infarktů je, že na rozdíl od jiných onemocnění se nehlásí postupně gradujúcimi bolestmi či jinými jasnými příznaky. Asi 25-30% srdečních infarktů se odehrává v tichosti, bez rozpoznatelných nebo jasných příznaků.

Obvykle k nim dochází náhle a na záchranu života člověka tehdy už zbývá jen málo času. Často se to vůbec nepodaří a pacient umírá.

Proto je velice důležité je umět včas rozpoznat. Včasná reakce pak může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.  Kardiolog Dr. C. Crandall strávil mnoho let prací na minimalizaci, prevenci a vyléčení srdečních onemocnění. Časem rozpoznal, jak nás srdce varuje před možným infarktem, a to několik minut, dní nebo týdnů před tím, než k němu dojde.

1. Otoky
Otoky kotníků nebo chodidel souvisí s tím, že sedíme nebo stojíme příliš dlouho.
Dochází k nim i tehdy, pokud máme problémy s ledvinami, které nedokážou efektivně odvádět z těla nahromaděné tekutiny.

Nahromaděná tekutina v těle však dokáže způsobit otok i v oblasti břicha, kotníků a nohou. Takový otok omezuje činnost srdce a přetěžuje ho. Někteří lidé mají v těle takové množství tekutin, že najednou se to jeví jakoby přibraly na váze. Uvedené případy jsou často doprovázeny ztrátou chuti k jídlu.

2. Úzkost
Mnozí lidé, kteří zažili srdeční infarkt, uvedli, že těsně před ním trpěli velice silnou úzkostí.

Někteří pacienti s úzkostnou poruchou si proto ani nepomyslí, že by mohly mít srdeční infarkt. Proto je vhodné v takových situacích pro jistotu vyhledat pomoc lékaře.

3. Bolest v jiných částech těla
Pro mnohé z obětí srdečního infarktu se bolesti začínají v hrudníku a později rozšiřují do čelistí, zad, paží, rukou nebo břicha.

Někdy bolest na hrudi nemusí být vůbec přítomna. Zvláště běžná je přenesena bolest do jedné z rukou nebo bolest mezi lopatkami. Pamatujte na to, že každá bolest může přijít a pak odejít. Nenechte se tím zmást.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

4. Kašel
U některých pacientů dochází k vykašlávání krvavých hlenů, k rozvoji dušnosti nebo hnisavé kašli, který je někdy příznakem srdečního infarktu.

Důvodem je nahromadění tekutin v plicích. Je proto velmi důležité věnovat pozornost tomuto neobvyklému příznaku.

Závěr
Toto byly časté, ale skryté příznaky srdečního infarktu. Mezi běžné příznaky infakrtu patří:

  • točení hlavy
  • nevolnosti, zvracení
  • studený pot
  • dušnost
  • bolest na hrudi
  • bolesti v břiše
  • citlivost na světlo