Včelař radí: Každý med je sladký, ale ne všechny jsou stejně užitečné! Víte, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy medu?

Sladká letní sezóna brzy přinese svou úrodu. Usilovné včelky už nyní létají jako divé a včelaři sbírají med, kterého se za pár měsíců nebudeme moc nabažit. Jak však rozeznat, který je který a jaký je mezi nimi rozdíl?

[hana-code-insert name=’google‘ /]Podle historiků znali med ještě naši předkové ve starší době kamenné, tedy před více než 15 000 lety. První doložený důkaz o praktickém včelařství našli odborníci ve starověku Eypta, jak jinak než na papyrusech. V zemi pyramid včelaře velmi ctili a respektovali. Ve starém Římě zase med ohromně vynášel. Dokazuje to dokonce Římské právo.

Léčivé vlastnosti medu jsou obecně známé. Věděli jste však, jak se od sebe jednotlivé druhy navzájem liší a v čem spočívají rozdíly?

Čtěte také: Milujete pořádný kus masa? Pak vyzkoušejte tyto úžasná marinovaná žebra! Věřte, že se budete oblizovat až za ušima!

Vřesový med

Tento med má specificky nahořklou chuť, ale nepleťte si ji s nepříjemnou. Samotný med je velmi silný a hustý, pomalu krystalizuje a když ho promícháte, opět zkapalní. Obsahuje velké množství minerálních látek a je vynikající pro lidi s nervovými onemocněními, ale i pro ty, kteří mají problémy s nechutenstvím.

Lipový med

Lipový med je jeden z nejběžněji dostupných produktů a vyznačuje se světle oranžovou barvou. Je velmi sladký, což patří k jeho největším výhodám. Lipový med je výborný na ledvinové kameny, průdušky, hrdlo, ale také žaludeční a střevní onemocnění. Chuťové vlastnosti tohoto medu se od sebe liší v závislosti na tom, v jakých místech byl získán.

Jetelový med

Pokud jste ho nikdy neochutnali, musíte to napravit. Jetelový med je jedna z největších lahůdek a nikdy na ni nezapomenete. Má silně vanilkové aroma a výraznou chuť. Je bílé barvy a husté konizstence a v jistých částech světa je považován za vzácnost. I proto je na trhu málo dostupný, ale pokud na něj někde natrefíte, neváhejte si ho koupit. Sladká Lupina rozšiřuje cévy, normalizuje látkovou výměnu, pomáhá při chorobách trávicího traktu.

Slunečnicový med

Tento druh medu na jazyku příjemně chladí. Je sladký a trpký zároveň, ale výsledná chuť je absolutně fantastická. Od jiných medů se liší viskozitou a konzistencí, je sytě oranžový, případně světležlutý. Je mistrem pro diabetiky a nejlépe chutná v létě na nakyslém ovoci.

Vičencový med

Vičenec je malá fialová rostlinka a med z ní je velmi, velmi vzácný. Na trhu ho lze dostat jen velmi zřídka. Obsahuje obrovské množství vitamínů, minerálů, bioaktivních látek, kyseliny askorbové, enzymů a karotenu. Je jen mírně sladký, zato má neuvěřitelnou vůni.

Akátový med

Akátový med je v našich končinách nejpoužívanější a má vynikající chuť. Sladké a voňavé akáty mu dodají nejen cukernatost, ale i jemnou barvu a krásnou vůni. Dává se dětičkám pokud nemohou spát, ale i lidem s nervovými onemocněními. Je považován za jeden z nejlepších lidových léků.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Kaštanový med

Podobně jako vřesový med, i kaštanový med je trochu hořký a krystalizuje velmi pomalu. Má silné antimikrobiální vlastnosti a pomáhá zvyšovat obranyschopnost organismu, léčí ledviny a žaludek. Je silný a chutný zároveň. Nejlépe chutná v zimě v horkém nápoji.

Pohankový med

Pohankový med je považován za nejužitečnější druh medu. Obsahuje dvojnásonok aminokyselin a stopových prvků. Od ostatních medů se liší chutí a barvou, protože je velmi tmavý na jazyku trochu lechtá. U nás se velmi neprodává, ale v jiných zemích se používá k léčbě beri-beri, hypertenze, anémie či kožních onemocnění.